Rok 2011 Rokiem Czesława Miłosza

18-03-2011
30-12-2011
Litwa. Premiera "Wieku Czesława Miłosza"
W Wilnie odbyła się w czwartek premiera litewskiego filmu dokumentalnego "Wiek Czesława Miłosza". Prezentacja ponad dwugodzinnego dokumentu zwieńczyła obchody Roku Czesława Miłosza na Litwie.
21-12-2011
Warszawa. "Campo di Fiori" w jidysz na zakończenie Roku Miłosza
Z okazji kończącego się Roku Czesława Miłosza w Teatrze Żydowskim w Warszawie odbyło się we wtorek czytanie wybranych tekstów noblisty, m.in. przetłumaczonego w tym roku po raz pierwszy na jidysz wiersza "Campo di Fiori".
20-12-2011
Warszawa. Miłosz w jidysz w Teatrze Żydowskim
Fundacja Shalom oraz Teatr Żydowski zapraszają 20 grudnia na wieczór poetycki "Muzyka poezji polskiej, oddźwięki poezji żydowskiej". Na zakończenie Roku Czesława Miłosza odbędzie się czytanie wiersza "Campo di Fiori" (po raz pierwszy przetłumaczonego w tym roku na jidysz) oraz innych wybranych tekstów Miłosza.
19-12-2011
Zielona Góra. Jan Peszek w Salonie Poezji
Wojewódzka i i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida oraz Dyskusyjne Kluby Książki zapraszają 19 grudnia o godz. 19 do Sali Dębowej Biblioteki na IX edycję Zielonogórskiego Salonu Poezji. Gościem specjalnym będzie Jan Peszek, który zaprezentuje wiersze Czesława Miłosza przy akompaniamencie Dariusza Zaleśnego (saksofon).
09-12-2011
Gorzów Wlkp. Peszek z Miłoszem u Osterwy
W niedzielę w Teatrze Osterwy wystąpi Jan Peszek. Znany i lubiany krakowski aktor zaprasza na wieczór z poezją Miłosza.
28-11-2011
Litwa. Podsumowanie Roku Czesława Miłosza
W ramach obchodzonego na Litwie Roku Miłosza, Instytut Polski w Wilnie zrealizował około 30 projektów promujących osobę i twórczość noblisty. Strona litewska, na czele z Instytutem Literatury i Folkloru Litwy, takich projektów zrealizowała ponad 100 w całym kraju.
14-11-2011
Katowice. Aga Zaryan zaśpiewa wiersze Miłosza
Wiersze Czesława Miłosza w interpretacjach znanej wokalistki jazzowej Agi Zaryan będzie można usłyszeć w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Utwory zostaną zaprezentowane przez artystkę w ramach koncertu pt. "Księga olśnień".
13-10-2011
Sopot. Kamień Miłosza i Festiwal Poezji
Szósty Festiwal Poezji w Sopocie został w tym roku wyjątkowo uroczyście rozpoczęty. W środę, w samo południe, na skwerze im. Czesława Miłosza odsłonięto... Kamień Miłosza. Ma to być materialna pamiątka po tym festiwalu, a także po trwającym Roku Miłosza.
13-10-2011
Warszawa. Rozpoczęła się sesja "Warszawa Miłosza"
Warszawa - Babilon, ruska prowincja, miasto zburzone, żyjące tylko w poezji - o Warszawie, jaką zapamiętał i opisał Miłosz, a także o tym, jak poeta przetworzył w wierszach obraz miasta, dyskutują uczestnicy otwartej w czwartek sesji "Warszawa Miłosza".
11-10-2011
Sopot. 6. Festiwal Poezji poświęcony Miłoszowi
Twórczości Czesława Miłosza poświęcony jest rozpoczęty dziś 6. Festiwal Poezji. Czterodniową imprezę zainaugurowało otwarcie plenerowej wystawy fotografii "Miłosz w Sopocie" ze zbiorów Wojciecha Kassa. Podczas festiwalu zaplanowano m.in. odczytanie przez aktorów Teatru Wybrzeże sztuki poświęconej Miłoszowi "Koncert na rożek, bęben i violę" Jarosława Jakubowskiego.
