powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Lublin. Monodram "Ja, Maria" w DDK Węglin

Mirella Rogoza-Biel zaprezentuje w niedzielę 2 kwietnia monodram inspirowany jest losami Marii Skłodowskiej-Curie. Reżyserem spektaklu jest Stanisław Miedziewski.

Jest rok 1911. Marii przyznano drugą Nagrodę Nobla - za wydzielenie czystego radu. W tym samym czasie wybucha wielki skandal związany z upublicznieniem przez paryską prasę informacji o jej romansie z naukowcem Paulem Langvinem. Oburzeni tym faktem paryżanie gromadzą się pod domem noblistki, obrzucając ją obelgami i wybijając szyby w oknach. Z Komitetu Noblowskiego Maria otrzymuje list z prośbą, by w związku z zaistniałą sytuacją zrezygnowała z udziału w ceremonii wręczenia nagrody.

W takiej atmosferze zastajemy bohaterkę: pogrążoną w depresji, samotną, a jednocześnie dumną i w pełni świadomą swojej wartości. Poświęcenie pracy zostawia wyraźne ślady na jej zdrowiu. Wyniszczająca anemia, powodowana chorobą popromienną, wysysa z niej resztki sił. Maria, leżąc w łóżku, za zaciągniętymi kotarami, wraca wspomnieniami do minionych etapów swojego życia.

Spektakl zrealizowany w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Lublin

Mirella Rogoza-Biel: "Od dłuższej chwili zastanawiam się, co mogę o sobie napisać Że skończyłam studia w 2006 r.? Że <<Wicek Warszawiak>> był moim spektaklem dyplomowym? Że pracuję w tym teatrze razem z mężem (a czasami nawet z córką i psem?!). Że poza teatrem pracuję w swoim własnym studiu nagrań, jako lektorka? Czy może, że uwielbiam gotować, że co roku obiecuję sobie, że wrócę do nauki języków (a kilkoma już się w życiu posługiwałam, ostatnio do listy dodałam język migowy), że moją ulubioną pisarką jest Sylwia Chutnik i że marzę o przeprowadzce na wieś? Po prostu nie mam pojęciaWięc może spróbuję tak:

Nazywam się Mirella Rogoza-Biel, jestem aktorką w Teatrze im. H. Ch. Andersena w Lublinie i z całą pewnością mogę stwierdzić, że granie wychodzi mi lepiej niż pisanie" (źródło: teatrandersena.pl)

O Cyklu:

Cykl "Teatr Jednego Aktora" to powołanie teatralnej sceny jednego aktora i zetknięcie ze sztuką teatralną w postaci monodramu. W ramach cyklu prezentujemy szereg spektakli opierających się na grze jednego aktora zarówno profesjonalnego, jak i amatora. Celem jest stworzenie takiej bazy dla teatru monodramicznego, który prezentowałby klasyczne spektakle, jak i te nowe. Prowadzenie takiej sceny wzbogaca ofertę kulturalną dla mieszkańców dzielnicy, jak również dla całego Lublina. Bazując na doświadczeniach, gwarantujemy wysoki poziom wykonawczy i interpretatorski naszych gości. Kuratorem cyklu jest Mateusz Nowak.

***

Bilety do nabycia na godzinę przed spektaklem:

5 zł - ulgowy (seniorzy, uczniowie, studenci)

10 zł - normalny