powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Praska Dorożka Teatralna ruszyła w trasę

Teatr Baj w tym tygodniu kończy sezon, lecz nie kończy pracy. 18 czerwca, po raz pierwszy, jedno z praskich podwórek odwiedziła Praska Dorożka Teatralna. Z kolorowego samochodu, z żyrafą na przedzie i chorągwiami na dachu, wysiedli aktorzy, a potem odbyła się premiera spektaklu "W kole" Krystyny Miłobędzkiej w reż. Sebastiana Świądra. Spektakl grany będzie w każdą sobotę, aż do 30 lipca.

Przyjazd dorożki poprzedziła praca animatorów ze Stowarzyszenia Pedagogów Teatru, z kolei od zakończenia spektaklu przez następne dni dzieci z podwórka, na którym pojawiła się w weekend Praska Dorożka Teatralna, biorą udział w warsztatach, dzięki którym nauczą się, jak ze zwykłych przedmiotów - desek, kapsli, butelek, klapka - daje się zrobić teatr.

Premierę "W kole" można określić niezwykłą nie wyłącznie z uwagi na miejsce, w którym się odbyła. Sztuka ta, napisana przez jedną z najbardziej uznanych żyjących poetek w kraju, powraca do teatru po ponad czterdziestu latach przerwy - tym razem nie na tradycyjnie rozumianej scenie teatralnej, lecz w przestrzeni podwórka, w miejscu, które stanowi podskórny nerw świata kreowanego przez poetkę.

Koło, magiczny obszar zakreślany na podwórku dziecięcą ręką, staje się dla bohaterów spektaklu miejscem inicjacji w skomplikowany system reguł porządkujących wspólne życie. Koło jest jednak przede wszystkim miejscem niczym nieskrępowanej kreacji i dziecięcej wyobraźni. Spektakl stawia pytanie: czy lepiej pozostać w kole oddzielnie i budować swój świat w pojedynkę, czy otworzyć je na obecność innych, która zaciera jasne i wyraźne podziały między "ty" i "ja".

Spektakle "W kole", grane w kameralnej atmosferze dla mieszkańców praskich podwórek, z założenia zamknięte dla szerokiej publiczności, są swoistą podróżą. Celem tej podróży jest zbudowanie relacji między Teatrem Baj i jego dziecięcymi widzami, co istotne: nie tylko relacji artystycznej, lecz przede wszystkim relacji sąsiedzkiej. Praska Dorożka Teatralna oznacza bowiem nie tylko opuszczenie murów teatru i granie spektakli na terenie sąsiadujących z teatrem podwórek, ale przede wszystkim zbudowanie z dziećmi i ich otoczeniem mocnej więzi, w której równie ważne są obie strony relacji.

Prezentacje spektaklu odbywają się w soboty od 18 czerwca do 30 lipca i są częścią projektu Praska Dorożka Teatralna realizowanego w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji, którym objęta jest warszawska Praga.

***

"W kole"

Czas: 60 minut

Dla dzieci od 5 lat

Pierwsze wyjście na podwórko: 18 czerwca 2016 r.

Autor: Krystyna Miłobędzka

Reżyseria: Sebastian Świąder

Dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna

Scenografia i kostiumy: Katarzyna Proniewska-Mazurek

Ruch sceniczny: Małgorzata Suś

Obsada: Andrzej Bocian, Elżbieta Bieda, Malwina Czekaj, Hanna Kinder-Kiss, Natalia Leszczyńska (gościnnie)

---

Kalendarz wydarzeń:

25 czerwca, sobota, godz. 18:00 | praskie podwórko | RSVP do czwartku 23 czerwca, godz. 15:00

2 lipca, sobota, godz. 18:00 | praskie podwórko | RSVP do czwartku 30 czerwca, godz. 15:00

16 lipca, sobota, godz. 15:00 | praskie podwórko | RSVP do czwartku 14 lipca, godz. 15:00

23 lipca, sobota, godz. 18:00 | praskie podwórko | RSVP do czwartku 21 lipca, godz. 15:00

30 lipca, sobota, godz. 18:00 | praskie podwórko | RSVP do czwartku 28 lipca, godz. 15:00