powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Premiera "Gniewu" Ósemek na Malcie

W Teatrze Ósmego Dnia trwa praca nad multimedialnym widowiskiem, zatytułowanym "Gniew", które będzie można zobaczyć 25 i 26 czerwca o godz. 22 na dziedzińcu Urzędu Miejskiego. Premiera odbędzie się w ramach XXVI Festiwalu Malta, z okazji 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca '56.

Fragmenty starych kronik i zapisy współczesnych inscenizacji, prawdziwe zdjęcia i obrazy kreowane przez wyobraźnię, przenikają się wzajemnie, by utkać gęstą atmosferę tamtych dni. Wyimki z akt procesowych, protokoły przesłuchań, relacje świadków sprzed 60 lat i... całkiem teraźniejsze pytania.

Pytamy o to, czy gniew, który kazał ludziom walczyć na ulicach Poznania, gniew spowodowany upokorzeniem i głodem - wciąż się w nas tli. Czy może obudzić naszą solidarność. Nas - sytych - z tymi, którzy w naszym neoliberalnym raju wciąż pozostają biedni.

"Gniew" to multimedialne widowisko oparte o dokumentalne materiały na temat powstania w czerwcu 1956 roku. Suchy zapis przeplata się z wizją, metaforą, zawartą w przetworzonych obrazach.

Przypominając tamte wydarzenia, pytamy o ich współczesne znaczenie: pytamy o to, czy gniew, który kazał ludziom walczyć na ulicach Poznania, gniew spowodowany upokorzeniem i głodem - wciąż się w nas tli. Czy może obudzić naszą solidarność. Nas - sytych z tymi, którzy w naszym neoliberalnym raju są wciąż biedni.

***

Organizatorem spektaklu jest Festiwal Malta - w związku z tym bilety rozprowadzają kasy Festiwalu oraz Centrum Informacji Miejskiej.

Więcej informacji dot. biletów na stronie Festiwalu Malta.

Wstęp na "Gniew" w dniu 26 czerwca jest wolny, zapraszamy!