powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Dramatyczny gra w lipcu

Lipiec to w Dramatycznym pełnia sezonu. Teatr pokaże wszystkie premiery mijającego sezonu oraz prapremierę "Coming out" Jacka Góreckiego w reżyserii Aleksandry Popławskiej.

W repertuarze trzydzieści tytułów - współczesne dramaty, komedie, spektakle muzyczne, klasyka w nowych przekładach, adaptacje wybitnych powieści. Ponadto piętnaście spektakli z angielskimi napisami, specjalne zniżki dla studentów i seniorów.

Premiera festiwalu

Na Scenie Przodownik sztuka młodego dramatopisarza Jacka Góreckiego "Coming out", to wyprawa w świat brutalnej liryki i przeklętej miłości. Trzy monologi zranionych kobiet - młodej, dojrzałej, przejrzałej - przepełniają uczucia mocne i jednoznaczne. Ich dramaturgia jest prosta: błysk, potem upadek w ciemność, a wreszcie rozpamiętywanie. Sztuka dowodzi twierdzenia: "Prawdziwa miłość jest w gruncie rzeczy nieosiągalna". A może tylko: "prawdziwa wzajemność"? Bo miłość trwa po swym zgonie i zmienia się w coś innego. W co? O tym właśnie mówi Coming out. Spektakl reżyseruje Aleksandra Popławska, na scenie: Krystyna Tkacz, Agnieszka Wosińska i Anna Gorajska. Prapremiera 8 lipca 2016.

Kameralnie i z rozmachem

To był bardzo pracowity sezon w Dramatycznym, a jego efekty możemy zobaczyć na Letnim Przeglądzie. W repertuarze Sceny na Woli sztuka o twórcach psychoterapii - Freudzie, Jungu i Sabinie Spielrein ("Niebezpieczna metoda") Christophera Hamptona oraz najnowszy dramat Tadeusza Słobodzianka "Niedźwiedź Wojtek" w reżyserii Ondreja Spišaka (Michał Piela w roli niedźwiedzia). Na Scenie Gustawa Holoubka Szekspirowski thriller polityczny, czyli "Miarka za miarkę" w reżyserii Oskarasa Koršunovasa i współczesnym przekładzie Piotra Kamińskiego oraz słynny musical "Cabaret", który opowiada o czasach boskiej dekadencji przedwojennego Berlina (Krzysztof Szczepaniak jako Mistrz Ceremonii). Na Scenie Haliny Mikołajskiej kameralne monologi w "Kobietach bez znaczenia" Alana Bennetta (grają Halina Łabonarska i Małgorzata Niemirska) i sztuka Justyny Bargielskiej "Moja pierwsza śmierć w Wenecji" z Adamem Ferencym w głównej roli. W Przodowniku "Obrzydliwcy" według Davida Fostera Wallece'a w reżyserii Marka Kality, czyli "wszystko, co chcielibyście dowiedzieć się o mężczyznach, ale boicie się zapytać oraz opowieść o miłości w czasach prześladowań (kultowa sztuka "Bent" Martina Shermana).

Ostatnia szansa

Lipiec to również czas pożegnań. Na Letnim Przeglądzie po raz ostatni można zobaczyć klasyk teatru absurdu - "Nosorożca" Ionesco (w głównej roli Paweł Domagała), "Kupca weneckiego" Szekspira, dramat o czterech pokoleniach kobiet i wódce ("Gardenia" Elżbiety Chowaniec) oraz współczesną wersję legendy o Królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu ("Merlin. Inna historia" Tadeusza Słobodzianka).

Komedie z przekazem

Festiwal to również dobry czas na lżejszy repertuar. Dramatyczny zaprasza na inteligentne komedie jak "Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie" Iwana Wyrypajewa (w obsadzie m.in. Katarzyna Herman) "Exterminator. Komedia muzyczna" Przemka Jurka o zespole rockowym, który nie zawsze może decydować o swoim repertuarze, czy historię trójkąta miłosnego w sztuce "Biedny Ja Suka i Jej Nowy Koleś" Michała Walczaka. Zobaczymy również tragikomedie Hanocha Levina o starości ("Romantycy" z Małgorzatą Niemirską, Zdzisławem Wardejnem, Władysławem Kowalskim) oraz "Wzrusz moje serce" o miłości naiwnego Lamki (Waldemar Barwiński) do rozrywkowej piosenkarki (Agata Wątróbska).

Ponadto między innymi sztuki Sofoklesa ("Król Edyp"), Sartre'a ("Bez wyjścia"), "Don Juan" Moliera i Bergmana wyróżniona Nagrodą Nike "Nasza klasa" Tadeusza Słobodzianka, "Absolwent" z Agnieszką Warchulską jako Panią Robinson adaptacja kultowych powieści Antoniego Libery "Madame" i "Noc żywych Żydów" Igora Ostachowicza. Na wszystkich scenach Teatru Dramatycznego będzie można też zobaczyć w sumie piętnaście tytułów z angielskimi napisami.

Letni Przegląd Teatru Dramatycznego zacznie się 1 lipca i potrwa do 30 lipca.

Cały repertuar na stronie: teatrdramatyczny.pl

Bilety.teatrdramatyczny.pl

kasa@teatrdramatyczny.pl

22 656 68 44