powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. "Aktorzy żydowscy" z główną nagrodą Kontrapunktu

24 kwietnia Jury 51. Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2016 pod przewodnictwem Tomasza Kireńczuka jednomyślnie przyznało główną nagrodę dla najlepszego przedstawienia twórcom spektaklu "Aktorzy żydowscy" Teatru Żydowskiego w Warszawie w reż. Anny Smolar.

To wielki zaszczyt dla zespołu Teatru Żydowskiego, który na festiwalu zmierzył się z "aktorską ekstraklasą". Ta oraz wiele innych nagród za spektakle z 2015 roku potwierdzają, jak wielkie zmiany zaszły w postrzeganiu Teatru Żydowskiego pod dyrekcją Gołdy Tencer. Warszawscy widzowie mogą się o tym przekonać 6 i 7 maja w Teatrze Żydowskim.

Na oficjalnym fanpage'u Kontrapunktu możemy przeczytać: "Główną Nagrodę Jury ufundowaną ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla najlepszego spektaklu Przeglądu w wysokości 10.000 złotych otrzymują: Anna Smolar, Michał Buszewicz, Anna Met, Dominika Korzeniecka, Paulina Lombarowicz, Ryszard Kluge, Mariola Kuźnik, Joanna Rzączyńska, Izabela Rzeszowska, Małgorzata Trybalska i Jerzy Walczak, twórcy spektaklu "Aktorzy żydowscy" w reżyserii Anny Smolar z Teatru Żydowskiego w Warszawie za odwagę w użyciu własnej historii do stworzenia opowieści, która mówi o nas wszystkich. Za bardzo ważną i szczególnie aktualną w dzisiejszej Polsce lekcję tego, w jaki sposób można konfrontować się z własną tradycją i historią. Za kolektywną pracę, która zaowocowała spektaklem ukazującym bogactwo i różnorodność estetyk i form współczesnego teatru, a także za otwarcie widza na doświadczenie wspólnotowe."

Premiera odbyła się w maju 2015 roku, ale od tamtej pory wciąż ukazują się kolejne recenzje. Spektakl ten znalazł się w zestawieniu "Gazety Wyborczej" dziesięciu najlepszych spektakli w Polsce w 2015 roku. Dostrzeżony i nagrodzony przez krytyków teatralnych, wymieniany w zestawieniach najlepszych spektakli 2015 roku, obecny był na festiwalach: Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy, Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie oraz na Boskiej Komedii w Krakowie. Ponadto bierze udział w 22. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, organizowanym przez MKiDN oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Za tekst "Aktorów żydowskich" Michał Buszewicz otrzymał Nagrodę dla Młodego Twórcy na 54. Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych - Festiwalu Nowego Teatru.

Co jest tak niezwykłego w tym spektaklu? Według samych autorów "Aktorzy żydowscy" to spektakl próbujący sportretować grupę o niejasnym statusie, w której zarówno słowo "aktorzy" jak i "żydowscy" bywa kwestionowane. Spektakl stawia szereg pytań o status, sens i znaczenie tytułowego sformułowania. Bardziej "aktorzy" czy bardziej "żydowscy"? Panuje obiegowa opinia, że każdy z nich jest Żydem, ale prawda jest taka, że wielu z nich w momencie dołączenia do zespołu nie widziało o tej kulturze nic albo niewiele. Pochodzili z rodzin katolickich, polskich i nagle stanęli przed zadaniem wzięcia na siebie tożsamości żydowskiej. Czy odkryli w sobie fascynację czy niechęć lub może głęboko skryty antysemityzm?

Warto spektakl zobaczyć, a na zachętę polecamy wywiad z reżyserką Anną Smolar przeprowadzony przy okazji festiwalu Boska Komedia 2015 wraz z fragmentami spektaklu: (patrz link poniżej).