Sztuki teatralne na ekranie

25-03-2011
02-03-2020
Gdańsk. Ołeh Sencow z "Numerami" w ECS
W niedzielę wieczorem (1 marca) w Gdańsku odbyła się polska premiera filmu "Numery" Olega Sencowa. Osadzony w rosyjskim więzieniu reżyser zrealizował go korespondencyjnie. "Numery" są adaptacją sztuki pod tym samym tytułem, którą Sencow napisał w 2011 roku.
25-02-2020
Gdańsk. Polska premiera filmu Olega Sencowa w ECS
W niedzielę, 1 marca o godz. 18, w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności, zobaczymy premierowo najnowszy film Olega Sencowa pt. "Numery" ("Nomera"). Obraz na podstawie własnej sztuki, Sencow wyreżyserował korespondencyjnie - zza krat rosyjskiego łagru, w którym więziono go ponad pięć lat. Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami.
22-11-2019
Kraj. "Mayday" na ekranie w styczniu
Jedna z najchętniej granych na świecie sztuk, która podbiła serca widzów na całym świecie od europejskich stolic aż po nowojorski Broadway, a w samej Polsce wystawiana była tysiące razy w kilkudziesięciu teatrach na terenie całego kraju, doczekała się ekranizacji. "Mayday" z gwiazdorską obsadą wchodzi do kin 10 stycznia.
08-08-2019
Film. Adamczyk i Woronowicz pobici i zakrwawieni. Wszystko dla sztuki
Na instagramowym profilu Piotra Adamczyka pojawiły się niepokojące fotografie aktora razem z Adamem Woronowiczem - obaj panowie są na nich mocno poturbowani. Nie ma się jednak czym martwić, bo to ujęcia prosto z planu komedii "Mayday" w reżyserii Sama Akiny. "Mayday" jest filmową wersją słynnej sztuki Raya Cooneya "Run For Your Wife".
31-07-2019
Kraków-Zielona Góra. Lubuszanie na planie "Maydaya"
Przechodnie i turyści, którzy w poniedziałek pojawili się na Rynku Głównym w Krakowie, mogli zobaczyć Sandrę Herbich w sukni ślubnej. Piotra Adamczyka jako kierowcę limuzyny, a Adama Woronowicza jako filmowca...
30-07-2019
Kraków. Powstaje ekranizacja "Mayday"
Ekranizacji legendarnej sztuki Ray'a Cooney'a podjął się Sam Akina (m.in. "Planeta Singli 3"). Zdjęcia do produkcji kręcone są w Krakowie i Warszawie.
11-05-2016
Warszawa. "Zgaga" Ewy Madeyskiej w Teatrotece WFDiF
Dziś o godz. 17.00 i 18.30 w Instytucie Teatralnym w ramach cyklu "Teatroteka WFDiF" odbędzie się projekcja "Zgagi" Ewy Madeyskiej w reż. Katarzyny Szyngiery.
16-03-2016
Warszawa. Pokazy "Żyda" Artura Pałygi w Teatrotece WFDiF
Dziś o godz. 17.00 i 18.30 w Instytucie Teatralnym pokazana zostanie dwukrotnie ekranizacja "Żyda" Artura Pałygi w reżyserii Anety Groszyńskiej-Liweń. To trzeci pokaz z tegorocznej odsłony cyklu "Teatroteka WFDiF".
08-03-2016
Argentyna. Dziś festiwalowy pokaz filmu "Między nami dobrze jest"
8 marca o godz. 18.40 na festiwalu "Pantalla Pinamar 2016", prezentującym najnowsze argentyńskie i europejskie filmy zostanie pokazany film "Między nami dobrze jest" w reż. Grzegorza Jarzyny. Festiwal odbywający się w Pinamar, argentyńskim mieście pod Buenos Aires, organizowany jest przez Argentine National Institute of Films and Audiovisual Arts (INCAA) oraz przez władze lokalne Pinamar.
18-02-2016
TVP2. Premiera filmowej adaptacji sztuki Doroty Masłowskiej
W niedzielę 28 lutego w Studiu Teatralnym Dwójki odbędzie się telewizyjna premiera filmowej adaptacji sztuki Doroty Masłowskiej "Między nami dobrze jest" w reż. Grzegorza Jarzyny.
19-11-2015
Świdnica. Nagroda dla "Nocy Walpurgi"
W niedzielę wieczorem zakończyła się pierwsza odsłona Świdnickiego Festiwalu Filmowego Spektrum. Festiwalowe wyróżnienie - Nagrodę Publiczności - zdobyła "Noc Walpurgi" Marcina Bortkiewicza.
07-10-2015
Dulskie zmieniają tylko sukienki
"Moralność pani Dulskiej" z 1930 r. pierwszym filmem dźwiękowym w Polsce! "Moralność pani Dulskiej" z Anną Seniuk w roli głównej z 1992 r. w Złotej Setce Teatru Telewizji! Wątki "Moralności..." w serialu Andrzeja Wajdy! A dziś dzieło Gabrieli Zapolskiej wdziera się na ekrany kin filmem "Panie Dulskie". Interpretacje teatralne i filmowe są różne, ale dulszczyzna wciąż ta sama i ponadczasowa - pisze Sylwia Krasnodębska w Gazecie Polskiej.
03-10-2015
Pro i kontra: Dulska nowa czy wtórna
Film Filipa Bajona to współczesne odczytanie Zapolskiej czy zapożyczenie? Jacek Cieślak i Barbara Hollender o "Paniach Dulskich" w Rzeczpospolitej.
02-10-2015
Kraj. "Panie Dulskie" od dziś na ekranach kin
Krystyna Janda, Katarzyna Figura, Maja Ostaszewska zagrały w "Paniach Dulskich" w reż. Filipa Bajona. Film, który trafia w piątek do kin, jest "swobodnym uzupełnieniem" komediodramatu Zapolskiej.
28-09-2015
Kraj. "Panna Julia" w październiku na ekranach kin
9 października na ekrany polskich kin trafi "Panna Julia" ("Miss Julie") z Colinem Farrellem, Jessicą Chastain i Samanthą Morthon w rolach głównych. Film jest ekranizacją słynnej sztuki Augusta Strindberga opowiadającej pełną erotycznego napięcia historię miłosnego trójkąta.
