powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Arkadiusz Janiczek czyta listy św. Brata Alberta

Słowo i chleb pojawią się w niedzielę 5 czerwca w poznańskiej katedrze na 167 prezentacji Verba Sacra, poświęconej św. Bratu Albertowi Chmielowskiemu. Teksty św. Brata Alberta usłyszymy w wykonaniu aktora Teatru Narodowego w Warszawie - Arkadiusza Janiczka.

Będzie to trzecia po św. Siostrze Faustynie Kowalskiej i św. Maksymilianie Kolbe, postać w nowym cyklu Verba Sacra "Apostołowie Miłosierdzia". Wśród tekstów, które zostały wybrane na tę prezentację znalazły się przede wszystkim listy: do Józefa Chełmońskiego, do Heleny Modrzejewskiej, do braci Albertynów i s. Bernardyny (Marii Jabłońskiej). Brat Albert był człowiekiem praktycznym i nie miał czasu zajmować się teologią. Cały swój czas poświęcał podopiecznym, którzy byli dla niego dosłownie rodziną.

W programie umieszczono dwa fragmenty wypowiedzi Karola Wojtyły o Chmielowskim - jako kardynała i Papieża. "Dla mnie jego postać miała znaczenie decydujące, ponieważ w okresie mojego własnego odchodzenia od sztuki, od literatury i od teatru, znalazłem w nim szczególnie duchowe oparcie i wzór radykalnego wyboru drogi powołania" - tak po latach napisze Jan Paweł II.

Teksty św. Brata Alberta usłyszymy w wykonaniu aktora Teatru Narodowego w Warszawie - Arkadiusza Janiczka (na zdjęciu). Towarzyszyć mu będzie duet: Dorota Samsel /saksofon sopranowy/ i Jakub Pankowiak /organy/. W programie utwory Erica Satie i Beli Bartoka.

Po zakończonej prezentacji zostanie podzielony i rozdany uczestnikom chleb, symbolicznie nawiązując do motta życiowego Chmielowskiego: być dobrym jak chleb.

W tym roku obchodzimy 100 rocznicę śmierci Brata Alberta i z tej okazji rok 2016 został ustanowiony Rokiem św. Brata Alberta.

***

Verba Sacra - św. Brat Albert Chmielowski

recytacja: Arkadiusz Janiczek

muzyka: Dorota Samsel /saksofon sopranowy/ i Jakub Pankowiak /organy/

niedziela 5 czerwca 2016 r. godz. 17:00

Bazylika Archikatedralna w Poznaniu

www.verbasacra.pl