powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa-Białystok. Teatr Papahema zbiera pieniądze na spektakl

Ruszyły próby do kolejnej premiery Teatru Papahema, pierwszej w ich repertuarze bajki. Familijny spektakl pt. "Alicja po drugiej stronie lustra" na podstawie prozy Lewisa Carrolla powstanie we współpracy z Fundacją Krystyny Jandy na Rzecz Kultury.

Premiera przedstawienia zaplanowana jest na 28 maja, stanowiąc prezent dla najmłodszych widzów z okazji nadchodzącego Dnia Dziecka. Spektakl prezentowany będzie wymiennie na obu scenach prowadzonych przez Fundację (Teatr Polonia/Och-Teatr). Projekt zakłada również promocję Miasta Białegostoku i białostockiego środowiska lalkarskiego poza granicami województwa podlaskiego.

By sfinalizować produkcję spektaklu, twórcy potrzebują zewnętrznego wsparcia finansowego, dlatego też postanowili skorzystać z tak popularnego dziś crowdfundingu i starają się o pomoc, promując projekt na platformie PolakPotrafi.pl. Zachęcamy do wsparcia i zapraszamy do Lustrzanego Domu już pod koniec maja.

"Alicję po drugiej stronie lustra" Lewis Carroll napisał napisał dziesięć lat po wydaniu "Alicji w Krainie Czarów". Bohaterka powieści jest na swój sposób podwójna, ponieważ za jej pierwowzór posłużyły już dwie dziewczynki - dwudziestoletnia wówczas Alice Liddel, dla której i o której Carroll napisał pierwszą część przygód Alicji oraz kilkuletnia znajoma autora, Alice Raikes. "Alicja po drugiej stronie lustra" z jednej strony jest więc opowieścią o wizycie małej dziewczynki w magicznej krainie zamieszkałej przez niezwykłe postaci, z drugiej zaś to walka o to, aby nie dorosnąć i nie stracić przynależnej dzieciom wyobraźni. Te dwie płaszczyzny utworu sprawiają, że jest on atrakcyjny również dla starszych widzów - młodzieży i dorosłych, zupełnie nie tracąc przy tym siły oddziaływania na najmłodszych. Korzystając z konwencji teatru plastycznego, chcemy wyruszyć w podróż, podczas której wraz z naszą bohaterką będziemy poszukiwali odpowiedzi na pytanie "Kim jestem?". Taka wycieczka w krainę czystej fantazji może okazać się wartościową konkurencją dla współczesnych bajek uciekających od metafory, niedbających o estetykę i niekładących nacisku na rozbudzanie wrażliwości młodych odbiorców.

W spektaklu wykorzystane zostaną rzadko stosowane w polskich teatrach lalki - tintamareski, pojawią się również elementy sztuki kuglarskiej (light show oraz szczudlarstwo) i profesjonalne sztuczki prestidigitatorskie.

Spektakl skierowany będzie głównie do młodych widzów, ale nie tylko. Twórcy pragną w sposób przystępny i pełen humoru wejść w dialog z młodym odbiorcą i poruszyć jakże istotny temat poszukiwania własnej tożsamości. "Alicja w Krainie Czarów" znajduje się w wykazie lektur dla klas IV - VI szkoły podstawowej, dlatego główną grupą odbiorców przedstawienia będą dzieci w wieku od 7 do 13 lat. Twórcom zależy jednak na stworzeniu spektaklu familijnego, który przyciągnie do teatru całe rodziny - przejście na drugą stronę lustra przyda się także dorosłym, bo może w tym absurdzie odnajdą swoją logikę oraz z sentymentem powrócą do czasów dzieciństwa.

Wśród realizatorów spektaklu pojawią się twórcy związani ze środowiskiem lalkarskim.

***

reżyseria: Przemysław Jaszczak,

scenografia, lalki, projekcje: Mateusz Mirowski,

kostiumy: Adam Królikowski,

muzyka: Piotr Klimek,

obsada: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski, Mateusz Trzmiel

Teatr Papahema został założony przez ubiegłorocznych absolwentów kierunku aktorskiego na Wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku. W skład zespołu wchodzą: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski i Mateusz Trzmiel. "Alicja po drugiej stronie lustra" jest ich już piątym spektaklem. Marzą o możliwości realizacji swoich pomysłów łączących środki teatru formy z teatrem aktorskim, dobrą literaturę ze współczesną wrażliwością i poczucie humoru z refleksją na temat kondycji człowieka.