11-10-2011
Warszawa. Prapremiera sztuki Czesława Miłosza w IT
Jedyny utwór sceniczy Czesława Miłosza - potycki dramat "Prolog", wystawi w Instytucie Teatralnym Michał Zadara. Przedstawienie towarzyszy międzynarodowej sesji literacko-naukowej "Warszawa Miłosza", która odbędzie się 13 i 14 października.
30-09-2011
Francja. Michael Lonsdale czyta wiersze Miłosza
Wierszy Czesława Miłosza w interpretacji wybitnego francuskiego aktora Michaela Lonsdale'a można słuchać na audiobooku, który ukazał się właśnie we Francji. Specjalne nagranie zrealizowano z okazji 100 rocznicy urodzin polskiego poety.
30-09-2011
Poznań. Premiera "Orfeusza i Eurydyki" w Ósemkach
Janusz Stolarski, niespokojny duch wśród aktorów, sięgnął po poemat noblisty. Aktora zainteresował poemat "Orfeusz i Eurydyka", który Czesław Miłosz stworzył po śmierci swojej drugiej żony Carol.
28-09-2011
Lyon. Sesja naukowa z okazji Roku Miłosza
Na uniwersytecie w Lyonie odbyła się w środę międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona Czesławowi Miłoszowi w 100 rocznicę jego urodzin. W seminarium wzięli udział polscy i francuscy badacze literatury.
28-09-2011
Poznań. Premiera monodramu Janusza Stolarskiego w Ósemkach
Poemat "Orfeusz i Eurydyka", który Czesław Miłosz stworzył po śmierci swojej drugiej żony Carol stał się inspiracją dla powstania monodramu pod tym samym tytułem. Premiera 30 września w Teatrze Ósmego Dnia.
23-09-2011
Gdańsk. Spektakl o kobietach Miłosza w Żaku
Poemat "Orfeusz i Eurydyka" Czesława Miłosza stanowi bazę wyjściową spektaklu "Sen Eurydyki", który przedpremierowo w czwartek, 22 września, premierowo dzień później oraz dodatkowo 24 września oglądać można na Scenie Teatralnej Klubu Żak.
29-08-2011
Dublin. Teatr Polski Irlandia wystawia Miłosza
W dniach 20-24 września Teatr Polski Irlandia zagra na festiwalu Absolut Fringe w Dublinie spektakl "Chesslaugh Mewash", oparty na poezji polskiego noblisty Czesława Miłosza.
23-08-2011
Gdańsk. "Sen Eurydyki" w Żaku
"Sen Eurydyki" to projekt interdyscyplinarny, którego założeniem jest produkcja spektaklu na podstawie poematu Czesława Miłosza "Orfeusz i Eurydyka". Premiera 23 września.
17-08-2011
Rok Czesława Miłosza. Ale nie w Kielcach
"Miłosz w czasach popkultury" to nazwa projektu, o którego dofinansowanie starało się w ministerstwie Kieleckie Centrum Kultury. Wniosek nie przeszedł, podobnie jak cztery inne z naszego miasta. I w efekcie, że mamy właśnie jest Rok Miłosza, w Kielcach nie widać jubileuszowych śladów po twórczości noblisty - pisze Jakub Wątor w Gazecie Wyborczej - Kielce.
30-06-2011
Kraków. Świętują 100. rocznicę urodzin Czesław Miłosza
W 100. rocznicę urodzin Czesława Miłosza na placu przed gmachem głównym Muzeum Narodowego w Krakowie stanęła instalacja "Haiku" autorstwa Aleksandra Janickiego. Na urodzinowym przyjęciu pod gołym niebem był tort cytrynowy, kolorowe baloniki i wiersze noblisty.
29-06-2011
Co nas czeka w Roku Miłosza?
30 czerwca, w setną rocznicę urodzin Czesława Miłosza, zostanie otwarte Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. To wydarzenie wyznacza półmetek obchodzonego właśnie Roku Miłosza, w którego programie przewidziano m.in. sesje, konferencje, koncerty i wystawy.