28-09-2015
Warszawa. Pokaz "Balladyny" w CSW
Dziś, 28 września o g. 20.15 w Kino.Lab w Centrum Sztuki Współczesnej pokaz filmu "Balladyna" wg Juliusza Słowackiego.
24-09-2015
Warszawa. Pokaz "Nocy Walpurgi" w Elektroniku
24 września o g. 20.30 w kinie Elektronik odbędzie się specjalny pokaz filmu "Noc Walpurgi". Po pokazie odbędzie się rozmowa z udziałem twórców filmu, reżysera Marcina Bortkiewicza i aktorów, Małgorzaty Zajączkowskiej i Philippe Tłokińskiego. Spotkanie poprowadzi krytyczka filmowa Ola Salwa.
23-09-2015
Wielka gra lub małe gierki
Film "Noc Walpurgi" to precyzyjnie wyreżyserowana tragedia, czy popkulturowa zabawa tematem Holokaustu? - dwa odmienne spojrzenia, Barbary Hollender i Jacka Marczyńskiego z Rzeczpospolitej, na film Marcina Bortkiewicza "Noc Walpurgi" na motywach sztuki Magdaleny Gauer.
21-09-2015
Poznań. Pokaz "Nocy Walpurgi" w CK Zamek
25 września o godz. 19 w CK Zamek odbędzie się premierowy pokaz "Nocy Walpurgi". Po seansie w Nowym Kinie Pałacowym - spotkanie z reżyserem Marcinem Botkiewiczem oraz Małgorzatą Zajączkowską i Phillippe Tłokińskim, odtwórcami głównych ról.
18-09-2015
Droga do piekła
Początkujący dziennikarz Robert stara się zrobić wywiad z Norą Sedler - divą, która szwajcarskich melomanów mesmeryzuje partią Turandot w operze Giacomo Pucciniego. Na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie "Noc Walpurgi" zdobyła aż pięć nagród. Moim zdaniem to debiut roku - o "Nocy Walpurgi" w reż. Marcina Bortkiewicza, na podstawie sztuki Magdaleny Gauer pisze Przemysław Toboła w portalu kultura.poznan.pl.
17-09-2015
"Panie Dulskie". Czarny koń Festiwalu Filmowego w Gdyni?
Najnowszy film Filipa Bajona udowadnia polskim twórcom, że nie trzeba odwzorowywać dzieła literackiego na ekranie kinowym w skali 1:1, a luźna interpretacja może zaprowadzić reżysera i widza w sferę całkiem przyjemnych emocji. "Panie Dulskie" potwierdziły tym samym swój akces w wyścigu o tegoroczną nagrodę Grand Prix Festiwalu Filmowego w Gdyni - pisze Tomasz Zacharczuk w portalu Trójmiasto.pl.
15-09-2015
Gdynia. Premiera "Pań Dulskich" Filipa Bajona
Wydarzeniem drugiego dnia Festiwalu Filmowego w Gdyni będzie wtorkowa premiera filmu Filipa Bajona "Panie Dulskie" - impresja na temat dalszych losów bohaterów dramatu Gabrieli Zapolskiej.
01-09-2015
Kraj. "Strategia gołych kawalerów" z Londynu w Multikinie
3 września widzowie polskich kin będą mogli na żywo śledzić komiczne perypetie dwóch spłukanych młodzieńców, bohaterów sztuki "Strategia gołych kawalerów" ("The Beaux' Stratagem"). Wszystko dzięki bezpośredniej transmisji z National Theatre w Londynie w ramach cyklu "NT Live".
31-08-2015
Kraj. Jest już oficjalny zwiastun "Nocy Walpurgi"
W Internecie pojawił się zwiastun "Nocy Walpurgi", niezwykłego, emanującego sensualną energią debiutu Marcina Bortkiewicza, uhonorowanego pięcioma nagrodami na tegorocznym Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". "Noc Walpurgi" pojawi się w polskich kinach od 25 września.
28-08-2015
Sztuka filmowa to wymagająca kochanka
- Zawodowo zawsze chciałem robić filmy i choć w teatrze też czuję się artystycznie spełniony, to jednak przez całe życie myślałem, bo tego mnie uczył mój mistrz teatralny Staszek Miedziewski, że do kina autorskiego trzeba dorosnąć. Dorastałem więc i zostałem aktorem, żeby wiedzieć, z czym zmagają się aktorzy i jak lepiej móc ich prowadzić. Potem pomyślałem, że dobrze by było popracować w teatrze, by wiedzieć jak opowiedzieć fabułę - mówi MARCIN BORTKIEWICZ, który zadebiutuje filmem "Noc Walpurgi", inspirowanym sztuką Magdaleny Gauer "Diva", na Festiwalu Filmowym w Gdyni.
12-05-2015
Kraj. "Poważny problem" z National Theatre w Multikinie
British Council i Multikino zapraszają na retransmisję spektaklu "Poważny problem". Sztukę w ramach cyklu "Scena brytyjska na dużym ekranie" będzie można zobaczyć 21 maja w Multikinie w 17 kinach sieci Multikino.
10-02-2015
Z Masłowską ciągle niedobrze
Film Grzegorza Jarzyny "Między nami dobrze jest", mający właśnie swą premierę kinową, stanowi blade odbicie spektaklu, jaki ów twórca wystawił w 2009 r. - pisze Andrzej Horubała w tygodniku Do Rzeczy.
02-02-2015
Sopot. Sfilmowana Masłowska w Teatrze na Plaży
W tym tygodniu w Teatrze na Plaży odbędą się cztery pokazy filmowej adaptacji wystawionej przez Grzegorza Jarzynę na scenie TR Warszawa i cieszącej się ogromnym sukcesem sztuki Doroty Masłowskiej - "Między nami dobrze jest".
