Konflikt w ZASPie

10-02-2005
7 lutego Związek Artystów Scen Polskich skreślił z listy członków byłego prezesa Kazimierza Kaczora i byłego skarbnika Cezarego Morawskiego.
12-10-2006
Warszawa. Kaczor bez zarzutów
Prokuratura Rejonowa w Warszawie umorzyła śledztwo w sprawie inwestycji budowlanych w Związku Artystów Scen Polskich prowadzonych za kadencji Kazimierza Kaczora. - Nie wykluczam powrotu do organizacji - mówi były prezes, który rok temu w związku z podejrzeniami wystąpił z ZASP - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
29-12-2005
Kultura polska w 2005 roku
Sukces Rafała Blechacza w XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina należał do najgłośniejszych polskich wydarzeń kulturalnych 2005 roku w mijającym roku.
16-07-2005
Twórcy na marginesach
ZASP utracił swoją uprzywilejowaną pozycję, pod bokiem wyrosła mu konkurencja, a wywalczony instrument finansowy, czyli prawo inkasowania należności od radia i telewizji, stał się w rezultacie praprzyczyną największego finansowego i moralnego kryzysu w dziejach organizacji - pisze Tomasz Mościcki w Odrze.
15-04-2005
Uspokoję bulgotanie
- Najbardziej niepokoję się negatywnymi emocjami, które ujawniły się na zjeździe. Wiem, że dla wielu osób jestem kontrowersyjny - mówi IGNACY GOGOLEWSKI, prezes Związku Artystów Scen Polskich.
06-04-2005
Warszawa. Cezary Morawski ponownie członkiem ZASP
Cezaremu Morawskiemu, byłemu skarbnikowi Związku Artystów Scen Polskich, przywrócono członkostwo w związku - wynika z komunikatu ZASP przekazanego PAP w środę, 6 kwietnia.
01-04-2005
Związek Awanturników Scen Polskich
Jedni mówią, że to wojna Alojza z "Soli ziemi czarnej" z Kurasiem z "Polskich dróg". Rację mają chyba jednak ci, którzy twierdzą, że to potyczka Albercika z "Seksmisji" z Jankiem z "Jana Serce", bo to wojna podszyta farsą. Olgierd Łukaszewicz, obecny szef Związku Artystów Scen Polskich, zamiast się zajmować związkiem i tantiemami dla kolegów, prawie cały czas poświęca na utarczki ze swoim poprzednikiem.
26-03-2005
Co się przyśniło delegatom zjazdu ZASP
Zofia Kucówna uważa, że wybór Ignacego Gogolewskiego na prezesa ZASPu świadczy o tym, że wielu członków tej zasłużonej organizacji "ma bardzo krótką pamięć" i nie chce pamiętać, jaką rolę odegrał ten skądinąd wybitny aktor w czasie stanu wojennego - pisze Roman Pawłowski.
26-03-2005
Prezes nurtu odnowy?
Olgierd Łukaszewicz nie kryje satysfakcji: - Zwróciłem się o poparcie kandydatury Ignacego Gogolewskiego w oświadczeniu do Zarządu Głównego z 7 lutego. - Ignacy Gogolewski nie zdał egzaminu z solidarności w latach 80., co w moich oczach dyskwalifikuje go jako reprezentanta środowiska - powiedziała Zofia Kucówna. O wyborze nowego prezesa ZASPu pisze Janusz R. Kowalczyk.
26-03-2005
Warszawa. Gogolewski prezesem, Kaczor odchodzi
Ignacy Gogolewski prezesem, Kazimierz Kaczor odchodzi - takie są wyniki zakończonego wczoraj w Warszawie 48. Walnego Zjazdu Delegatów ZASP.
25-03-2005
Warszawa. Emocje dzielą delegatów zjazdu ZASP
Gorąca atmosfera towarzyszyła obradom 48. Walnego Zjazdu Delegatów Związku Artystów Scen Polskich, rozpoczętego wczoraj [24 marca] w Teatrze Polskim w Warszawie.
25-03-2005
Warszawa. Zjazd ZASPu - na razie bez kompromisu
Pierwszy dzień długo oczekiwanego 48. Walnego Zjazdu Delegatów ZASP nie przyniósł kompromisu pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami prezesa Olgierda Łukaszewicza.
25-03-2005
ZASP musi się oczyścić
- Prestiż związków twórczych jest na pewno reliktem socjalistycznej epoki, dawno przestały one stanowić autorytet. Może zjazd jest finałem starej melodii - mówi Kazimierz Kutz, reżyser, wicemarszałek Senatu, gość Walnego Zjazdu ZASP.
