powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Lublin. Nederlands Dans Theater w CSK

20. edycja Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca rozpocznie się nietypowo i zjawiskowo. 24 i 25 czerwca, dzięki staraniom organizatorów, Centrum Kultury w Lublinie oraz Centrum Spotkania Kultur, w Sali Operowej CSK zagości Nederlands Dans Theater 2.

Ten znakomity holenderski zespół, światowej sławy ikona gatunku, zaprezentuje swój najnowszy repertuar wyłącznie w Lublinie!

Podczas dwóch wieczorów 16 wybitnie utalentowanych młodych tancerzy z całego świata zaprezentuje się w 5 spektaklach autorstwa znakomitych choreografów.

Nederlands Dans Theater jest jedną z najbardziej rozpoznawanych kompanii tanecznych na świecie. Baza NDT, kierowanego obecnie przez brytyjskiego choreografa Paula Lightfoota, znajduje się w Hadze, ale kompania występuje dla międzynarodowej widowni w Europie, USA, Azji i Australii.

Od momentu powstania w 1959 roku, ta grupa zbuntowanych pionierów nowego stylu choreografii, zbudowała bogaty repertuar, na który składa się ponad 600 spektakli, stworzonych przez takich mistrzów, jak Jiří Kylián, Hans van Manen, Sol León & Paul Lightfoot, Crystal Pite, Marco Goecke, Johan Inger, Alexander Ekman, Gabriela Carrizo, Hofesh Shechter, Sharon Eyal & Gai Behar.

Program NDT 2 Lublin Tour składać się będzie z pięciu choreografii:

"Schubert" i "Some Other Time", których autorem jest para Sol León & Paul Lightfoot, powstały w ramach obchodu jubileuszu 25-lecia ich twórczości. Obydwa spektakle cechuje dbałość o wysoką technikę taneczną, czerpiącą z baletu, która eksponuje poziom umiejętności NDT 2.

"Mutual comfort" Edwarda Cluga to choreografia pełna szczegółów i jednocześnie bardzo precyzyjna. Clug skłania się ku podkreślaniu osobistego doświadczenia tancerza, nabywanego w procesie twórczym, którego głównym motorem jest odkrywanie wewnętrznych sprzeczności drzemiących w każdym człowieku. W efekcie w swoim spektaklu Clug dzieli się z widzami zaskakującymi momentami piękna i spontanicznej ironii.

"Solo" Hansa van Manena to choreografia dla trójki tancerzy, którzy uosabiają jednego człowieka, zastanawiającego się nad swoim miejscem w świecie. Tempo ruchu wykreowanego przez van Manena jest tak niewiarygodnie wysokie, że choreografia może być jedynie zatańczona przez zmieniających się tancerzy.

W "Cacti" Alexander`a Ekmana, podobnie jak w innych jego choreografiach, bardzo ważną rolę pełni muzyka. Artysta razem z Holenderską Symfonią stworzył zupełnie nową aranżację "Der Tod und das Mädchen" Schuberta. Dodatkowymi instrumentami dla orkiestry stają się tancerze. Choreografia Ekmana prowokuje widownię do refleksji na temat sposobu w jaki sztuka jest postrzegana.

***

24 i 25 czerwca, godz. 19.00

Sala Operowa / Centrum Spotkania Kultur / pl. Teatralny 1