23-01-2015
Między nami, Polakami, wcale nie jest dobrze
Za pośrednictwem tekstu Masłowskiej Jarzyna rozprawia się z Polską dawną (zbudowaną na micie II wojny światowej) i współczesną, której reprezentanci różnych klas toną w groteskowym sosie kompleksów. Na wierzch wychodzą nasza zaściankowość, obłuda, przekonanie o wyjątkowości, a także wyższości pseudosztuki nad szarą codziennością zwykłych zjadaczy chleba - pisze Urszula Wolak w Dzienniku Polskim.
22-01-2015
Sopot. Masłowska/Jarzyna w kinie Teatru na Plaży
1 lutego w Teatrze na Plaży odbędzie się projekcja filmu "Między nami dobrze jest" w reż. Grzegorza Jarzyny. Kolejne seanse w dniach 5-8 lutego.
19-01-2015
Warszawa. Filip Bajon kręci "Panie Dulskie"
Krystyna Janda, Katarzyna Figura, Maja Ostaszewska i Mateusz Kościukiewicz są w obsadzie "Pań Dulskich" w reż. Filipa Bajona. Zdjęcia do filmu, opowiadającego o "formie duchowej mieszczaństwa", z akcją rozgrywającą się m.in. w latach 90., trwają w Warszawie.
15-01-2015
Pociąga mnie kino i uwodzi teatr
- Spektakl jest grany już wiele sezonów, podróżujemy z nim po świecie i widzę, że publiczność żywo reaguje. Pracując nad tą konkretną sztuką, uświadomiłem sobie, że w tym wypadku teatr mnie ogranicza, że nie mogę na scenie pokazać wszystkiego, co bym chciał - mówi Grzegorz Jarzyna, reżyser filmu zrealizowanego na podstawie swojego spektaklu teatralnego "Między nami dobrze jest" według sztuki Doroty Masłowskiej.
14-01-2015
Takiego filmu w kinach nie było. "Między nami dobrze jest" otwiera nowy rozdział
Film "Między nami dobrze jest" to bardzo udane przeniesienie na ekran spektaklu. To nie jedyna taka próba. Był musical Teatru Muzycznego w Gdyni, Słobodzianek w telewizji, czy wbijająca w fotel "Walentyna" w Teatrze Telewizji. Ale to Jarzyna otworzył, w imponujący sposób, nową drogę teatrowi do kin. I może inspirować kolejnych twórców - pisze Przemysław Gulda w Gazeta.pl.
13-01-2015
Między nami dobrze jest. Jarzyna zwyciężył
Grzegorz Jarzyna, autor scenariusza i reżyser, filmowej wersji "Między nami dobrze jest" potrafił wydobyć z tekstu Doroty Masłowskiej i komizm i groteskę, uwypuklić jej słuch językowy, a przy okazji fantastycznie poprowadził aktorów - pisze Jerzy Doroszkiewicz w Kurierze Porannym.
13-01-2015
Warszawa. Pokaz sztuki "Prześwit" w Atlanticu
Zarząd Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego, Zarząd Samorządu Doktorantów Uniwersytetu Warszawskiego oraz Kino Atlantic zapraszają na pokaz spektaklu w ramach cyklu National Theatre Live.
09-01-2015
Kraj. Masłowska wg Jarzyny od dzisiaj w kinach
9 stycznia w warszawskim kinie Muranów odbędzie się premiera filmu w reżyserii Grzegorza Jarzyny "Między nami dobrze jest" na podstawie utworu Doroty Masłowskiej. "Między nami dobrze jest" to druga filmowa koprodukcja Narodowego Instytutu Audiowizualnego i TR Warszawa. Film będzie pokazywany w kinach studyjnych w całej Polsce.
09-01-2015
Między nami iskrzy
- Danuta Szaflarska 20 lutego kończy sto lat i ta filmowa adaptacja to dla niej wspaniały prezent - ALEKSANDRA POPŁAWSKA opowiada o pracy nad "Między nami dobrze jest", a także o międzypokoleniowych więzach i kolizjach na wrotkach.
07-01-2015
Kraj. "Między nami dobrze jest" od 9 stycznia w kinach
9 stycznia w warszawskim kinie Muranów odbędzie się premiera filmu w reżyserii Grzegorza Jarzyny "Między nami dobrze jest" na podstawie utworu Doroty Masłowskiej. Jak powiedział PAP Jarzyna, obraz Polski w filmie "nie jest tragiczny, jest podany w dość sympatyczny sposób".
07-01-2015
Kraj. "Myszy i ludzie" z National Theatre na ekranie
Multikino i British Council zapraszają na pierwszą retransmisję spektaklu "Myszy i ludzie". Sztukę w ramach cyklu "Scena brytyjska na dużym ekranie" będzie można zobaczyć już 15 stycznia w Multikinie.
05-01-2015
Dobrze jest
Filmowe rejestracje spektakli teatralnych rzadko się sprawdzają. Ale "Między nami dobrze jest" wyszło świetnie - czytamy we Wprost.
02-01-2015
Warszawa. Spektakl TR Warszawa w wersji filmowej
9 stycznia o godz 21 w kinie Muranów odbędzie się premiera adaptacji filmowej "Między nami dobrze jest" w reżyserii Grzegorza Jarzyny na podstawie tekstu Doroty Masłowskiej.
12-12-2014
Warszawa. Adaptacja filmowa "Między nami dobrze jest" w TR Warszawa
Po czterech latach od wyreżyserowania na scenie TR Warszawa cieszącej się ogromnym sukcesem sztuki Doroty Masłowskiej "Między nami dobrze jest", Grzegorz Jarzyna rozpoczął pracę nad filmową adaptacją tego przedstawienia. Premiera kinowa filmu zaplanowana jest na 9 stycznia.
12-09-2014
Wrocław. Premiera filmu Jarzyny "Między nami dobrze jest" przesunięta
Premiera adaptacji sztuki Doroty Masłowskiej "Między nami dobrze jest" zostaje przełożona na 9 stycznia 2015 roku. Najbliższy pokaz przedpremierowy filmu odbędzie się w ramach Festiwalu Filmowego w Gdyni 19 września o 19.00.
22-07-2014
Wrocław. "Między nami dobrze jest" na Nowych Horyzontach
W cztery lata po wystawieniu przez Grzegorza Jarzynę w TR Warszawa cieszącej się ogromnym sukcesem sztuki Doroty Masłowskiej "Między nami dobrze jest", reżyser rozpoczął pracę nad filmową adaptacją tego przedstawienia. Pierwsze pokazy przedpremierowe odbędą się 1 i 2 sierpnia w ramach tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty.
