powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. ZZAP apeluje o spotkanie ws. konfliktu w Teatrze Studio

Prezydium Zarządu Głównego Związku Zawodowego Aktorów Polskich apeluje o zorganizowanie przez Prezydent m. st. Warszawy spotkania wszystkich uczestników toczącego się sporu w Teatrze Studio.

Warszawa, 19 kwietnia 2016 r.

Pani

Hanna Gronkiewicz-Waltz

Prezydent m. st. Warszawy

Prezydium Zarządu Głównego Związku Zawodowego Aktorów Polskich, obserwując trwający już ponad pół roku, narastający konflikt w Teatrze Studio, apeluje o zorganizowanie przez Organizatora Prezydent m. st. Warszawy w trybie pilnym spotkania wszystkich uczestników toczącego się sporu. Skoro ważny jest teatr, ważne jest i to, co się w nim i wokół niego dzieje. Na temat sytuacji w Teatrze Studio powiedziano i napisano wiele. Nie dopuśćmy do tego, aby rzeczywistość budowana ze słów i emocji stała się trwalsza od tej obiektywnej. Odnieśmy się do faktów.

Jednocześnie apelujemy do Pani Prezydent o spowodowanie odwołania decyzji p. Aldony Machnowskiej-Góra dotyczącej zwolnień aktorów, najbardziej aktywnie działających w Komisji Zakładowej w Teatrze Studio. Działanie, polegające na zwalnianiu aktorów jest naszym zdaniem formą odwetu. Przypominamy, iż determinacja działań zespołu aktorskiego wynika z nieufności i niepokoju o naturę i trwałość teatru, z troski o Teatr Studio w obliczu wprowadzanych zmian - niekonsultowany ze środowiskiem artystycznym program pilotażowy dla teatrów publicznych. Prezydium Zarządu Głównego Związku Zawodowego Aktorów Polskich, zgodnie ze swoją działalnością statutową, wspiera aktorów. "Ci, którzy próbowali wyrugować aktora ze sceny, pozostali epizodem. Ci, którzy nie szanują go i nie potrzebują - stają się niepotrzebni" (J.P. Gawlik, "Okolice Teatru").

Informujemy również, iż Związek Zawodowy Aktorów Polskich wraz ze Stowarzyszeniem ZASP w oparciu o prawa zwyczajowe pracuje nad stworzeniem odpowiednich narzędzi, które pozwolą na właściwe kierowanie instytucją kultury, jaką jest teatr, bez doprowadzania jej do sytuacji kryzysowych, jak w wypadku Teatru Studio.

Związek Zawodowy Aktorów Polskich, działający w zakresie reprezentowania i obrony praw aktorów będzie dążył do obrony interesów zawodowych swoich członków, używając przewidzianych przepisami prawa środków z akcją protestacyjną włącznie.

Podkreślamy, iż domagamy się spotkania bezpośrednio z Panią Prezydent, a nie z zastępcą Prezydenta panem Jarosławem Jóźwiakiem. Zależy nam na obiektywnym podejściu do sprawy, a o takim nie może być nie mowy w przypadku pana Jarosława Jóźwiaka w związku z prawdopodobnym konfliktem interesu (relacje osobiste pomiędzy nim a panem Romanem Osadnikiem).

Wzywamy Organizatora, Prezydenta m. st. Warszawy, który jest odpowiedzialny za podległą mu placówkę i za wszystkie napięcia, dramaty, pomówienia i losy ludzi w niej pracujących, oraz do podjęcia właściwych kroków i wyznaczenia miejsca i terminu spotkania z Panią Prezydent.

Pełniąca funkcję Przewodniczącego ZG ZZAP

Marzena Barełkowska - Cyrwus

Do wiadomości:

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński

Dyrektor Biura Kultury Tomasz Thun-Janowski

Przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji m. st. Warszawy Małgorzata Zakrzewska

Prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz

Dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego Dorota Buchwald

Dyrekcja Teatru Studio