Poznań. Dyplomowa "Historia pewnego zamachu" w Nowym

21 kwietnia w Teatrze Nowym odbędzie się premiera "Historii pewnego zamachu" Jana Czaplińskiego w reżyserii Grzegorza Gołaszewskiego. Jest to spektakl dyplomowy studentów trzeciego roku Studia Aktorskiego STA.

Spektakl opowiada o mało znanym epizodzie z poznańskiego podziemia.

Jest rok 1974, trwają przygotowania do XXX Centralnych Dożynek - oczy całej Polski zwrócone są na chwilę w stronę Poznania, kompleksowo na tę okazję "zrewitalizowanego". Do stolicy wielkopolski zjeżdżają najważniejsi ludzie w kraju. W tym samym czasie, skupiona wokół legendarnego klubu "Aspirynka" kobieca organizacja terrorystyczna przygotowuje plan porwania Edwarda Gierka. Kierowane nienawiścią do systemu, chęcią wyrównania krzywd, potrzebą radykalnej zmiany i uznania roli kobiet w historii - w walce o wolność sięgają po przemoc. I prawie udaje im się zmienić bieg historii. Dlaczego jednak spektakularny plan zamachu na I sekretarza jest tak mało znanym epizodem opozycyjnej historii? Głównie dlatego, że nigdy nie miał miejsca. Gierek był zbyt dobrze chroniony - a po prawdzie, w Poznaniu nie istniała również żadna kobieca organizacja terrorystyczna. Ale można to sobie wyobrazić. I spróbować poluzować trochę ramy narracji historycznej - ożywiając ją poprzez zastosowanie nowych, pozornie nieprzystających do niej, perspektyw.

"Historia pewnego zamachu" to efekt spotkania młodych aktorów z wydarzeniami i czasem, których nie mogą pamiętać, bo nie było ich wtedy na świecie. Ale nie znaczy to, że nie mogą o nich mówić. Historia i pamięć o Poznaniu '74 trwa bowiem również dzięki nim - choć opowiedziana na nowo, zgodnie z wyobrażeniami, wrażliwością i potrzebami pokolenia wolnego kraju i wolnego rynku.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego