powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Łaźnia Nowa zaprasza na Nowy Bulwar(t) Sztuki

90 wydarzeń artystycznych w plenerze w 90 dni lata. Od 5 czerwca do 28 sierpnia Łaźnia Nowa zaprasza nad Zalew Nowohucki - jedyny w Krakowie park położony nad wodą. W 90 dni lata odbędzie się ponad 90 różnych imprez: spektakli w teatrze plenerowym, koncertów, warsztatów artystycznych i pozaartystycznych.

Na każdy dzień tygodnia przypisana jest inna forma obcowania z kulturą: sobota to świetne spektakle teatralne na scenie plenerowej, niedziele będą muzyczno-filmowe, z jogą i porannym czytaniem bajek dla dzieci, poniedziałki - warsztaty dla dzieci, we wtorki dla dorosłych, środy kulinarne, w czwartki spotkania z ciekawymi osobowościami Nowej Huty, a w piątki plenerowe potańcówki międzypokoleniowe. Organizatorzy zapraszają nowohucian, wszystkich krakowian a także turystów, którzy szukają niebanalnej propozycji spędzenia wakacji - niekoniecznie w tłumie turystów na Rynku Głównym. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Inauguracją Bulwartu Sztuki będzie plenerowy spektakl "Klub Miłośników Filmu Misja" w reżyserii Bartosza Szydłowskiego w dniu 5 czerwca o godzinie 21:00. Otwierające tegoroczny cykl imprez spektakl to wspólna praca uznanych krakowskich aktorów i nowohuckiego kolektywu amatorów. Przedstawienie nawiązujące do filmowej fabuły Rolanda Joffé opowiada o odwiecznych marzeniach o utopii oraz wolności, które wyjątkowo mocno rezonują swym aktualnym wydźwiękiem. Plenerowe widowisko o rozbuchanej wizualności i multimedialnej scenerii stanowi znakomitą propozycję na otwarcie Sceny Nocy Letniej - cyklu przedstawień i monodramów, które w niemal każdą sobotę będzie można oglądać nad Zalewem Nowohuckim. Jeszcze w czerwcu (18.06) zobaczymy Tomasza Schimscheinera, aktora teatralnego i telewizyjnego, który wykona aktorski striptiz - stopniowo będzie zdejmował z siebie kolejne warstwy tekstu, obnażał popkulturę i angażował widownię do wspólnej zabawy. Lipcową scenę teatralną rozpocznie szalony, funkowy spektakl "Kowboj Parówka" (2.07) w reżyserii Wiktora Logi-Skarczewskiego, przed spektaklem występująca w nim Zuzanna Skolias, wokalistka i kompozytorka poprowadzi warsztaty związane z głosem. Między 8 a 10 lipca wzdłuż sceny nad zalewem będą się roznosić salwy śmiechu za sprawą Teatru Montowania, w piątek 8 lipca zobaczymy ich spektakl "Quo vadis" - dowcipną i ironiczną inscenizację kultowej książki i filmu, w sobotę 9 lipca rozbawią nas "Trzej muszkieterowie", a w niedzielę Rafał Rutkowski zabierze do nas do "wnętrza ojcostwa" w monodramie "Ojciec polski". Już tydzień później, 16 lipca niepowtarzalna okazja podziwiania Jana Peszka w monodramie "Scenariusz dla nieistniejącego ale możliwego aktora instrumentalnego", kultowego przedstawienia, wyreżyserowanego i granego przez tego wybitnego aktora już od 40 lat. Bogaty, teatralny lipiec zakończy pokaz Żywych obrazów - efekt pierwszego cyklu warsztatów aktorsko-performatywnych " TO_KONTAKT" prowadzonych przez Marcina Kalisza i Dominikę Borkowską.

Gdy już opadnie kurz ze Światowych Dni Młodzieży nad Nowohuckim Zalewem zagości "Goła baba" (13.08), monodram wykonany przez Joannę Szczepkowska w reżyserii Agnieszki Glińskiej, w którym artystki zastanawiają się nad istotą i rola teatru. Tydzień później "Słowa i dźwięki: Wirpsza" w wykonaniu Radosława Krzyżowskiego i zespołu Jazzformance.