20-06-2014
Warszawa. Jarzyna przenosi Masłowską na ekran
Reżyser Grzegorz Jarzyna pracuje nad filmową adaptacją sztuki Doroty Masłowskiej "Między nami dobrze jest". Pokazy przedpremierowe odbędą się podczas tegorocznego 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu, który potrwa od 24 lipca do 3 sierpnia.
20-03-2014
Kraj. "Coriolanus" z londyńskiego National Theatre w kinach
Wystawiony w londyńskim National Theatre spektakl "Coriolanus" na podstawie sztuki Szekspira, z Tomem Hiddlestonem i Markiem Gatissem w obsadzie, dzisiaj można będzie obejrzeć - dzięki retransmisji - w 13 kinach w Polsce, m.in. w Gdańsku, Krakowie i Warszawie.
01-03-2014
Francja. Cezar dla Polańskiego za "Wenus w futrze"
Roman Polański otrzymał w piątek Cezara za reżyserię filmu "Wenus w futrze". Tę prestiżową nagrodę przyznaje w Paryżu francuska Akademia Sztuki i Techniki Filmowej.
19-02-2014
Warszawa. Złota Kolekcja Aurora Films
Dziś na DVD ukazał się wyjątkowy zestaw dwóch filmów: "Cezar musi umrzeć" Paolo i Vittorio Tavianich oraz "Faust" Aleksandra Sokurowa.
23-01-2014
Kraj. "Sierpień w hrabstwie Osage" ze Streep i Roberts w kinach
Amerykańska komedia obyczajowa w reż. Johna Wellsa trafia dziś do polskich kin. Scenariusz "Sierpnia w hrabstwie Osage", na podstawie własnej sztuki pod tym samym tytułem - z 2007 r., uhonorowanej Nagrodą Pulitzera - napisał amerykański dramaturg Tracy Letts (ur. 1965).
08-11-2013
Bóg go ukarał i oddał w ręce kobiety - recenzja "Wenus w futrze"
Tak brzmi motto z książki von Sachera-Masocha, której teatralną adaptację przygotowuje podobny do Polańskiego reżyser. I wtedy na scenę wkracza aktorka, żona prawdziwego Polańskiego... Od dziś w kinach "Wenus w futrze" Największą przyjemność "Wenus w futrze" dała chyba samemu Romanowi Polańskiemu - pisze Jacek Szczerba w Gazecie Wyborczej.
08-11-2013
Kraj. "Wenus w futrze" Romana Polańskiego wchodzi do kin
Nowy film Romana Polańskiego, komedia "Wenus w futrze", wchodzi dziś do kin w Polsce. To film feministyczny - oceniła w rozmowie z PAP grająca w nim, u boku Mathieu Amalrica, francuska aktorka Emmanuelle Seigner, prywatnie żona reżysera.
22-10-2013
Warszawa. Emmanuelle Seigner o "Wenus w futrze"
Film feministyczny - tak komedię Romana Polańskiego "Wenus w futrze", w której zagrała, określiła francuska aktorka i wokalistka Emmanuelle Seigner. Artystka mówiła też PAP o polskiej kuchni i pracy nad nową płytą, nagrywaną z amerykańskim muzykiem Adamem Schlesingerem.
14-10-2013
Warszawa. Emmanuelle Seigner przyjedzie na WFF
Żona reżysera Romana Polańskiego francuska aktorka Emmanuelle Seigner 20 października będzie gościć w polskiej stolicy w związku z pokazem komedii Polańskiego "Wenus w futrze" na 29. Warszawskim Festiwalu Filmowym (WFF) - poinformowali organizatorzy imprezy.
14-09-2013
Gdynia. Roman Polański na pokazie "Wenus w futrze"
Roman Polański wziął w piątek wieczorem udział w uroczystym pokazie jego komedii "Wenus w futrze", który zorganizowano na 38. festiwalu filmowym w Gdyni. Reżyser, powitany w Teatrze Muzycznym owacją na stojąco, podkreślał: "jest to film dla kobiet".
14-09-2013
Roman Polański w Gdyni
Polański przeniósł na ekran sztukę Davida Ivesa - historię reżysera, który szuka aktorki mogącej zagrać główną rolę w spektaklu opartym na erotycznym XIX-wiecznym opowiadaniu Leopolda von Sachera-Masocha. Zrobił film inteligentny, błyskotliwy, świetnie zrealizowany i rewelacyjnie zagrany - po pokazie "Wenus w futrze" na festiwalu filmowym w Gdyni pisze Barbara Hollender w Rzeczpospolitej.
28-08-2013
Gdynia. Pokaz "Wenus w futrze" Polańskiego na Festiwalu Filmowym
"Wenus w futrze" Romana Polańskiego zostanie pokazana na festiwalu filmowym w Gdyni, który potrwa od 9 do 14 września - poinformowali organizatorzy. Zapowiada się bardzo dobry festiwal - tak o 38. edycji gdyńskiej imprezy powiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski.
28-08-2013
Tragedia niszczy piękny związek
Film jest ekranizacją dramatu Johana Heldenbergha. Nie ma w nim jednak krztyny teatralności. "W kręgu miłości" to film nieszablonowy o miłości, śmierci i niemożności pogodzenia się ze stratą dziecka. Od piątku na naszych ekranach - pisze Barbara Hollender w Rzeczpospolitej.
27-08-2013
Kraj. Premiera filmowej adaptacji sztuki Johana Haldenbergha
30 sierpnia na krany kin w Polsce wchodzi "W kręgu miłości" - to filmowa adaptacja teatralnej sztuki Johana Haldenbergha ("Steve + Sky", "Boso, ale na rowerze", prywatnie przyjaciela reżysera) pod tytułem "The Broken Circle Breakdown Featuring the Cover-Ups of Alabama", napisanej w 2009 roku we współpracy z Mieke Dobbels.
