powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Międzynarodowe Warsztaty Teatru Sztuki Mimu

W dniach 21-22 maja w Mazowieckim Instytucie Kultury odbędą się 8. Międzynarodowe Warsztaty Sztuki Mimu.

W tym roku artystą, którego Stefan Niedziałkowski zaprosił do zaprezentowania istoty swojej sztuki jest JIDAI. W tegorocznej edycji nie ma regularnych warsztatów dla uczestników a jedynie warsztaty dla publiczności podczas wykładów i prezentacji artystów.

Program

19:00

Spektakl: Kreator - Teatr Sztuki Mimu

Występują: Stefan Niedziałkowski, Junko Koma (Japonia), Aneta Rajner

Skrzypaczka: Pola Antoniak

20.00

Wykład prezentacja: JIDAI (Japonia), Stefan Niedziałkowski

"From / To"

Scenariusz, choreografia i reżyseria: JIDAI, występuje: JIDAI

"Black sky"

Scenariusz, choreografia i reżyseria: JIDAI, występuje: JIDAI

Przez dłuższy czas prezentował swoją sztukę na ulicach, ucząc się sam pantomimy. Pewnego dnia spotkał się z Terry Press - kanadyjskim mimem, który był najzdolniejszym uczniem Stefana Niedziałkowskiego, a później jego asystentem. JIDAI rozpoczął naukę sztuki Mimu u Terry Press, którą kontynuował przez 10 lat. Od 16 lat zgłębia sztukę Fujima styl Classical Japanese Dance Nihon-Buyo, od 9 lat - brake dance, sztuki walki i wszelkie inne działania związane z ekspresją ciała, jednak pantomima pozostaje najważniejsza - jak sam mówi: "sztuka Mimu jest moim życiem".

Te zainteresowania, nieustanne poszukiwania i intensywna praca pozwoliły mu zdobyć wyjątkową pozycję artystyczną w swoim kraju. Jego etiudy mają bardzo poetycki i surrealistyczny charakter. JIDAI jest obecnie jedynym artystą, który uczy sztuki Mimu w Japonii - robi to już od 14 lat. W 2010 roku założył JIDAI ORGANIC MIME a w roku 2012 - JAPAN ART MIME SOCIETY, pełniąc funkcję prezesa.

W latach 2010, 2012 i 2014, na zaproszenie Stefana Niedziałkowskiego, wziął udział w Międzynarodowych Warsztatach Teatru Sztuki Mimu w Warszawie. Szczegóły na stronie Mime Artist Jidai

***

"Kreator" - spektakl Teatru Sztuki Mimu

Scenariusz, choreografia i reżyseria: Stefan Niedziałkowski, muzyka: Agnieszka Zdrojek-Suchodolska, kostiumy i charakteryzacja: Anna Rudzińska-Kon, występują: Stefan Niedziałkowski, Junko Koma (Japania), Aneta Rajner

"Niepojęte są przeżycia i doznania artysty, który próbuje ukazać nam obraz z niewidzialnych przestrzeni. Odszukanie takiego obrazu w sobie i wydobycie go z głębin jest pragnieniem wyrażenia najskrytszej prawdy, istniejącej w świadomości człowieka. Aby tego dokonać, musi przeżyć on trudny proces poszukiwań twórczych.

Nieustanna walka z niemocą, doświadczanie skomplikowanych przemian, zagubienie w chaosie, zwątpienia i lęki przeplatają się z determinacją i pasją tworzenia. Ciągłe odradzania po upadkach i niepowodzeniach przebudzają intuicję artysty, prowadząc go do poszukiwanego celu. Człowiek odnajduje ukrytą w ciemnościach czystą prawdę, która rozświetla świadomość artysty i poprzez jego ciało staje się widzialna. Doświadczając wszystkiego na sobie, Kreator staje się twórcą i dziełem tajemniczej mocy sztuki - nieśmiertelnej sztuki."

Stefan Niedziałkowski

wybitny artysta mim, aktor, reżyser, choreograf oraz autor scenariuszy dla teatru pantomimy, pedagog. W latach 1964-1975 aktor Wrocławskiego Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego, od 1975 roku inicjator, współtwórca i aktor Sceny Mimów przy Warszawskiej Operze Kameralnej. W latach 1979-1993 działał jako artysta mim w USA, gdzie w 1979 roku założył w Nowym Jorku szkołę sztuki Mimu i stworzył własny zespół. Był twórcą i wykonawcą wszystkich spektakli tego zespołu. Uczył sztuki Mimu na amerykańskich uniwersytetach, wielokrotnie był zapraszany przez Marcela Marceau jako wykładowca do jego szkoły - Ecole Internationale de Mimodrame de Paris Marcel Marceau. W 1994 roku objął kierownictwo artystyczne Warszawskiego Teatru Pantomimy przy Państwowym Teatrze Żydowskim oraz

założył Studio Mimów przy Teatrze na Woli. W latach 2000 - 2004 był autorem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu w Teatrze na Woli. Od 2005 roku Studio Mimów działa przy Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki - obecnie Mazowieckim Instytucie Kultury.

Szczegóły na stronie: www.mimearttheatre.pl

Bilety: 25 zł - normalny, 20 zł - ulgowy