powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Międzynarodowy Dzień Tańca w IT

W piątek 29 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca. Z tej okazji Fundacja Sztuki Tańca zaprasza do Instytutu Teatralnego od godz. 18.00 na szereg wydarzeń z pogranicza teatru, tańca i sztuk plastycznych.

Balet to wspaniała dziedzina sztuki, oddziałująca estetycznie, emocjonalnie i artystycznie w oparciu o poezję ruchu. Wielcy artyści stworzyli ogromny dorobek sztuki tańca, który podziwiamy już od kilku stuleci. Z prawdziwą przyjemnością zapraszamy Państwa na wyjątkowy wieczór poświęcony tej właśnie, jakże pięknej i niezwykłej, sztuce.

Dzięki pracy artystów baletu uczymy się nowego widzenia świata. Świata, w którym najsilniejsze emocje i najgłębsze uczucia człowieka opisywane są i pokazywane bez słów. Taniec to specjalny język, prowadzący do uzewnętrznienia myśli i emocji poprzez piękne ruchy i gesty, stworzone w wyobraźni choreografa i wykreowane później przez tancerza na scenie.

Podczas wieczoru zaprezentowane zostaną sylwetki wybitnych artystów polskiego baletu początku i końca XX wieku. Pokazane zostanie też liczące już 100 lat dzieło muzyczno-baletowe "Święto wiosny", którego premiera była przyczyną skandalu w początku XX wieku, a na przełomie XX i XXI wieku stało się największym przebojem muzycznym i baletowym na całym świecie. Zaprezentowani zostaną laureaci dwóch konkursów tańca sezonu 2015/2016, a także wystawy malarstwa i rzeźby oraz pokaz tańca współczesnego.

***

Program wieczoru:

Część I

- Orędzie na Międzynarodowy Dzień Tańca

- Prezentacja wybitnych artystów polskiego baletu początku i końca XX wieku: Halina Szmolcówna i Bożena Kociołkowska

- "Święto wiosny" Igora Strawińskiego - krótka opowieść o fenomenie utworu oraz fragmenty filmowe najbardziej znanych realizacji w choreografii Wacława Niżyńskiego, Maurice'a Béjarta, Piny Bausch

Gość specjalny: dr hab. Aleksandra Dziurosz

- Bożena Kociołkowska zaprasza na wystawy "Taniec w malarstwie - śladami Edgara Degasa" oraz "Rzeźba w hołdzie polskim artystom baletu". Kurator: Wanda Badowska-Twarowska. Wystawie towarzyszą obrazy namalowane przez Annę Sobol i Romana Stacherę, prezentujące Bożenę Kociołkowską w roli Odetty, Panny Julii i Fedry.

Część II - pokazy etiud tanecznych

- "Fabryka" - II nagroda w II Konkursie Tańca Współczesnego organizowanym przez Warszawską Platformę Tańca (grudzień 2015)

Muzyka: Björk, Mark Bell i Valgeir Sigurasson Vessel Shimenawa

Choreografia: Anna Michałowska

Wykonawcy: Marta Jaoko, Paulina Jędrzejczyk, Wiktoria Rudnik, Maria Rząca

czas: 10'31''

- "Who are we?" - II nagroda na IX Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym Młodych Tancerzy w Bytomiu

Muzyka: kolaż dźwiękowy (Max Richter, fragmenty)

Choreografia i wykonanie: Alicja Sośnia (uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu)

- "Dominique" - I nagroda w Konkursie Choreograficznym organizowanym przez Warszawską Platformę Tańca (październik 2015)

Muzyka: Parov Stelar All Night

Choreografia: Maciej Kuźmiński

Wykonawca: Dominik Więcek

czas: 18'

- "Echa"

Koncepcja: Aleksandra Dziurosz

Reżyseria: Bartosz Martyna

Wykonanie: Warszawski Teatr Tańca

Śpiew improwizowany: Barbara Jop

- Taneczna niespodzianka: "Ludzie, uczcie się tańczyć, bo co będą z Wami robili aniołowie w niebie" (św. Augustyn)

Scenariusz i reżyseria: Bożena Kociołkowska, Tomasz Lerski

Wstęp wolny.