27-05-2013
Aktorka kontroluje reżysera
"Wenus w futrze" Romana Polańskiego to perełka. Film inteligentny, błyskotliwy, świetnie zrealizowany i rewelacyjnie zagrany. A przecież temat wydawał się niebezpieczny. Polański przeniósł na ekran sztukę Davida Ivesa - historię reżysera, który szuka aktorki mogącej zagrać główną rolę w spektaklu opartym na erotycznym XIX-wiecznym opowiadaniu Leopolda von Sachera-Masocha - pisze Barbara Hollender w Rzeczpospolitej.
27-05-2013
Roman Polański: "Równość płci to idiotyzm"
Reżyser Roman Polański, którego nowy film "Wenus w futrze" ma premierę w czasie tegorocznego festiwalu w Cannes, uznał, że równość płci to "idiotyzm", a tabletka antykoncepcyjna powoduje, że kobiety zyskują cechy mężczyzn.
19-04-2013
Cannes. Nowy film Polańskiego "Venus in Fur" w konkursie głównym
Nowy film Romana Polańskiego, komedia erotyczna "Venus in Fur", zakwalifikował się do konkursu głównego 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, który odbędzie się w dniach 15-26 maja - informuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.
08-04-2013
Warszawa. Film o dramacie "The Arbor" w TR Warszawa
W 1977 roku 15-letnia Andrea Dunbar rozpoczęła pracę nad dramatem "The Arbor", opowiadającym o jej życiu na przedmieściach Bradfordu, w północnej Anglii. Trzy lata później dramat odniósł ogromny sukces w londyńskich teatrach. Clio Barnard spędziła dwa lata, filmując mieszkańców regionu, z którego Dunbar pochodziła.
20-03-2013
Warszawa. Wrona zrobi film wg sztuki Rowickiego
Marcin Wrona wyreżyseruje film "Demon", adaptację dramatu "Przylgnięcie" Piotra Rowickiego. Fabuła oparta będzie na metaforycznym motywie dybuka, ducha zmarłego, który opanowuje ciało żyjącego człowieka. Zdjęcia mają być realizowane w tym roku.
01-03-2013
Premiera kinowa: Być jak Kazimierz Deyna
Błaha i rysowana grubą krechą, nostalgiczno komediowa podróż w Polskę z czasów późnego PRL-u i wczesnego kapitalizmu. Jeśli ma swój wdzięk, to dzięki aktorom - o debiutanckim filmie Anny Wieczur-Bluszcz, opartym na sztuce Radosława Paczochy "Być jak Kazimierz Deyna" pisze Paweł T. Felis w Gazecie Wyborczej.
12-02-2013
Warszawa. Zrekonstruowany film Morgensterna "Jutro premiera"
Zrekonstruowany cyfrowo film Janusza Morgensterna "Jutro premiera" z 1962 r., komedię przedstawiającą w krzywym zwierciadle kulisy teatru, zaprezentowano w poniedziałek w Warszawie. W pokazie wzięli udział artyści, wśród nich Krystyna Sienkiewicz i Stanisław Tym.
08-02-2013
Częstochowa. Film Kabaretu Limo wg farsy
14 lutego w Ośrodku Kultury Filmowej premiera filmu "Swing" wg farsy Abelarda Gizy.
30-01-2013
Pudrem w widmo komunizmu
W zestawie z biletem na "Les Misérables" Toma Hoopera powinno dostawać się kieszonkowe wydanie "Kapitału" Karola Marksa. Niemiecki filozof jako reader's companion dla filmu nie tylko przywracałby fabule "Nędzników" jej pierwotny polityczny pazur, ale po prostu nadawałby sens - o najnowszej ekranizacji musicalu Claude'a-Michela Schönberga pisze Konrad Niemira w Kulturze Liberalnej.
23-01-2013
Francja. Polański znowu kręci film
Pod koniec ubiegłego roku ruszyły zdjęcia do nowego filmu Romana Polańskiego, "Venus In Fur". Film jest adaptacją nominowanej do nagrody Tony broadwayowskiej sztuki Davida Ivesa.
17-01-2013
Kraj. Jutro premiera filmu "Cezar musi umrzeć"
18 stycznia na ekrany kin wchodzi skromny film nestorów włoskiej kinematografii - Paola i Vittoria Tavianich "Cezar musi umrzeć". Jego autentyzm i precyzja zachwyciły jury tegorocznego Berlinale, skąd "Cezar musi umrzeć" wyjechał ze Złotym Niedźwiedziem.
17-01-2013
Szekspir w celi
"Cezar musi umrzeć" to poruszający paradokument braci Tavianich o więźniach przygotowujących szekspirowskiego "Juliusza Cezara". W kinach od piątku - pisze Barbara Hollender w Rzeczpospolitej.
17-01-2013
Więzienny "Juliusz Cezar"
- Nasz wybór wynikał z konieczności: mężczyźni, z którymi chcieliśmy pracować, mieli przeszłość, z którą musieliśmy się liczyć, przeszłość pełną występków, win, przestępstw, zbrodni i zerwanych relacji. Dlatego musieliśmy skonfrontować ją z równie potężną historią zmierzającą w przeciwnym kierunku - mówią Paolo i Vittorio Taviani o swoim filmie "Cezar musi umrzeć".
28-12-2012
Warszawa. "Cezar musi umrzeć" podczas repliki Cinergii
Do 2 stycznia 2013 roku w warszawskim kinie Praha odbywa się replika XVII Forum Kina Europejskiego Cinergia. Podczas siedmiu festiwalowych dni widzowie będą mogli obejrzeć przed premierą filmy w cenie jedynie 17 złotych. W programie repliki łódzkiej imprezy w kinie Praha zobaczymy 9 tytułów, m.in. "Cezar musi umrzeć" braci Tavianich - 30 grudnia (w kinach od 18 stycznia).
11-12-2012
Kraj. Na ekrany kin wejdzie "360. Połączeni" wg "Korowodu" Arthura Schniztlera
26 grudnia na ekrany kin wejdzie film "360. Połączeni" wg scenariusza Petera Morgana. Został on oparty na "Korowodzie" - głośnej sztuce Arthura Schniztlera.