29-06-2011
Krasnogruda. W setną rocznicę urodzin Czesława Miłosza
W dworze w Krasnogrudzie, w setną rocznicę urodzin Czesława Miłosza, polskiego noblistę wspominać będą artyści i politycy. Rozegrał się tu pierwszy miłosny dramat przyszłego poety, zawiedziony w miłości nastoletni przyszły noblista zagrał w rosyjską ruletkę.
27-06-2011
Multimedialna rzecz o Miłoszu
To będzie nieco szalone przedstawienie. Wynika to z naszego podejścia do Miłosza jako postaci bardzo kontrowersyjnej, a przez to bardzo współczesnej - mówi Paweł Aigner, reżyser "Koncertu na rożek, bęben i violę" inspirowanego życiem i twórczością Czesława Miłosza. Premiera produkcji Białostockiego Ośrodka Kultury już 30 czerwca, w 100. rocznicę urodzin noblisty.
22-06-2011
Białystok. Spektakl o Miłoszu w 100. rocznicę urodzin
Koncert na rożek, bęben i violę, ale bez rożka, bębna i violi, za to z blueboksem, lalkami i polskim absurdem w pakiecie. Inaczej mówiąc - rzecz o Miłoszu i kontrowersjach wokół niego. Za tydzień, 30 czerwca, spektakl z muzyką na żywo będzie miał premierę w kinie Forum, dokładnie w 100 rocznicę urodzin noblisty
22-06-2011
Wilno. Zaprezentowano program "Droga Miłosza"
Polsko-litewski program "Droga Miłosza" przygotowany z okazji 100. rocznicy urodzin polskiego noblisty jest alternatywą dla napięcia politycznego w stosunkach Polski i Litwy - ocenił dyrektor Instytutu Literatury Litewskiej i Folkloru Mindaugas Kvietkauskas.
16-06-2011
Białystok. Premiera dramatu inspirowanego Miłoszem
W związku z obchodami Roku Czesława Miłosza Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na spektakl "Koncert na rożek, bęben i violę" - na podstawie dramatu Jarosława Jakubowskiego inspirowanego życiem i twórczością Czesława Miłosza, w wykonaniu Grupy Coincidentia i Burakura
08-06-2011
Wilno. Odsłonięto tablicę upamiętniającą Czesława Miłosza
W Wilnie na budynku, w którym przed wojną mieściło się gimnazjum Zygmunta Augusta, została w środę odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona polskiemu nobliście Czesławowi Miłoszowi.
07-06-2011
Eee
Mieszkający w Warszawie artyści teatru średniego pokolenia, realizujący swoje projekty w innych miastach i zagranicą, Klata, Kleczewska, Demirski&Strzępka, Olsten, Pęcikiewicz, Zadara i inni, nie mają w stolicy miejsca do pracy. Warszawski samorząd marnuje w ten sposób wielki artystyczny potencjał, otaczając jednocześnie opieką kiepski teatr komercyjny i gatunkowy - pisze Maciej Nowak w Krytyce Politycznej.
24-05-2011
Rzym. Corso Polonia od czwartku
Przegląd filmów Jerzego Skolimowskiego i spotkanie z reżyserem, prezentacja twórczości Czesława Miłosza i muzyki polskich Romów - to niektóre z wydarzeń rozpoczynającej się w czwartek w Rzymie 9. edycji festiwalu kultury polskiej Corso Polonia.
19-05-2011
Białystok. Happening z Miłoszem
Aktorzy ustylizowani na dawnych intelektualistów wykrzykujący przy ulicy Miłosza przez megafon "Poszukiwany Czesław M.", "Czy ktoś czytał, czy ktoś wie?" - takim happeningiem Centrum Zamenhofa zainaugurowało swój projekt z okazji roku poświęconego nobliście.
09-05-2011
Kraków. Festiwal Miłosza rusza już dziś
Spotkania z najwybitniejszymi poetami z całego świata, dyskusje i wieczory autorskie, przegląd filmów i koncerty, sesja naukowa, a także mnóstwo innych atrakcji wypełni tydzień 2. Festiwalu Miłosza. Start - już dzisiaj.
14-04-2011
Wenecja. Festiwal twórczości Czesława Miłosza
Wczoraj rozpoczął się trzydniowy festiwal twórczości poety z okazji dedykowanego mu roku. Głównym organizatorem wielkiej imprezy pod nazwą "Venezia di Miłosz" w bliskim mu mieście jest Instytut Polski w Rzymie.
13-04-2011
Kraków. Norwid i Miłosz na jednej scenie
Spektaklem teatralnym "Cywilizacja" opartym na utworach Cypriana Kamila Norwida i Czesława Miłosza na scenie "Stolarnia" Teatru Ludowego zainaugurowano XVII Dni Norwidowskie.
30-03-2011
Antonin. Jan Peszek będzie gościem spotkania o Janie Pawle II
Jan Peszek interpretujący poezję Czesława Miłosza będzie gościem spotkania "Jan Paweł II In memoriam", które w niedzielę odbędzie się w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie (Wielkopolska). Program zostanie poświęcony papieżowi Janowi Pawłowi II.
22-03-2011
Koszalin. "Miłosz" w Teatrze "Dialog"
Z okazji 50. Międzynarodowego Dnia Teatru, Roku Czesława Miłosza, 50 - lecia pracy artystycznej Wacława Dąbrowskiego Stowarzyszenie Teatr Propozycji "Dialog" zaprasza 24 marca 2011 r. na godz. 19.00 na premierę spektaklu "Miłosz"
18-03-2011
Gdańsk. Międzynarodowa konferencja o Miłoszu
"Geografii humanistycznej" - znaczeniu różnych miejsc i kultur w twórczości Czesława Miłosza - poświęcona będzie rozpoczynająca się w poniedziałek w Gdańsku międzynarodowa konferencja naukowa, zorganizowana w okazji 100-lecia urodzin poety.
18-03-2011
Gdy słowo ciałem się staje
- Mam nadzieję, że to przedstawienie stanie się nie tylko przeżyciem estetycznym, ale przede wszystkim intelektualnym - rozmowa z ROBERTEM BONDARĄ, autorem inscenizacji i choreografii premiery baletowej Opery Nova "Zniewolony umysł".
18-03-2011
Kraków. Seweryn przedstawi Jana Pawła II i Miłosza
Na Dużej Scenie teatru wybrzmią dwa teksty autorstwa wybitnych Polaków Jana Pawła II i Czesława Miłosza. Twórcy dotykają w nich problemu współczesnej wiary. W Teatrze im. Juliusza Słowackiego ten swoisty dialog o wierze usłyszymy w wykonaniu Andrzeja Seweryna i Włodzimierza Nahornego,
17-03-2011
Bydgoszcz. Premiera baletu wg Miłosza
Premierowe przedstawienie baletowe "Zniewolony umysł", inspirowane prozą Czesława Miłosza, zaprezentuje w sobotę Opera Nova. Spektakl, wykorzystujący muzykę Philipa Glassa i Wojciecha Killara, jest autorskim dziełem Roberta Bondary.
16-03-2011
Bydgoszcz. Balet wg Miłosza w Operze Nova
Czy można pokazać totalitaryzm przy pomocy tańca? Dowiemy się tego już w najbliższą sobotę, podczas najnowszej premiery Opery Nova. Jak opowiada dyrektor Maciej Figas, pomysł, by zrealizować balet na podstawie eseju Czesława Miłosza "Zniewolony umysł", powstał na długo przed decyzją, by 2011 ogłosić rokiem poety.
11-03-2011
Bydgoszcz. Zatańczą Miłosza w Operze Nova
Zatańczyć esej Miłosza? Spektakl baletowy Roberta Bondary ma pokazać, że można. Opera Nova zaprasza 19 marca o godz. 19 na pierwszą w swej historii premierę baletu nowoczesnego pt. "Zniewolony umysł".
23-02-2011
Tańcem o totalitaryzmie
- To będzie odmiana. Na scenie widzowie zobaczą pracę nowego choreografa, który zrezygnował z klasycznego repertuaru na rzecz autorskiego przedstawienia, i to na podstawie niełatwej literatury - zapowiada ROBERT BONDARA, choreograf "Zniewolonego umysłu" przed premierą w Operze Nova w Bydgoszczy.