Sztuka na ulicy

IX Festiwal Teatrów Ulicznych "Pod niebem" w Siedlcach. Recenzja w Echu Katolickim.

«Aktorzy na szczudłach, piękne kostiumy, a nawet pokazy pirotechniczne - już po raz dziewiąty, 11 czerwca, Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach zorganizował Festiwal Teatrów Ulicznych "Pod niebem".

Impreza rozpoczęła się od zabawy interakcyjnej prowadzonej przez klaunów i szczudlarzy, która poprzez animacje teatralne odsłoniła dzieciom zaczarowany świat sztuki cyrkowej. Zabawę poprowadzili aktorzy krakowskiego teatru ulicznego Scena Kalejdoskop. Kolejnym punktem imprezy był spektakl familijny "Grali". Opowiadał on historię chłopca, który trafia do magicznego świata, gdzie poznaje znaczenie słów, takich Mak: przyjaźń, uczciwość, radość. Publiczność mogła podziwiać nie tylko aktorów na szczudłach, ale też efektowne kostiumy i scenografię, którą stanowił m.in. dymiący wiatrak. Krakowscy artyści przypomnieli siedleckiej publiczności także historię Don Juana, który swoimi miłosnymi podbojami gorszył i pobudzał zazdrość. Spektakl "Serce Don Juana w ogniu" zadziwiał piękną muzyką klasyczną, efektownymi kostiumami i elementami pirotechnicznymi.

Przedstawienie na finał festiwalu przygotował teatr Akt z Warszawy. Po zmierzchu na pl. gen. Sikorskiego zaprezentowano fantazyjną opowieść "Poza czasem" [na zdjęciu], łączącą styl retro i fantastykę naukową. Jak przekonywali artyści, istotą podróży jest droga, a nie dotarcie do celu. Publiczność obejrzała teatr ruchu, pantomimę, taniec i elementy nowego cyrku połączone z muzyką graną na żywo.

Celem Festiwalu Teatrów Ulicznych "Pod niebem" jest popularyzowanie twórczości teatralnej, przedstawienie publiczności potencjału tkwiącego w sztuce ulicy, a także pobudzenie jej do czynnego udziału w spektaklach oraz do refleksji. Niewątpliwym atutem widowisk ulicznych są zawsze piękne kostiumy, niezwykle brawurowa gra, dobra muzyka, a przede wszystkim wspaniała scenografia i niezwykłe środki wyrazu, takie jak: ogień, szczudła, oryginalne makijaże, nietuzinkowe rekwizyty.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego