powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Premiera "Kamienia" we Współczesnym

12 marca o godz. 19.00 w Teatrze Współczesnym odbędzie się premiera "Kamienia" Mariusa von Mayenburga w reż. Grzegorza Wiśniewskiego.

Powikłane losy trzech rodzin, mieszkających kolejno w jednym z domów w Dreźnie w burzliwych czasach przed i po II wojnie światowej - od 1933 do 1993 roku, opowiedziane głównie przez kobiety, przedstawicielki trzech pokoleń. Kunsztowna kompozycja scen - rozsypanych w czasie - wzmacnia napięcia między bohaterkami, pozwala stopniowo odkrywać głęboko skrywane prawdy o ich przeszłości.

***

Marius von Mayenburg należy do najmłodszego pokolenia dramaturgów zajmujących się rozliczeniem swojego pokolenia z konsekwencjami udziału Niemiec w II wojnie światowej, historią, którą z racji wieku poznaje jedynie z przekazu starszych lub z dokumentów. Urodzony w Monachium w roku 1972 mieszka od 1992 roku w Berlinie, gdzie studiował w Szkole Wyższej Sztuk Pięknych. Przypisany do kręgu niemieckich brutalistów, współpracuje z niemieckim reżyserem Thomasem Ostermeierem.

Od roku 1999 Mayenburg związany jest w charakterze autora rezydenta z berlińską sceną Schaubühne am Lehniner Platz. Jego głośna sztuka "Ogień w głowie" (1998, przekład polski w "Dialogu" 7/1999), została uhonorowana Nagrodą im. Heinricha von Kleista. Ten i kolejne dramaty Mayenburga: "Pasożyty", "Zimne dziecko", "Brzydal" były z powodzeniem grane również na polskich scenach. Polska prapremiera "Kamienia" (2008) odbyła się w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku w roku 2009.