powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. "Biedermann i podpalacze" w Szkole Aktorskiej SPOT

Szkoła Aktorska SPOT zaprasza do obejrzenia sztuki "Biedermann i podpalacze" w reżyserii Jana Korwina Kochanowskiego z udziałem absolwentów i studentów. Spektakl odbędzie się w najbliższą sobotę, 25 czerwca, o godz. 20 w budynku szkoły przy ul. Dekerta 10 (Zabłocie, Kraków).

"Biedermann i podpalacze" to dramat Maksa Frischa napisany w 1953 roku na potrzeby radia, w 1958 zaadaptowany przez autora na potrzeby sceny i telewizji jako sztuka w sześciu scenach. Spektakl opowiada o mężczyznach, którzy pojawiają się u drzwi tytułowego bohatera, Gottlieba Biedermanna. Choć zachodzą podejrzenia, że są podpalaczami, Biedermann wpuszcza ich do siebie i pozwala bez skrępowania działać, co prowadzi do dramatycznego finału.

- Sztuka powstała w 1953 roku, ale jest niezwykle aktualna i komentuje to, co dzieje się teraz na świecie, mówi Jerzy Gaweł, dyrektor Krakowskich Szkół Artystycznych, do których należy Szkoła Aktorska SPOT. - Dlatego zaproponowałem, by nasi studenci i absolwenci wystawili ją w formie spektaklu dyplmowego. To fantastyczne spojrzenie na przewrotną ludzką naturę, ubrane w szaty metaforycznej opowieści o podpalaczach.

- To historia o tym, jak można zmanipulować drugiego człowieka, dodaje Jan Korwin Kochanowski, dyrektor Szkoły Aktorskiej SPOT i reżyser spektaklu. - Mówi o bezsilności wobec zagrożenia, któremu nie potrafimy się przeciwstawić. Spektakl ma jeszcze jeden atut: daje naszym aktorom do pokazania ich szerokich umiejętności, które nabyli w Szkole Aktorskiej SPOT w Krakowie.

Reżyseria: Jan Korwin Kochanowski. Obsada: Karolina Strauss, Ewa Trzewicarz, Jacek Janosz, Piotr Lipko, Marcin Styrski, Daniel Piskorz. Wstęp wolny.

Do niedzieli można wziąć udział jeszcze w kilkunastu innych spektaklach Szkoły Aktorskiej SPOT w Krakowie. W czasie dwóch i pół tygodnia studenci i absolwenci SPOT dadzą w sumie 100 przedstawień. Szczegóły: www.ksa.edu.pl