Łódź. Laureaci Festiwalu Szkół Teatralnych

W niedzielę zakończył się 34. Festiwal Szkół Teatralnych. Jury pod przewodnictwem Agaty Dudy-Gracz ogłosiło w Teatrze Nowym werdykt.

«Grand Prix za wybitną osobowość sceniczną - 15 tys. zł od Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego - dostała Maria Dębska ze Szkoły Filmowej w Łodzi. Jury doceniło jej role w dwóch spektaklach dyplomowych - tytułową w "Marii Stuart" [na zdjęciu] Schillera w reż. Grzegorza Wiśniewskiego oraz Lekarza i Dygnitarza w "Laleczce" Williamsa w reż. Jacka Poniedziałka.

Z trzech głównych nagród aktorskich (po 5 tys. zł) dwie również trafiły do studentek Filmówki - Magdaleny Celmer (Ciocia Róża Comfort w spektaklu "Laleczka") i Mai Pankiewicz (Elżbieta w spektaklu "Maria Stuart"). Pankiewicz dostała też Nagrodę im. Jana Machulskiego - "Bądź orłem, nie zniżaj lotów" (100 dolarów) oraz 1000 zł od łódzkich dziennikarzy. Trzecią nagrodę aktorską dostała Małgorzata Biela z Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie za rolę Haliny/Moniki w "Między nami dobrze jest" Masłowskiej w reż. Agnieszki Glińskiej.

Jury przyznało również wyróżnienia (po 1000 zł). Dostali je: Mateusz Bieryt z krakowskiej PWST (Mężczyzna w "Między nami dobrze jest"), Pola Błasik z PWST we Wrocławiu (Nina Zarieczna w "Mewie" i Orlando w "Orlando"), Bartłomiej Cabaj z PWST w Krakowie (Mikołaj w spektaklu "Jednak Płatonow"), Artur Caturian z PWST we Wrocławiu (Orlando w "Orlando"), Stephanie Jaskot z PWST w Krakowie (Martha w "Dogville"), Mateusz Korsak z PWST w Krakowie (Hipolit w spektaklu "Jednak Płatonow"), Jakub Nosiadek z PWSFTViT w Łodzi (Szambelan w "Iwonie, Księżniczce Burgunda" i Mortimer w "Marii Stuart"), Oskar Stoczyński z PWSFTVIT (Archie w "Laleczce" i Walenty w "Iwonie, Księżniczce Burgunda"), Karolina Wasilewska z PWST w Krakowie (Osowiała Staruszka w "Między nami dobrze jest") i Magdalena Żak z PWSFTViT (tytułowa rola w spektaklu "Laleczka").

Dwie nagrody po 2000 zł ufundował Opus Film, dla "aktorów, których chcielibyśmy oglądać na ekranie telewizyjnym i filmowym". Doceniono Konrada Eleryka z łódzkiej Szkoły Filmowej (Książę Filip w "Iwonie, księżniczce Burgunda" i Mojżesz w "Laleczce") i Joannę Rozkosz z PWST w Krakowie (Anna w spektaklu "Jednak Płatonow"). 1500 zł "za wrażenia audialne" dała Karolinie Burek z krakowskiej PWST Grupa Toya - za rolę Bożeny i Edyty w "Między nami dobrze jest".

Wyróżniono również obsady dwóch spektakli. Po 5500 zł dostały zespoły "Między nami dobrze jest" (PWST Kraków) i "Laleczki" (Szkoła Filmowa w Łodzi).

Oprócz Agaty Dudy-Gracz spektakle oceniali: Piotr Kruszczyński, Marta Nieradkiewicz, Tomasz Wasilewski i przedstawicielka ministerstwa Wioletta Laszczka-Bubień.

Jury nie przyznało żadnej nagrody studentom warszawskiej Akademii Teatralnej. W uzasadnieniu werdyktu znalazł się zapis: "Jury ubolewa, że dyplomy AT w Warszawie nie dały możliwości docenienia umiejętności i zdolności studentów oraz pragnie podziękować studentom Akademii Teatralnej za wiarę i wysiłek, jaki włożyli w pracę nad tymi dyplomami".

Martynę Trawczyńską z warszawskiej uczelni (Anna w "Barbarzyńcach" i Donna Libera w "Awanturze w Chioggi") docenili natomiast przedstawiciele Związku Artystów Scen Polskich, nagradzając ją "Deską Sceniczną" i kwotą 3000 zł.

Swoich faworytów wybrała publiczność. Po 2000 zł dostali Maria Dębska i Krystian Pesta ze Szkoły Filmowej.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego