powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gniezno. "Zbrodnia i kara" premierowo u Fredry

Premiera spektaklu w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej na gnieźnieńskiej scenie w najbliższą niedzielę.

150 lat temu powieść-arcydzieło, czyli "Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego ukazała się. po raz pierwszy w druku. Mimo upływu czasu tekst ten nieustannie inspiruje i pobudza do rozważań o naturze istoty ludzkiej. Co to znaczy być człowiekiem? Ile razy musimy na co dzień sprawdzać nasze człowieczeństwo? Ile warte jest ludzkie życie? Czy odbierając je stajemy się kimś wyjątkowym, nadzwyczajnym, wybranym? Nierzadko odpowiedzi na te pytania szukają żyjący wśród nas obłąkani naśladowcy Rodiona Raskolnikowa, uzurpujący sobie prawo ingerencji w porządek świata. Ale czy potrafią, jak on, zdobyć się na wyznanie "mea maxima culpa" i prosić drugiego człowieka o przebaczenie?

Nie można wyobrazić sobie lepszego niż "Zbrodnia i kara" spektaklu do rozważań, które Teatr Fredry snuje przez cały ten sezon - rozważań o problemie winy i odpowiedzialności za własne czyny, o tym co zawinione celowo i przez zaniechanie, o poczuciu odpowiedzialności i ponoszeniu konsekwencji. Podczas konferencji prasowej na temat premiery zarówno twórcy jak i dyrekcja teatru zapewniali, że choć tekst powieści jest znany większości widzów jako lektura, nie będzie to "szkolny" spektakl.

Inscenizacji klasycznego arcydzieła literatury światowej, mistrzowskiej wiwisekcji psychiki człowieka, w którym dobro toczy odwieczną walkę ze złem podjęła się wielokrotnie nagradzana reżyserka, ciesząca się zasłużenie dużym uznaniem za swoją pracę artystyczną - Małgorzata Bogajewska. Scenografię do spektaklu przygotował współpracujący z nią często i również doceniany, Maciej Chojnacki, a muzykę - Bartłomiej Woźniak.

Na scenie gościnnie wystąpią: Wojciech Lato - w roli Raskolnikowa i Tomasz Marczyński w roli Razumichina - studenci trzeciego roku PWSFTviT w Łodzi, a także Mariusz Saniternik - odtwórca postaci Swidrygajłowa, znakomity aktor, z wieloletnim doświadczeniem scenicznym, znany z wielu polskich filmów fabularnych. Obok nich zobaczymy artystów gnieźnieńskich: Michalinę Rodak w roli Soni, Katarzynę Kalinowską, Annę Pijanowską, Iwonę Sapę, Martynę Rozwadowską, Pawła Dobka, Bogdana Ferenca, Macieja Hązłę, Wojciecha Kalinowskiego, Wojciecha Siedleckiego.