powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kielce. Weekend z Mironem Białoszewskim w Kubusiu

Teatr Lalki i Aktora Kubuś zaprasza 14 i 15 maja na spektakl "Dziady po Białoszewskim", grany na Scenie dla Dorosłych.

Spektakl zrealizowany został w ramach projektu "Debiuty w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jego twórcami są laureaci zorganizowanego przez teatr "Kubuś" ogólnopolskiego Konkursu dla Debiutantów. Za reżyserię odpowiada autorka konceptu i scenariusza - Anna Retoruk, za scenografię - Justyna Banasiak, a muzykę - Paweł Sowa.

Spektakl okazał się dużym sukcesem. Jego wysoką wartość artystyczną potwierdzają najbliższe międzynarodowe festiwale, na których zostanie pokazany:

Festiwal Teatrów Ożywionej Formy "Maskarada" w Rzeszowie,

Festiwal Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej,

Festiwal Szkół Lalkarskich w Białymstoku.

Przedstawienie zakwalifikowało się również do II edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", zorganizowanego przez MKiDN oraz Instytut Teatralny w Warszawie.

"Dziady po Białoszewskim" to spektakl:

NIECODZIENNY, choć ściśle związany z banałem i codziennością. To właśnie one zachwycały wyjątkowego poetę i prozaika Mirona Białoszewskiego, który jest bohaterem spektaklu. Scenariusz powstał w oparciu o jego dziennik "Chamowo" i utwory z tomu "Odczepić się".

ORYGINALNY, nie tylko ze względu na jedyną w swoim rodzaju twórczość artysty, ale też różnorodność scenicznych form. Spektakl zabiera nas w fascynujący świat poezji Białoszewskiego i dosłownie ożywianej materii. Ruchome książki, fotografie, obiekty? Oto prawdziwy teatr przedmiotu!

MŁODY, gdyż jego twórcami są debiutanci.

Zapraszając na spektakl, zapraszamy zatem na niecodzienne "spotkanie" z Mironem Białoszewskim, w młodej, oryginalnej interpretacji.