powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa-Piastów. Wakacje z Teatrem Bolszoj w kinach

Jak co roku, tak i podczas nadchodzących wakacji, widzowie kin będą mogli oglądać wybrane spektakle z minionego sezonu transmisji baletowych z moskiewskiego Teatru Bolszoj.

Zwykle był to jeden wybrany tytuł, lecz w tym roku, w związku z coraz większym zainteresowaniem polskiej publiczności kinowej tą forma obcowania z tańcem, Teatr Bolszoj, a za nim dystrybutor spektakli na terenie kraju, firma nazywowkinach.pl, udostępnia aż trzy najlepsze balety minionego sezonu Bolshoi Ballet Live 2015-16.

Będą to "Giselle" w opracowaniu choreograficznym Jurija Grigorowicza do muzyki Adolphe'a Adama, "Poskromienie złośnicy" w choreografii Jean-Christophe'a Maillot'a do muzyki Dmitrija Szostakowicza i "Don Kichot" Aleksieja Fadejeczewa z muzyką Ludwiga A. Minkusa.

Szczególnie transmisja live HD "Poskromienia złośnicy" (na zdjęciu), nowego baletu przygotowanego przez Maillot'a, dyrektora Baletu Monte Carlo specjalnie dla baletu Teatru Bolszoj, wywołała w minionym sezonie transmisji prawdziwą sensację i zebrała znakomite recenzje. Najbliższy pokaz 23 lipca w warszawskim kinie Elektronik będzie jednocześnie pierwszą retransmisją baletową w tym kinie. Poza Elektronikiem w stolicy balety z Bolszoj w wakacje pokażą kino Praha, Festiwal "Ogrody Muzyczne" i podwarszawskie kino Baśń w Piastowie.

Historia moskiewskiego baletu sięga czasów carskiej Rosji (1776). Miłość rodziny carskiej do baletu zaowocowała niezwykłym rozwojem tej sztuki na dwóch najważniejszych scenach imperium - Moskwy i Petersburga. Tradycje baletowe kontynuowano w XX wieku, gdy Teatr Bolszoj stał się wizytówką całej radzieckiej sztuki baletowej. Zespół pod kierownictwem Jurija Grigorowicza, choreografa i przez ponad 30 lat dyrektora artystycznego baletu, wypracował niepowtarzalny, wręcz akrobatyczny styl. Ikonami tego stylu stały się spektakle w choreografii Grigorowicza, jak "Spartakus", czy "Romeo i Julia". Obecnie zespołowi baletowemu Teatru Bolszoj szefuje Makar Waziew, wcześniej dyrektor zespołów baletowych Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu i mediolańskiej La Scali. Coraz częściej na scenie Bolszoj można także oglądać najsłynniejsze choreografie twórców zachodnich, od Balanchine'a po Kyliána, oraz niezwykłe rekonstrukcje wielkich XIX-wiecznych baletów, olśniewające przepychem dawnej carskiej sceny.

***

Gdzie oglądać:

Warszawa:

"Giselle"

15 czerwca Piastów kino Baśń

7 lipca Warszawa kino Praha

20 sierpnia Warszawa kino Elektronik

--

"Poskromienie złośnicy"

22 czerwca Piastów kino Baśń

23 lipca Warszawa kino Elektronik

18 sierpnia Warszawa kino Praha

--

"Don Kichot"

25 czerwca Warszawa kino Elektronik

29 czerwca Piastów kino Baśń

28 lipca Warszawa kino Praha

7 sierpnia Warszawa Festiwal Ogrody Muzyczne

Aktualne terminy pokazów na stronie www.nazywowkinach.pl/bolsoj