powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gniezno. "Hotel pod Wesołym Karpiem" znowu na afiszu Teatru Fredry

Na gnieźnieńską scenę teatralną wraca cieszący się popularnością wśród widzów spektakl "Hotel pod Wesołym Karpiem" - nieoczywista opowieść o stosunkach polsko-żydowskich.

Czy potrafimy rozmawiać na tematy, które od lat są tabu, a jeśli się o nich mówi, to tylko w tonie martyrologii i patosu? Czy amerykańsko-żydowski czarny humor znajdzie wielbicieli wśród polskich teatromanów? Wreszcie, czy można konfrontować się z trudną przeszłością poprzez śmiech? Teatr im. A. Fredry odpowiada twierdząco i zaprasza widzów na wracający po dłuższej przerwie do repertuaru spektakl "Hotel pod Wesołym Karpiem" w reżyserii Josepha Hendla.

Nowojorski reżyser i dramaturg, potomek w trzecim pokoleniu litewskich Żydów, wyreżyserował na scenie Teatru Fredry własną sztukę w ramach Rezydencji Artystycznej 2015, dając kolejny pretekst do rozmowy o tematach istotnych, ale oglądanych z dystansu, okiem ironicznego obserwatora. Na scenie, prezentując na zmianę talenty komediowe i dramatyczne, występują: Anna Pijanowska, Iwona Sapa, Maciej Hązła, Karol Kadłubiec (gościnnie), Wojciech Kalinowski, Sebastian Perdek (gościnnie) i Wojciech Siedlecki.

O czym jest spektakl? O wielu, pozornie wykluczających się, sprawach. Holokaust, antysemityzm, syjonizm, resentymenty, gra wytartych i banalnych stereotypów, nacjonaliści, dawni ubecy i współcześni biznesmeni, kibole i amerykańskie feministki o rodowodzie prosto z małopolskiego sztetlu - wszystko to i wiele więcej Hendel gromadzi pod dachem "Hotelu pod Wesołym Karpiem" i nie rozlicza, lecz patrzy okiem uważnego, ironicznego obserwatora. Wiemy już, że taka optyka spodobała się widzom i recenzentom, zapewniając spektaklowi świetne opinie.

Teraz, po kilkumiesięcznej przerwie, znów można oglądać go na scenie Fredry. Trzeba jednak pospieszyć się z zakupem biletów - spektakl zostanie zagrany w tym sezonie jeszcze tylko trzy razy - w najbliższy piątek (godz. 19), sobotę (godz. 19) i niedzielę (godz. 18).