W niedzielne wczesne popołudnia oraz wieczory będzie można nad Zalewem posłuchać muzyki kameralnej. Pianiści, tria, kwartety i kwintety smyczkowe wykonają znane utwory z gatunku muzyki poważnej, cykl rozpocznie Motion Trio (12.06.) interpretując m.in. utwory Chopina, Pendereckiego, Lutosławskiego, Góreckiego.

Na specjalną uwagę zasługują dwa koncerty etniczne: "Z Kolbergiem przez Afrykę i Azję" - polska muzyka ludowa w wykonaniu artystów z różnych stron świata (25.06.) oraz absolutnie niecodzienny koncert pt. "Gliniane pieśni" w wykonaniu Krzysztofa Litwińca i zespołu ośmiu muzyków (21.08), którzy grają na specjalnie zaprojektowanych i własnoręcznie wykonanych instrumentach z gliny. Możliwość zobaczenia tego zespołu na żywo to nie lada gratka, ich występy są rzadkie i trudne do zrealizowania, bo gliniane instrumentarium waży dwie tony!

Na zakończenie sezonu wakacyjnego, 28 sierpnia Łaźnia Nowa zaprasza na multimedialny pokaz koncertu muzyki teatralnej, którego zapis powstał we wrześniu 2015 roku z okazji 10. lat działania Łaźni Nowej.

Rodzice z dziećmi powinni zapamiętać poniedziałki, w ten dzień tygodnia będą się odbywały warsztaty Eco/ Art&Science/ Design. Letnie miesiące zostały podzielone tematycznie: w czerwcu tematem będzie ekologia, interdyscyplinarne połączenie sztuki i nauk ścisłych to działania w lipcu, a na sierpień zaplanowano spotkania z designem. Dzieci nie powinny także przegapić godziny 11:00 w niedzielę, kiedy to aktorzy Łaźni Nowej będą im czytać autorskie bajki, bajki klasyków a także opowieści interaktywne, zapraszając dzieci do aktywnego uczestnictwa.

Kreatywne warsztaty dla dorosłych będą się odbywały we wtorki. Jeśli trapi Was pytanie "Jak szyć?" to we wtorkowe popołudnia się tego dowiecie, szyjąc w nietypowych warunkach, bo na trawie przy Bulwarowej! We wtorki można będzie także uczęszczać na warsztaty fotograficzne i brać udział w grach plenerowych.

Środy nad Zalewem będą należały do smakoszy, w każdą środę o 18:00 Bulwar(t) sztuki zaprasza na warsztaty i pokazy kulinarne pt. "Niebo w gębie" w czasie których tajnikami swojego warsztatu będą się dzielić z uczestnikami najlepsi krakowscy kucharze.

W czwartki natomiast będą się odbywały spotkania z ciekawymi Nowohucianami pod hasłem KRAN (Kreatywne Rozmowy Angażujące Nowohucian). Mieszkańcy dzielnicy będą mogli się poznać swoich sąsiadów, przekonać się, że mieszkają wśród wspaniałych, kreatywnych osób, które zarażają innych energią i pasją. W czerwcu np. poznają rodzinę Gałęzów, która z dwójką malutkich dzieci wybrała się w roczną podróż na rowerach po Europie i Afryce.

Zbliżający się weekend zapowiadają piątkowe potańcówki międzypokoleniowe, w czasie których potańczymy zarówno do przedwojennego tanga, jak i współczesnego hip hopu.

