powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Zielona Góra. Premiera sztuki Tankreda Dorsta w Lubuskim

13 maja o godz. 19, na Dużej Scenie Lubuskiego Teatru, odbędzie się premiera spektaklu "Fernando Krapp napisał do mnie ten list - studium o prawdzie" Tankreda Dorsta. Reżyseruje Carsten Knödler, związany z Teatrem w Chemnitz. W roli tytułowej - Lech Mackiewicz.

Tankred Dorst - urodzony w 1925 r. niemiecki dramatopisarz, autor scenariuszy i słuchowisk. Laureat wielu nagród, m.in. Gerharda Hauptmanna, Georga Büchnera i Maxa Frischa. W Polsce spośród wielu jego sztuk dla dorosłych i dla dzieci najczęściej wystawiane są: "Zakręt", "Fernando Krapp napisał do mnie list", "Merlin albo ziemia jałowa" oraz "Ja, Feuerbach".

Sztuka "Fernando Krapp napisał do mnie ten list" (1992) miała swą polską prapremierę w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu w grudniu 1994 r., w reżyserii Krystyny Meissner. Rok później Marcin Ziębiński zrealizował tę sztukę w Teatrze Telewizji, a Piotr Chołodziński wystawił ją w Teatrze Powszechnym w Warszawie (w roli tytułowej Janusz Gajos, Katarzyna Skrzynecka - Julia, Jerzy Zelnik - Hrabia). W r. 2000 powstał także film telewizyjny z Emmanuelle Seigner w roli Julii.

Historia opowiedziana przez Dorsta, nawiązująca do opowiadania Miguela de Unamuno, to na pozór banalny melodramat, przedstawiający dzieje klasycznego trójkąta małżeńskiego. W istocie jednak jest to niezwykły thriller psychologiczny, oparty na wyrafinowanej grze prawdy i pozorów, miłości i nienawiści, rozpaczliwej determinacji i szaleństwa, wreszcie - życia i śmierci. Ale nie jest to jedyna enklawa obłędu, szaleństwem podszyty jest cały ten świat, który kreuje Dorst, poddając swoich bohaterów przedziwnemu eksperymentowi psychologicznemu. Jeden z najbardziej zagadkowych, niejednoznacznych utworów tego dramaturga, nosi podtytuł "studium o prawdzie". W istocie jest to rzecz o dochodzeniu do prawdy o ludziach, którzy walczą, błądzą i przegrywają, nieustannie zmieniają się i sami wciąż innymi oczami patrzą na świat i siebie.