powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Jerutki. "Dzika Jabłoń" wraca na Scenę pod Skrzydłem

Proste prawdy o wartości małych ojczyzn, o istocie zakorzenienia i smaku dojrzałej kultury Mazur, zawarte w prozie niemieckiego pisarza o mazurskim rodowodzie- Siegfrieda Lenza, są źródłem inspiracji dla twórców spektaklu

"Ulubioną porą aktywności kłobuka jest noc z czwartku na piątek. Najczęściej można go spotkać podczas ulewy. Przybiera postać czarnego kura, wrony lub sroki. Lecąc zostawia za sobą snop iskier. Człowiek, który przygarnia kłobuka staje się bogaty. Demon zamienia się w jego sługę, okradającego i niszczącego sąsiadów. W zamian, właściciel zobowiązuje się do opieki nad nim. Zaniedbywany lub wygnany przez gospodarza kłobuk mści się biedą, chorobą, śmiercią. Relacja człowieka z kłobukiem nigdy nie kończy się dobrze".

Więzi międzyludzkie, szczerość i prostoduszność, szacunek i akceptacja, troska o swoje tradycje i miejsce życia, wiara i wierzenia - to niektóre z nich. Broniąc się przed przesadną idealizacją przeszłości, autorzy spektaklu stają po stronie wolności i unikatowości kultury Mazur. Jednocześnie piętnują tragiczną w skutkach ingerencję systemów polityczno- ideologicznych i ekonomicznych w normalność przed- i powojennego pejzażu Mazur. Spektakl opowiada o tym językiem zrozumiałym - często żartobliwym, prowokując do refleksji nad znaczeniem oczywistych prawd i prostych zasad we współczesnym świecie.

Prezentacja spektaklu: stara stodoła we wsi Jerutki na Mazurach.

Czas trwania spektaklu: 1 h.

Po przedstawieniach przewidziane są spotkania z twórcami spektaklu.

7 lipca | g. 21:00

8 lipca | g. 21:00

9 lipca | g. 21:00

10 lipca | g. 21:00

15 sierpnia | g. 20:30

16 sierpnia | g. 20:30

Miejsce: "Scena Pod Skrzydłem"

Adres: Jerutki 81 12-100 Szczytno

tel. 500-174-294

Wstęp wyłącznie z bezpłatnymi jednoosobowymi wejściówkami

Rezerwacja mailowa na spektakle: animakul@wp.pl.

Wejściówki do odbioru w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie po 20 czerwca i od 1 sierpnia.

Liczba miejsc ograniczona.

Organizator: Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury Anima - tel.500-174-294,

www: https://pl-pl.facebook.com/AnimaKultura/

Email: animakul@wp.pl