powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Białystok. Koncert charytatywny dla hospicjum

Podczas Wielkiego Tygodnia w środę 23 marca o godz. 19.00 odbędzie się Koncert pasyjny Chóru Dziecięcego OiFP pod batutą Ewy Barbary Rafałko. Będzie on wsparciem dla Hospicjum stacjonarnego "Dom Opatrzności Bożej" prowadzonego przez doktora Tadeusza Borowskiego-Besztę. Aukcję poprowadzi Ryszard Doliński z Białostockiego Teatru Lalek.

- Hospicjum opiekuje się ciężko i przewlekle chorymi - mówi dr Borowski-Beszta, prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych "Hospicjum" w Białymstoku. - Chodzi przede wszystkim o choroby nowotworowe, których leczenie przyczynowe zostało zakończone a wskazane jest leczenie objawowe. Hospicjum zapewnia pomoc lekarską, pielęgniarską, psychologiczną i duchową, zarówno chorym jak i ich rodzinom. Fundusze potrzebne są na bieżącą działalność oraz na ukończenie rozbudowy siedziby hospicjum w budynku przy ul. Sobieskiego 1 w Białymstoku, co pozwoli na przyjęcie większej liczby chorych.

Podczas koncertu usłyszymy "Stabat Mater" Giovanniego Battisty Pergolesiego i - po raz pierwszy w Białymstoku - "Ave Christe" norweskiego kompozytora Knuta Nystedt.

- Chór Dziecięcy istnieje od pięciu lat, ma na swoim koncie utwory musicalowe i operowe, a teraz sięga po repertuar niezwykle dojrzały, wymagający i pod względem technicznym i duchowym - mówi Ewa Barbara Rafałko, kierownik artystyczny Chóru Dziecięcego Opery i Filharmonii Podlaskiej. - Każde pojawienie się chóru dziecięcego na scenie spotyka się z ciepłym przyjęciem, dzieciaki wnoszą do muzyki swoją radość, entuzjazm, optymizm, tymczasem utwory, które wykonamy podczas Wielkiego Tygodnia związane są z motywem pasyjnym, nawiązują do cierpienia i śmierci. Wytłumaczyłam moim chórzystom dokładnie o co chodzi, aby mogły zrozumieć utwory, przeżyć je i wydobyć ich pełnię. To dla mnie bardzo osobisty koncert. Mówi się, że modlitwa dziecka jest zawsze wysłuchana, a co dopiero gdy ono tę modlitwę wyśpiewa?

Hospicjum pomaga chorym przejść ostatni, najtrudniejszy odciek życiowej drogi, warto go w tym wspierać. W środę 23 marca bądźcie z nami!

Chór Dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej powstał we wrześniu 2011 roku. Dyrygentem Chóru jest dr Ewa Barbara Rafałko. Najważniejszym przedsięwzięciem zrealizowanym przez Chór było wzięcie udziału w musicalu Chrisa Williamsa "Korczak", którego premiera uświetniła inaugurację nowego gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku. W trakcie trzech kolejnych sezonów w siedzibie Opery i Filharmonii Podlaskiej odbyły się liczne koncerty symfoniczne i kameralne z udziałem Chóru Dziecięcego, jak choćby monumentalny "Kaddish" L. Bernsteina, "Carmina Burana" Carla Orffa koncerty kolęd czy występy okolicznościowe m. in. koncert uświetniający obchody 20-lecia Biebrzańskiego Parku Narodowego. Chórzyści brali udział w spektaklach "Traviaty" G. Verdiego w reż. Roberto Skolmowskiego, żonglując w scenie karnawału piłkami, poikami i talerzami, w musicalu Jerrego Bocka "Skrzypek na Dachu" w reżyserii Roberto Skolmowskiego oraz w "Carmen" G. Bizeta w reżyserii Beaty Redo - Dobber. W swoim repertuarze Chór Dziecięcy ma także koncert pt.: "Mijają lata zostają piosenki".