25-03-2005
Warszawa. Ignacy Gogolewski nowym prezesem ZASP
Ignacy Gogolewski [na zdjęciu] został nowym prezesem Związku Artystów Scen Polskich. Oprócz niego na to stanowisko kandydował Krzysztof Kumor. Dotychczasowy prezes Olgierd Łukaszewicz zrezygnował z ubiegania się o ponowny wybór.
25-03-2005
Warszawa. Oświadczenie Kazimierza Kaczora
XLVIII Walny Zjazd Delegatów ZASP
25-03-2005
Warszawa. Prezes Gogolewski chce przyciągnąć młodych
Aktor filmowy i teatralny Ignacy Gogolewski jest nowym prezesem ZASP. Na Gogolewskiego głosowało 81 ze 150 delegatów. Drugi z kandydatów, dotychczasowy wiceprezes Związku Krzysztof Kumor otrzymał 69 głosów.
25-03-2005
Wierzę w Wasz rozsądek
- Proszę by zaprzestano rozpowszechniania nieprawdziwych opinii o tym, że SAFT jest powodem rozłamów w ZASP lub opinii, że nasze istnienie utrudnia sytuację na rynku. We wszystkich sprawach dotyczących dobra zawodu i środowiska możemy i powinniśmy działać razem - wystąpienie Cezarego Pazury, prezesa Stowarzyszenia Aktorów Filmowych i Telewizyjnych, na Walnym Zjeździe ZASP.
24-03-2005
Warszawa. Pazura krytykuje Kaczora
- Podczas prezesury Kazimierza Kaczora w ZASP panowała dezinformacja - powiedział podczas Zjazdu ZASP Cezary Pazura (na zdjęciu), prezes Stowarzyszenia Aktorów Filmowych i Telewizyjnych.
24-03-2005
Warszawa. Kazimierz Kutz jest optymistą
Kazimierz Kutz uważa, że sprawozdania finansowe przedstawione na czwartkowym zjeździe delegatów ZASP pokazują, że "po strasznych perypetiach, jakie przeżył związek po panowaniu Kazimierza Kaczora, sytuacja się stabilizuje".
24-03-2005
Warszawa. Klęska i sukces ZASP według prezesa Łukaszewicza
W minionej kadencji przeżyliśmy w ZASP klęskę i sukces - uważa prezes Związku Olgierd Łukaszewicz [na zdjęciu].
24-03-2005
Warszawa. Rozpoczął się walny zjazd delegatów ZASP
Uczczeniem pamięci zmarłych w ostatnich trzech latach członków ZASP m.in. Henryka Machalicy i Darii Trafankowskiej, rozpoczął się dzisiaj, 24 marca, w Warszawie 48. Walny Zjazd Delegatów ZASP.
24-03-2005
Aktorskie rekolekcje w teatrze
Dziś [24 marca] rozpoczyna się dwudniowy zjazd Związku Artystów Scen Polskich. Czy zakończy trwający od 2002 roku kryzys w organizacji? Kto będzie nowym prezesem? - zastanawia się Roman Pawłowski.
19-03-2005
Etos przegrywa z rynkiem
Skończyły się czasy, gdy interes środowiska aktorskiego wyrażała jedna organizacja, Związek Artystów Scen Polskich (ZASP), oraz łączył je podobny pogląd na sztukę. Dziś sprawami teatru, a także filmu zajmuje się kilka stowarzyszeń i związki zawodowe. Dochodzą do tego podziały artystyczne i pokoleniowe. Na zdjęciu: Cezary Pazura, prezes Stowarzyszenia Aktorów Filmowych i Telewizyjnych (SAFT).
15-03-2005
Warszawa. Dyskusja o sporze w organizacji aktorów
Główni bohaterowie konfliktu w ZASP - Kazimierz Kaczor i Olgierd Łukaszewicz - po raz pierwszy od trzech lat spotkali się w poniedziałek wieczorem w Instytucie Teatralnym.
15-03-2005
Warszawa. Łukaszewicz zaskoczony decyzją ZASP
- Poniedziałkowe [14 marca] decyzje Zarządu Głównego ZASP są "pewnym zaskoczeniem" dla prezesa ZASP Olgierda Łukaszewicza. - Nie wiem co zadecydowało o tym, że skreślono z członkostwa związku Cezarego Morawskiego, a pozostawiono Kazimierza Kaczora" - powiedział PAP Łukaszewicz [na zdjęciu].
15-03-2005
Warszawa. Skonfliktowani ZASPowcy spotkali się w Instytucie Teatralnym
Wczoraj wieczorem [14 marca] odbyło się w Instytucie Teatralnym dramatyczne spotkanie stron uczestniczących w konflikcie w ZASP.
