Białystok. Po pracę do opery

Agnieszka Hryniewicka uczyła się w Akademii Muzycznej, ¶piewała w chórze. Teraz stara się dostać do chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej. Do przesłuchania przygotowywała się przez kilka miesięcy. Nie ma jeszcze budynku, ale już będzie chór.

«Blisko 150 osób chce zostać artystą śpiewakiem w chórze Opery i Filharmonii Podlaskiej. Wczoraj [12 lutego] rozpoczęły się przesłuchania. Szanse by śpiewać w profesjonalnym chórze Opery i Filharmonii Podlaskiej ma maksymalnie 45 osób. Otrzymają oni stałą pracę i etaty kontraktowe.

- To jest ogromna szansa dla wielu osób, żeby robić to, co lubią -mówi Agnieszka Hryniewicka z Białegostoku, która przesłuchiwana była wczoraj. - Takiej szansy w Białymstoku jeszcze nie było. Z tej szansy postanowili skorzystać nie tylko uzdolnieni wokalnie Podlasianie, ale osoby z całej Polski, m.in. z Krakowa, z Lodzi. Jest ich tak dużo, że przesłuchania trwać będą kilka dni. A jest w kim wybierać.

- Dotychczas poziom jest wysoki. Cieszę się, że chętni tak poważnie przygotowali się do przesłuchań - ocenił kandydatów wczoraj po południu Marcin Nałęcz-Niesiołowski, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Ostatni dzień przesłuchań odbędzie się w niedzielę. (mr)

***

Opera powstanie przy ulicy Młynowej

Europejskie Centrum Muzyki i Sztuki - Opera i Filharmonia Podlaska powstanie obok Białostockiego Teatru Lalek i istniejącego amfiteatru. Zajmie teren od ul. Kalinowskiego aż do Młynowej. Autorem "zielonego projektu" opery jest Marek Budzyński. To on zwyciężył w konkursie na koncepcję architektoniczną tej inwestycji. Budowa gmachu ma ruszyć jeszcze w tym roku. Prezydent Białegostoku przed końcem 2005 r. wydal na to pozwolenie. Pozostało jeszcze tylko wyłonić wykonawcę i wtedy rozpoczną się prace. Zarząd województwa już 22 grudnia ub.r. ogłosił przetarg na wykonawcę, wyznaczając czas na składanie ofert do końca stycznia br. Ale pojawił się problem. Dwie firmy z woj. podlaskiego zaprotestowały twierdząc, że warunki przetargu ograniczają wystartowanie w nim firm z woj. podlaskiego. Zarząd województwa postanowił więc jeszcze raz ogłosić przetarg. Ma to zrobić na początku tego tygodnia. A już 21 kwietnia br. odbędzie się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę opery i filharmonii.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego