powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Włochy. Nagroda Premio Abbiati dla spektaklu Michała Znanieckiego

W Mediolanie ogłoszono laureatów 34 edycji nagród Premio Abbiati za rok 2015. Jury w skład którego wchodzi czołówka włoskich krytyków operowych, przyznało nagrody w 13 kategoriach. Jedną z nich otrzymał spektakl w reżyserii Michała Znanieckiego.

Premio Abbiati wręczane są każdego roku, a w gronie laureatów znajdują się najwybitniejsi włoscy artyści i najważniejsze wydarzenia. Nagrody te potocznie zwane są włoskimi Oscarami operowymi.

Tym razem nagroda specjalna im. Filippo Siebanecka przypadła w udziale projektowi Teatro Sociale w Como "200.com-Pagliacci 2015", w reżyserii Michała Znanieckiego. "Pagliacci" to spektakl, który powstawał we współpracy z mieszkańcami Como.

Wielotysięczna widownia, dziesięć placów miasta, scenografia Luigiego Scoglio i kostiumy Adama Królikowskiego to tylko wartości dodane spektaklu uznanego przez jury za najciekawszy projekt muzyczny roku 2015 we Włoszech, wygrywając chociażby z Festiwalem Arena di Verona czy spektaklami w rzymskiej Caracalli.

Podczas wielomiesięcznych warsztatów przygotowywany był ponad 200 osobowy chór, składający się z mieszkańców miasta, który wystąpił w finałowym widowisku plenerowym obok wybitnych solistów i mediolańskiej orkiestry Pomeriggi Musicali. Projekty operowe o pogłębionym aspekcie socjalnym znajdują się w kręgu zainteresowań reżysera, w tym roku przypada finał cyklu "Głos wykluczonych", jaki Michał Znaniecki realizuje w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Podobny projekt planowany jest w Szczecinie na zamówienie Opery na Zamku w 2017 roku.