14-03-2005
Warszawa. ZASP na rozdrożu. Spotkanie w Instytucie Teatralnym
Kolejne spotkanie z cyklu "Rozmowy na parterze" w Instytucie Teatralnym poświęcone będzie sytuacji w ZASP. Spotkanie odbędzie się 14 marca o g. 19 w nowej siedzibie Instytutu Teatralnego (Al. Ujazdowskie 6 - budynek za kawiarnią Rozdroże).
14-03-2005
Warszawa. Kaczor w ZASP, Morawski skreślony
Zarząd Główny ZASP uchylił w poniedziałek wcześniejszą decyzję Prezydium zarządu o skreśleniu z listy członków ZASP byłego prezesa Kazimierza Kaczora. Utrzymał natomiast decyzję w sprawie byłego skarbnika Cezarego Morawskiego [na zdjęciu].
28-02-2005
Będę żyć z piętnem
- Żyję z pewnym piętnem. Trzy lata temu próbowano mnie wrzucić do jednego worka z mataczami, złodziejami. Sugerowano, że za moją sprawą zniknęły gdzieś wielkie pieniądze związku - mówi KAZIMIERZ KACZOR.
28-02-2005
Warszawa. Pazura domaga się wyjaśnień
Cezary Pazura [na zdjęciu], prezes Stowarzyszenia Aktorów Filmowych i Telewizyjnych domaga się w specjalnym liście wyjaśnienia wszystkich wątków afery ZASP.
24-02-2005
ZASP na zakręcie
W swojej ponad 80-letniej historii ZASP kilka razy znajdował się na krawędzi, ale nigdy jeszcze autorytet tej organizacji nie upadł tak nisko, jak w ostatnich trzech latach - pisze Roman Pawłowski.
22-02-2005
Warszawa. Pat w sporze między aktorami
Nie wiadomo, czy i kiedy Kazimierz Kaczor odzyska członkostwo w ZASP. Zarząd Główny z powodów formalnych nie zajął się sprawą wykluczenia byłego prezesa. Tymczasem obecny prezes Olgierd Łukaszewicz [na zdjęciu] grozi swoim przeciwnikom procesem o zniesławienie.
21-02-2005
Druga Wojna Łukaszewicza
Wybitni artyści, m.in. Joanna Szczepkowska i Zbigniew Zapasiewicz, będą mieli procesy o zniesławienie, jeśli nie przeproszą Olgierda Łukaszewicza [na zdjęciu] za tzw. List Jedenastu. To druga wojna Łukaszewicza - tak on sam mówi o kolejnym etapie afery, która od ponad dwóch lat dzieli i osłabia Związek Artystów Scen Polskich.
21-02-2005
Warszawa. Prezes Łukaszewicz o sytuacji w ZASP
- Tradycją naszego stowarzyszenia jest zapraszanie byłych prezesów na walne zjazdy. Będę zabiegał o to, aby Zarząd Główny zaprosił Kazimierza Kaczora jako gościa - mówi Olgierd Łukaszewicz [na zdjęciu] przed dzisiejszymi obradami Zarządu Głównego ZASP.
21-02-2005
Warszawa. Decyzje w sprawie konfliktu w ZASPie
14 marca Zarząd Główny ZASP podejmie ostateczną decyzję w sprawie skreślenia z członkostwa w organizacji byłego prezesa Kazimierza Kaczora i byłego skarbnika Cezarego Morawskiego - powiedział dziś [21 lutego] po zakończonych obradach zarządu prezes związku Olgierd Łukaszewicz [na zdjęciu].
18-02-2005
Warszawa. Cezary Morawski będzie się odwoływał
- Wszystkie plany i decyzje finansowe były zatwierdzane przez Zarząd Główny i kontrolowane przez Główną Komisję Rewizyjną. Kontrole NIK, Ministerstwa Kultury oraz coroczne audyty nie stwierdziły nieprawidłowości - mówi Cezary Morawski [na zdjęciu], były skarbnik ZASP.
17-02-2005
Oszalały ciąg pomówień i niegodziwości
Decyzję prezydium ZASP o wykluczeniu z ZASP-u KAZIMIERZ KACZOR ocenił jako "odebranie mu pierwszej i być może jedynej szansy", by jako delegat na zbliżający się zjazd organizacji, "mógł wystąpić przed środowiskiem aktorskim i przedstawić swój punkt widzenia".
17-02-2005
Warszawa. Były prezes ZASP Kazimierz Kaczor odpiera zarzuty
"Rzeczpospolita" dotarła do zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które prezes Związku Artystów Scen Polskich Olgierd Łukaszewicz złożył we wtorek [15 lutego] w Prokuraturze Rejonowej Warszawa Śródmieście.
17-02-2005
Warszawa. Odezwa do prezesa Łukaszewicza
W związku z trwającym od ponad tygodnia konfliktem w ZASPie rozpowszechniana jest anonimowa odezwa skierowana do prezesa Olgierda Łukaszewicza.
17-02-2005
Warszawa. Aktorzy Powszechnego przeciw decyzji ZG ZASP
Aktorzy Teatru Powszechnego protestują przeciwko skreśleniu i wykluczeniu Kazimierza Kaczora [na zdjęciu]i Cezarego Morawskiego z ZASP.
16-02-2005
Warszawa. Łukaszewicz kontra Kaczor
- W porównaniu z prezesurą Kaczora rządy Łukaszewicza to klęska. Nie udało się zrealizować większości uchwał poprzedniego zjazdu, a środowisko jest podzielone jak nigdy dotąd - mówi "Wprost" jeden z aktorów opozycyjnych wobec Łukaszewicza.
16-02-2005
Warszawa. Barbara Borys-Damięcka do prezesa Łukaszewicza
Barbara Borys-Damięcka, dyrektorka warszawskiego Teatru Syrena i długoletnia członkini ZASP, apeluje do prezesa Olgierda Łukaszewicza w sprawie wykluczenia Kaczora i Morawskiego.
15-02-2005
Gdańsk. Protest w sprawie Kaczora i Morawskiego
Gdańscy artyści zrzeszeni w ZASP bronią byłego prezesa Kazimierza Kaczora [na zdjęciu] i byłego skarbnika Cezarego Morawskiego.
11-02-2005
Warszawa. Aktorzy bronią Kaczora
Członkowie Związku Artystów Scen Polskich składają rezygnacje z członkostwa w proteście przeciw wykluczeniu z organizacji Kazimierza Kaczora, znanego aktora i wieloletniego prezesa ZASP.
11-02-2005
Warszawa. Protest przeciwko decyzji ZASP
Po poniedziałkowej [7 lutego] decyzji Prezydium ZG Związku Artystów Scen Polskich o usunięciu ze stowarzyszenia byłego prezesa ZASP Kazimierza Kaczora [na zdjęciu] i skarbnika związku Cezarego Morawskiego, byli wiceprezesi ZASP Sławomira Łozińska i Igor Michalski zrezygnowali z członkostwa w organizacji.
10-02-2005
Warszawa. Kazimierz Kaczor nie zgadza się
Związek Artystów Scen Polskich skreślił z listy członków byłego prezesa Kazimierza Kaczora [na zdjęciu] i byłego skarbnika Cezarego Morawskiego. - Nie przyjmuję do wiadomości decyzji o wykluczeniu, zarówno ze względów formalnych, jak i moralnych - podkreśla Kaczor.
09-02-2005
Warszawa. Członkowie ZASP w obronie Kazimierza Kaczora
Sławomira Łozińska i Igor Michalski stają w obronie Kazimierza Kaczora, byłego prezesa ZASP, wykluczonego z tej organizacji w dniu 7 lutego. Aktorzy wystosowali listy do Zarządu Głównego.
08-02-2005
Warszawa. Wojna w ZASPie
Kazimierz Kaczor [na zdjęciu], znany aktor i były prezes Zarządu Głównego ZASP został wczoraj [7 lutego] wykluczony z tej organizacji. - To reakcja na nieprawidłowości, które ujawniliśmy - mówi obecny prezes Olgierd Łukaszewicz.
20-10-2004
Pieniądze wrócą do ZASP
Polubownie zakończył się spór Związku Artystów Scen Polskich z ING Bankiem Śląskim o pieniądze zainwestowane przez ZASP w obligacje Stoczni Szczecińskiej. Polubowne rozwiązania tego typu sporów na rynku finansowym należą do rzadkości. Nie jest to jednak przypadek odosobniony.
20-05-2004
ZASP walczy dalej
05-01-2004
Z ziemi włoskiej ( fragment tekstu )
11-12-2003
Jacek Piechota wyjaśnia
Dziś, po wyjaśnieniach Jacka Piechoty, wiceministra MGPiPS, możemy ZASP-owi podpowie­dzieć: Panowie Artyści, bank WIEDZIAŁ - o niektórych faktach dotyczących sprawy papierów dłużnych kupowanych przez ZASP od Stoczni Szczecińskiej pisze Michał Śliwiński.