powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. "Historyja..." Teatru Wierszalin na zakończenie Gorzkich Żali

Premiera spektaklu "Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" Teatru Wierszalin odbędzie się w Teatrze Studio - transmitowana na żywo przez TVP Kultura. W Teatrze Studio i na antenie TVP Kultura spektakl będzie można zobaczyć w Niedzielę Palmową 20 marca o godz. 20.00. Zakończy on 7. edycję Festiwalu Gorzkie Żale/ Nowe Epifanie.

Misterium ukazało się w druku ok. 1570 r., w krakowskiej oficynie Floriana Unglera i oryginalny tytuł ma jeszcze stosowne dopowiedzenie: ...ze czterech Ewangelistów zebrane, a wirszykami spisana przez księdza Mikołaja z Wilkowiecka zakonnika częstochowskiego. Rozpoczyna je Prologus, który objaśnia widzom porządek i charakter widowiska: "może być sprawowana w kościele abo na cmyntarzu", a święte wydarzenia opowiada "tak jak jest na świecie", w kategoriach ziemskiego myślenia i odczuwania. W adaptacji Piotra Tomaszuka odpowiednikiem Prologusa jest wikary ze współczesnej parafii na podlaskiej wsi, który postanawia wystawić to misterium z parafianami. Tak obsadza role, aby wykorzystać realia życia codziennego wykonawców i podobieństwa ich charakterów do odtwarzanych postaci.

***

"Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim", Teatr Wierszalin

Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza

20 i 21 marca

Bilety wyprzedane

Spektakl "Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Chrzest966".

Festiwal Gorzkie Żale organizowany jest przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Dofinansowano go ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.