10-12-2012
Poznań. W styczniu przedpremierowy "Cezar musi umrzeć"
TRANSATLANTYK zaprasza na specjalny przedpremierowy pokaz filmu "Cezar musi umrzeć"!
26-11-2012
Kraj. Na Walentynki "Kwartet" w reż. Dustina Hoffmana
Na Walentynki, 14 lutego na ekrany kin wejdzie komedia "Kwartet" w reż. Dustina Hoffmana wg scenariusza Ronalda Harwooda opartego na jego sztuce o tym samym tytule.
12-11-2012
Kraj. "Cezar musi umrzeć" Tavianich od stycznia na ekranach kin
18 stycznia na ekrany wejdzie film "Cezar musi umrzeć" (Cesare deve morire"). Reżyseria: Paolo Taviani, Vittorio Taviani.
26-10-2012
Czekanie na trupka
Trzy starsze panie i chłopiec uwięziony w ciele 35-letniego mężczyzny. Trwa kinowy seans teatru absurdu. Sfilmowana wersja dramatu Macieja Kowalewskiego to propozycja, która może zezłościć, ale nie sposób przejść obok niej obojętnie - pisze Łukasz Maciejewski w Dzienniku Gazecie Prawnej.
30-08-2012
Warszawa. Filmowy debiut Macieja Kowalewskiego
26 października obędzie się premiera filmu "Trzy siostry T". Jest to debiut fabularny Macieja Kowalewskiego.
28-05-2012
Kraj. "Koriolan" na ekranach kin
"Koriolan" wg. Williama Shakespeare'a w reż. Ralpha Fiennesa pojawi się w polskich kinach 8 czerwca.
12-03-2012
Warszawa. "Gertruda" Dreyera w Iluzjonie
We wtorek, 13 marca o godz. 20.00 w Iluzjonie Filmoteki Narodowej (tymczasowa siedziba: Biblioteka Narodowa, al. Niepodległości 213) odbędzie się pokaz filmu "Gertruda" (reż. Carl Theodor Dreyer), wstęp: Weronika Szczawińska.
27-02-2012
Nadczłowiek Faust
Na ekranach "Faust" - Złoty Lew w Wenecji. Ostatnia część tetralogii Sokurowa, której bohaterami byli XX-wieczni "nadludzie": Hitler, Lenin i japoński cesarz Hirohito. Recenzja Tadeusza Sobolewskiego w Gazecie Wyborczej.
25-02-2012
Francja. "Artysta" zwycięzcą tegorocznych Cezarów
Belgijsko-francuski film "Artysta" (The Artist) otrzymał w piątek w Paryżu najwyższą francuską nagrodę filmową - Cezara - za najlepszy film. Cezarem za najlepszą adaptację filmową uhonorowano Romana Polańskiego i Yasminę Rezę za "Rzeź".
23-02-2012
"Faust" Sokurowa wchodzi do kin
Aleksander Sokurow nie pozwala widzom na intelektualne lenistwo. "Faust" - trudny i odrażający - zamyka jego tetralogię historyczną, na którą złożyły się już obrazy: "Moloch", "Cielec" i "Słońce". Od piątku na ekranach szokujący, nagrodzony weneckim Złotym Lwem film rosyjskiego reżysera - pisze Barbara Hollender w Rzeczpospolitej.
20-02-2012
Berlin. Włoski film braci Taviani zwycięzcą Berlinale
Włoski film "Cesare Deve Morire" (ang. "Caesar Must Die") w reżyserii braci Taviani otrzymał w sobotę nagrodę Złotego Niedźwiedzia na 62. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinale.
20-02-2012
Kraj. Wkrótce premiera "Fausta" Aleksandra Sokurowa
24 lutego na ekrany kin wejdzie film "Faust" w reż. Aleksandra Sokurowa.
13-02-2012
Warszawa. "Panna Julia" w Iluzjonie
14 lutego g. 20 w Iluzjonie Filmoteki Narodowej w ramach wspólnego projektu edukacyjnego Teatru Narodowego oraz Filmoteki Narodowej odbędzie się pokaz filmu "Panna Julia" (reż. Alf Sjöberg).
28-01-2012
Paryż. Polański nominowany do Cezara
Roman Polański został w nominowany przez Francuską Akademię Filmową do nagrody Cezara za film "Rzeź". Polański wraz z Yasminą Rezą otrzymał nominację w kategorii Najlepszy Scenariusz Adaptowany.
20-01-2012
Polański wymiata, czyli małżeństwo to rzeź
Gdybym miał obstawiać Oscara, gdybym musiał wskazywać, kto za role aktorskie powinien być nagrodzony, to w tej chwili nie mam innych kandydatów niż czwórka grająca w nowym filmie Polańskiego "Rzeź", to są, powiem patetycznie i banalnie: Himalaje sztuki aktorskiej - pisze Krzysztof Varga w Gazecie Wyborczej - Dużym Formacie.
20-01-2012
Rzeź
"Rzeź" mówi o zakłamaniu i samozakłamaniu, o tym, jak cienka jest warstwa cywilizacji, pod którą kłębią się zwierzęce instynkty. Polański, ze swoimi wojennymi doświadczeniami, zna ten temat aż za dobrze - pisze Paweł Mossakowski w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
18-01-2012
Kraj. "Rzeź" Polańskiego od piątku w kinach
Czarna komedia "Rzeź" w reżyserii Romana Polańskiego, chwalona przez polskich i zagranicznych krytyków, trafi w piątek do kin w Polsce. Bohaterów filmu grają Jodie Foster, John C. Reilly, Kate Winslet i Christoph Waltz. Autorem zdjęć jest Paweł Edelman.
10-01-2012
Warszawa. "Słomkowy kapelusz" w Iluzjonie
We wtorek, 10 stycznia o godz. 20.00 w Iluzjonie Filmoteki Narodowej (tymczasowa siedziba: Biblioteka Narodowa, al. Niepodleglosci 213) odbędzie się projekcja "Słomkowego kapelusza" w reż. René Clair'a w ramach drugiej edycji cyklu "Kino/teatr". Wstęp: Piotr Cieplak.
26-03-2011
Buntownik z blokowiska
Wojcieszek, zarówno w teatrze jak i w kinie, pozostaje wierny sobie, wierząc, że sztuka ma widza poruszać czy nawet, mówiąc językiem Bogusia,"wkurwiać" - pisze Zdzisław Pietrasik w Polityce.
25-03-2011
Broniewski na blokowisku
"Made in Poland" Przemysława Wojcieszka od jutra w kinach. "Ruskich nienawidzę. I Chińczyków. A zwłaszcza Amerykanów" - mówi filmowy Boguś. Wszędzie są tacy Bogusiowie. A ich blokowiskiem jest cały świat - recenzja Tadeusza Sobolowskiego w Gazecie Wyborczej.
25-03-2011
Broniewski na blokowisku
"Made in Poland" Przemysława Wojcieszka od jutra w kinach. "Ruskich nienawidzę. I Chińczyków. A zwłaszcza Amerykanów" - mówi filmowy Boguś. Wszędzie są tacy Bogusiowie. A ich blokowiskiem jest cały świat - recenzja Tadeusza Sobolowskiego w Gazecie Wyborczej.
25-03-2011
Jesteśmy leniwymi anarchistami - Wojcieszek rozlicza polityków
- Najbardziej irytuje mnie, że społeczna solidarność stała się czymś wstydliwym. Jej brakuje najbardziej - mówi Przmysław Wojcieszek, rezyser i dramaturg.
24-03-2011
Spotkanie z reżyserem "Made in Poland"
- Kino jeśli ma być żywe, musi budzić sprzeciw - mówi PRZEMYSŁAW WOJCIESZEK, reżyser filmu "Made in Poland". Premiera filmu oraz spotkanie z reżyserem w sobotę w DKF Miłość Blondynki w Gdańsku.
23-03-2011
Kiedy umierają marzenia, rodzi się frustracja
Wśród grzecznej polskiej produkcji "Made in Poland" wyróżnia się oryginalnością i pasją. To film o gniewie. O agresji ludzi niespełnionych, niemających przed sobą żadnych perspektyw. Ale też o agresji społeczeństwa - pisze Barbara Hollender w Rzeczpospolitej.
23-02-2011
Warszawa. ''Śluby Panieńskie'' i ''Janosik'' jako VOD
Serwis e-VOD tvscreen.pl udostępnił bijącą rekordy oglądalności polską komedię kostiumową "Śluby Panieńskie" w reżyserii Filipa Bajona.
15-12-2010
Warszawa. Spotkanie z Filipem Bajonem i Andrzejem Sewerynem
15 grudnia o godz. 19.30 w Teatrze Collegium Nobilium odbędzie się spotkanie w cyklu Evviva l'arte: "Filip Bajon i Andrzej Seweryn, Klasyka współcześnie". Prowadzenie Rafał Sławoń. Wstęp wolny.
19-10-2010
Kraj. "Śluby panieńskie" liderem polskiego box office'u
Komedia Filipa Bajona "Śluby panieńskie" drugi weekend z rzędu utrzymała pozycję bezkonkurencyjnego lidera polskiego box office'u, przyciągając do kin blisko 500 000 widzów.
12-10-2010
Kraj. "Śluby panieńskie" obejrzało prawie 200 tys. widzów
W weekend otwarcia komedię Filipa Bajona "Śluby panieńskie" obejrzało 195 615 widzów.
12-10-2010
Miłosny zdrój życia na ekranie
"Śluby panieńskie" to komedia wielkiego formatu, choć chłodna, wyrachowana, a miejscami wydumana nieco. Aliści nikt chyba nie powie, że "Śluby" należą do porywających lektur szkolnych. Ale Bajon swoim filmem także nie porywa. Trochę dłuży się na ekranie owo bezustanne paplanie o zalotach i uczuciach, o miłości i tych uczuć niestałości - pisze Henryk Tronowicz w Polsce Dzienniku Bałtyckim.
11-10-2010
Śluby Bajońskie
Właściwie powinniśmy się cieszyć. W końcu Filip Bajon to obok Andrzeja Maleszki nasz poznański, reżyserski rodzynek (co z tego, że od lat mieszkający poza Wielkopolską), któremu udało się osiągnąć w kinie naprawdę sporo. Jego "Śluby panieńskie" to murowany kandydat na polski hit jesieni - oczywiście pod względem frekwencji. Szkolne wycieczki nie prześpią nowej produkcji Bajona, pytanie tylko, czy sam film wart jest zachodu? Tak - ale z zastrzeżeniami - pisze Jacek Sobczyński w Polsce Głosie Wielkopolskim.
08-10-2010
Lekturę można bardzo łatwo upupić
Z Filipem Bajonem, reżyserem wchodzących jutro do kin Ślubów panieńskich, o myśleniu obrazem i o tym, czy młodych, polskich filmowców musi ogarnąć marazm, rozmawia Jacek Sobczyński w Polsce Gazecie Wrocławskiej.
08-10-2010
Śluby panieńskie
Już pierwsze sceny pokazują wyraźnie, że zasada przekształcania szkolnej lektury w poczciwą kinową ramotę była Filipowi Bajonowi obca. Film rozpoczyna się więc zamaszyście, ma tempo i dość zaskakującą, fabularną przestrzeń, jakby Bajon dosłownie chciał "Śluby panieńskie" wynieść z teatru, wyprowadzić z konwencji i odnaleźć w nich prawdziwie filmowy oddech - pisze Paweł T. Felis w Gazecie Wyborczej.
07-10-2010
Zgrywa z Fredry
Film prowadzi grę z twórczością Fredry, ale zawiera również nawiązania do klasyki polskiej, m.in. "Wesela" i "Austerii". Czy Bajon chciał złożyć jej hołd, czy z niej zakpić? Po obejrzeniu "Ślubów panieńskich" jestem przekonany, że sam miałby kłopot z odpowiedzią na to pytanie - pisze Rafał Świątek w Rzeczpospolitej.
04-10-2010
Kraj. "Śluby panieńskie" Bajona od piątku w kinach
Filmowa adaptacja "Ślubów panieńskich" w realizacji Filipa Bajona trafi w piątek do kin. W obsadzie m.in. Marta Żmuda Trzebiatowska i Borys Szyc. Do komedii Aleksandra Fredry, z akcją w pierwszej połowie XIX wieku, reżyser wprowadził elementy współczesne.
22-09-2010
Allegro. Licytacja kolacji z Martą Żmudą Trzebiatowską
Do czwartku, do godziny 12.00, potrwa jeszcze licytacja kolacji z Martą Żmudą Trzebiatowską i udziału w uroczystej premierze ŚLUBÓW PANIEŃSKICH. Cały przychód z licytacji zasili konto Fundacji TVN "Nie jesteś sam".
22-09-2010
Kraj. Wkrótce w kinach "Śluby panieńskie"
Kino Świat zaprasza do obejrzenia krótkich materiałów, w którym o swoich postaciach opowiadają Anna Cieślak (na zdjęciu), grająca w "Ślubach panieńskich" rolę Anieli i Maciej Stuhr, grający rolę Gustawa. Materiały ilustrowany jest fragmentami filmu.
18-08-2010
Kraj. "Śluby panieńskie" w październiku w kinach
Ekranizacja "Ślubów panieńskich" Aleksandra Fredry, w reżyserii Filipa Bajona, trafi do kin 8 października. W obsadzie filmu są m.in. Borys Szyc, Maciej Stuhr i Marta Żmuda-Trzebiatowska.
01-03-2010
Niegrzeczne kino szkolne
Gdy ktoś usłyszy, że Filip Bajon nakręcił "Śluby panieńskie" według sztuki Aleksandra Fredry (1832), gotów pomyśleć, że to klasyczny przykład kina lekturowego liczącego na to, że frekwencję na seansach napędzą szkolne wycieczki. Tak jednak na szczęście nie jest - pisze Jacek Szczerba w Gazecie Wyborczej.
21-09-2009
Kielce. "Śluby panieńskie" na Zamkowej i w Tokarni
Za rok będziemy mogli zobaczyć świętokrzyskie plenery w nowej wersji "Ślubów panieńskich" Filipa Bajona. W filmie zagra skansen w Tokarni i kielecka ulica Zamkowa.
17-09-2009
Ręce precz od Balladyny
Należę do tych, którzy źle tolerują wszelkiego rodzaju artystyczne przeróbki. Niekiedy zdarzają się udane adaptacje, interesujące aranżacje, wariacje i improwizacje na podjęte tematy. Ale to są wyjątki. Niezależnie od tego, co mówi prawo, proces twórczy i jego rezultat musi posiadać cechy oryginalności, unikać podobieństw, być artystycznie samodzielny, a zwłaszcza nie może żerować na cudzych konceptach, tematach i tytułach - po obejrzeniu filmu "Balladyna" pisze Sławomir Pietras w Tygodniku Angora.
16-09-2009
Sucha. Trwają zdjęcia do "Ślubów panieńskich"
Na terenie skansenu w Suchej koło Węgrowa (Mazowsze) trwają zdjęcia do ekranizacji "Ślubów panieńskich" Aleksandra Fredry. W filmie, który reżyseruje Filip Bajon (na zdjęciu), grają m.in. Borys Szyc, Maciej Stuhr i Marta Żmuda-Trzebiatowska.
05-09-2009
Balladyna z supermarketu
"Balladyna" Dariusza Zawiślaka, zrealizowana na podstawie słynnego dramatu Juliusza Słowackiego, próbuje podbić od wczoraj kina. Nie potrafi jednak wyprowadzić ani jednego skutecznego ciosu. Juliusz Słowacki, narodowy wieszcz, został sprowadzony do parteru - pisze Rafał Stanowski w Dzienniku Polskim.
04-09-2009
Karykatura na jubileusz Słowackiego!
Ten film to kompromitacja pod każdym względem: scenariusza, reżyserii, wykonania aktorskiego, a nawet filmowania i zdjęć. Nie ratuje go nawet występ znanej hollywoodzkiej gwiazdy Faye Dunaway, która zresztą jest fatalnie filmowana, przypomina mumię, a nie żywego człowieka. Poprzez jej udział w filmie reżyser Dariusz Zawiślak chciał - jak twierdzi - by zwrócono uwagę na twórczość Słowackiego na całym świecie - o Balladynie" filmowej pisze Temida Stankiewicz-Podhorecka w Naszym Dzienniku.
04-09-2009
Wrocław. Premiera "Balladyny" z Faye Dunaway
Premierą filmowej adaptacji 'Balladyny' w reżyserii Dariusza Zawiślaka z Faye Dunaway w jednej z ról Wrocław uczci przypadającą 4 sierpnia dwusetną rocznicę urodzin poety Juliusza Słowackiego. - Uważny widz, który zna dramat, odnajdzie w filmie ślady dialogów Słowackiego - zapowiada reżyser.
28-08-2009
Warszawa. Filip Bajon kręci "Śluby panieńskie"
Wkrótce rozpoczynają się zdjęcia do filmu "Śluby Panieńskie", największej polskiej produkcji kostiumowej od czasów "Zemsty" i "Ogniem i mieczem". W ekranizacji dzieła Aleksandra Fredry wystąpi plejada polskich gwiazd.
06-08-2009
Warszawa. "Balladyna" we wrześniu w polskich kinach
Film "Balladyna", inspirowany utworem Juliusza Słowackiego, trafi do polskich kin 4 września, w 200 rocznicę urodzin znakomitego poety i dramaturga. W obsadzie są m.in. Sonia Bohosiewicz oraz znana amerykańska aktorka Faye Dunaway.
13-05-2009
Film. Balladyna na Facebooku
4 września na ekrany trafi film "Balladyna" w reżyserii Dariusza Zawiślaka. Reżyser postanowił przenieść dramat Słowackiego w czasy współczesne, dlatego mroczna bohaterka wieszcza doczekała się... swojego profilu na Facebooku.
13-06-2008
Warszawa. Bajon o ekranizacji "Ślubów panieńskich"
Robert Więckiewicz zagra Radosta w wyreżyserowanej przez Filipa Bajona ekranizacji "Ślubów panieńskich" Aleksandra Fredry - potwierdził reżyser. W obsadzie Bajon chętnie widziałby także Wojciecha Siemiona - w roli służącego Jana.