Filozofia działania Łaźni Nowej jest oparta na zaangażowaniu i partycypacji mieszkańców Nowej Huty. Mieszkańcy są zapraszani do udziału w perfomance'ach, warsztatach artystycznych. Teatr działa z silną świadomością miejsca, wchodzi w dialog z mieszkańcami, stara się ich aktywizować poprzez działania twórcze i zaprasza do współpracy artystów zaangażowanych w życie dzielnicy. 17 lipca odbędzie się premiera wyjątkowego projektu artystyczno-społecznego pt. "Baśnie z tysiąca i jednego bloku" w reżyserii Magdy Miklasz, która odbędzie się na osiedlu Dywizjonu 303 w bloku nr 19, tzw. mrówkowcu, w którym artystka się wychowała. Balkony w mieszkaniach staną się przestrzenią artystyczną, a mieszkania lokatorów zostaną zamienione w swoistą galerię.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem: bulwarowa@laznianowa.pl

Pełny opis projektu znajdziemy na www.laznianowa.pl, można tam pobrać katalog - przewodnik po letnim Bulwarze sztuki w formacie PDF lub w formie drukowanej znaleźć w wybranych miejscach w mieście lub w Teatrze Łaźnia Nowa.

NOWY BULWAR(T) SZTUKI

To energia miasta plus sztuka

To sztuka która wychodzi w miasto

To spotkanie z każdym kto przyjdzie latem nad Zalew Nowohucki

Nie ma nudy. Kierunek Nowa Huta! Kierunek Bulwarowa!

***

KALENDARIUM

TEATR (Scena Nocy Letniej) - sobota

5.06 (niedziela) "Klub Miłośników Filmu Misja", 18.06 "Striptiz z Tomaszem Schimscheinerem", 2.07 "Kowboj Parówka", 8-9-10.07 Weekend z Montownią, 16.07 "Scenariusz dla nieistniejącego, ale możliwego aktora instrumentalnego" - Jan Peszek, 13.08 "Goła baba" - Joanna Szczepkowska, 20.08 "Słowa i dźwięki: Wirpsza" - Radosław Krzyżowski z zespołem

*

MUZYKA - niedziela (popołudnia i wieczory)

Klasyka na żywo: 12.06 - "Motion Trio", 19.06 - Agnieszka Kaczmarek-Bialic, 26.06 - Aleksandra Lignar/Michał Lazar, 3.07 - Kwartet smyczkowy ILUM, 10.07 - Cracow Clarinet Quartet, 7.08 - Cracow Brass Quintet, 14.08 - Wera Krówka

Koncerty: 24.07 - Niburu Project, 21.08 - Gliniane Pieśni

*

DLA DZIECI

warsztaty eko / art & science / design - poniedziałek

czytanie na śniadanie: bajki dla dzieci w wykonaniu aktorów Łaźni Nowej - niedziela

*

DZIAŁANIA DLA DOROSŁYCH

Szycie na maszynie na trawie / warsztaty fotograficzne - wtorek

Warsztaty / gry plenerowe - środa

Spotkania z osobowościami Nowej Huty - czwartek

*

POTAŃCÓWKI MIĘDZYPOKOLENIOWE - piątek

Wyjątkowe wydarzenia:

25.06 - Wianki

Maria Pomianowska i przyjaciele: "Z Kolbergiem przez Afrykę i Azję" - koncert polskiej muzyki ludowej w wykonaniu artystów z całego świata, spektakl dla dzieci "Dr Dolittle i jego zwierzęta"

17.07 - "Baśnie z tysiąca i jednego bloku"

Wyjątkowy projekt artystyczno-społeczny w reżyserii Magdy Miklasz, która po sukcesie zeszłorocznego widowiska "NH Wonderland", zaprasza tym razem na os. Dywizjonu 303 do bloku nr 19

28.08 - Łaźnia Nowa 10xTAK

Koncert muzyki teatralnej powstały w zeszłym roku z okazji 10-lecia Teatru Łaźnia Nowa transmitowany na dużym ekranie

Warsztaty TO_Kontakt - cykl warsztatów teatralno-performatywnych, które pomagają rozwinąć zdolności interpersonalne i umiejętności nawiązania kontaktu. Prowadzenie: Marcin Kalisz i Dominika Borkowska, trzy terminy 11-22.07, 25.07-5.08, 15-26.08.

Zapisy na warsztaty: bulwarowa@laznianowa.pl

Udział we wszystkich imprezach i warsztatach jest bezpłatny!