Bydgoszcz. Odpytali mieszkańców ws. Teatru Kameralnego

Zakończyły się konsultacje społeczne prowadzone przez grupę Akcja Twoje Miejsce, na temat przyszłego zagospodarowania dawnego Teatru Kameralnego.

«Kilka tygodni temu pisaliśmy o tym, że grupa młodych społeczników postanowiła przygotować własną ankietę na temat przyszłego zagospodarowania dawnego Teatru Kameralnego. Członkowie grupy Akcja Twoje Miejsce uznali bowiem, że ankieta przygotowana przez ratusz nie była skonstruowana prawidłowo.

Znamy już wyniki konsultacji młodych bydgoszczan. W dwa tygodnie odpytali 412 mieszkańców. Wnioski są zaskakujące.

- Ankiety pokazują nam, że mimo organizowanych przez ratusz konsultacji ponad 48 proc. badanych w ogóle nie wiedziało o istnieniu budynku Teatru Kameralnego w Bydgoszczy - mówi Maciej Kaczmarek z Akcji Twoje Miejsce.

- Musimy wywnioskować, że kampania informacyjna nie została przeprowadzona prawidłowo przez urzędników. Blisko 80 proc. ankietowanych nie miało pojęcia o prowadzonym przez ratusz badaniu. 84 proc. dostrzega potrzebę otwarcia Teatru Kameralnego przy ul. Grodzkiej jako nowej instytucji kultury.

Przypomnijmy, ratusz pytał o wykorzystanie budynku, zaznaczając przy tym, że samo miasto skłania się ku temu, by zaczęła tam funkcjonować scena dla dzieci.

- Wyniki wyraźnie wskazują na oczekiwaną wielofunkcyjność budynku - mówi Maciej. - Okazuje się, że rozwiązania rekomendowane przez miasto w małym stopniu zgadzają się z oczekiwaniami bydgoszczan. Przed nami wielkie zadanie jak zrealizować projekt, który kompleksowo i na wysokim poziomie zaspokoi przedstawione zapotrzebowanie.

Młodzi ludzie nie poprzestają na ankiecie. W ubiegły piątek spotkali się w ratuszu z wiceprezydent Iwoną Waszkiewicz. Bo sprawa Teatru Kameralnego to dopiero początek. - Zostaliśmy zaproszeni do współpracy w zakresie usprawnienia procesu konsultacji społecznych w mieście - relacjonuje Maciej. - Zaproponowaliśmy konkretne rozwiązania, jak np. portal, który usprawniłby komunikację pomiędzy mieszkańcami a radnymi, mieszkańcami a urzędem. Który mógłby jednocześnie być platformą współpracy i wymiany informacji między organizacjami pozarządowymi i nieformalnymi. Pomysłów jest wiele.

Jeśli chodzi o sam teatr: - Mocno podkreśliliśmy konieczność uczestnictwa ekspertów - ludzi kultury, w konsultacjach na etapie wstępnego projektu i otwartości urzędu na ich uwagi - kończy Maciej. Działanie Akcji Twoje Miejsce można obserwować na ich profilu Facebooku. Do tematu wrócimy.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego