powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łomża. Projekt "Pasja - zbliżenia 2016" Teatru Lalki i Aktora

Teatr Lalki i Aktora w Łomży w najbliższą niedzielę 13 marca rozpoczyna realizację projektu "Pasja - zbliżenia 2016", wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu "Kultura Dostępna".

Strategicznym celem tego programu jest wspieranie zadań służących ułatwieniu dostępu do kultury, skierowanych do szerokiego grona odbiorców i sprzyjających integracji społecznej. Ideą kulturotwórczą zadania jest: "sięgając po zapomnienie przybliżyć lokalnej społeczności współczesność i tradycję ludowego teatru".

Zrealizowanie i wystawienie 7 marca 2015 r. "Pasji" Michela de Ghelderodego w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży było pierwszym całościowym scenicznym wystawieniem tekstu w Polsce i drugim wystawieniem w Europie. Inscenizacji i reżyserii dokonał wybitny twórca teatru lalkowego prof. Wiesław Hejno, reżyser poszukujący i znający twórcze możliwości teatru formy, który poszukuje w tekstach współczesnych autorów problemów, pytań i odpowiedzi na nie, sięgając po uniwersalizm sceniczny. Takim tekstem, prawie nieznanym, a może zapomnianym jest "Pasja".

Społeczno-artystyczny charakter projektu pozwoli na prezentację widowiska w miejscach ważnych dla tradycji, kultury i tożsamości regionu. Nasze działania zgromadzą i zintegrują publiczność wielopokoleniową, przedstawicieli różnych grup społecznych. Dla widzów będzie to obcowanie z ważnym widowiskiem i przeżycie emocjonalne.

Projekt "Pasja - zbliżenia 2016" realizowany będzie wspólnie naszymi partnerami: Kurią Biskupią w Łomży, Parafią pw. Najświętszej Maryi Panny w Nowogrodzie, Parafią Św. Jana Chrzciciela w Turośli, Parafią pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu, Parafią pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Łysych, Urzędem Gminy w Nowogrodzie, Urzędem Gminy w Turośli, Urzędem Gminy w Myszyńcu, Urzędem Gminy w Łysych, Fundacją Sztuk i Dialogu oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego. Projekt zakłada wystawienie w okresie Wielkiego Postu przez Teatr Lalki i Aktora w Łomży "Pasji" w czterech kościołach parafialnych na terenie Kurpi, należących do Diecezji Łomżyńskiej.

Każdorazowo po obejrzeniu spektaklu widzowie wezmą udział w spotkaniu dyskusyjnym, które poprowadzi dyrektor teatru i scenograf.

Wstęp na wszystkie spektakle w ramach projektu jest bezpłatny!

***

Szczegółowy program prezentacji "Pasji"w ramach projektu "Pasja - zbliżenia 2016":

13.03.2016 /niedziela/ godzina 19.00 Nowogród, Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny

18.03.2016 /piątek/ godzina 20.00 Turośl, Kościół Św. Jana Chrzciciela

19.03.2016 /sobota/ godzina 18.00 Myszyniec, Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej

20.03.2016 /Niedziela Palmowa/ godzina 13.00 Łyse, Kościół pw. Chrystusa Króla Wszechświata