Warszawa. Warsztat teatralny z Alejandro Genesem

W terminie między 2 a 10 kwietnia w Teatrze XL odbędzie się warsztat teatralny prowadzony przez reżysera i dramaturga Alejandro Genesa.

W zamyśle Teatru XL był zawsze nieustanny rozwój osób go tworzących i ułatwianie dostępu do tego rozwoju artystom i adeptom sztuki poprzez warsztaty, wykłady i inne formy współpracy ze specjalistami z Polski i spoza jej granic.

Kiedy: 2, 3, 9, 10 kwiecień, godzina: 11-15 (bez przerw)

Alejandro Genes - Polak i Argentyńczyk - reżyser i dramaturg teatralny Zajmuje się także tworzeniem lalek, kostiumów jak i scenografii. Przekłada się to na plastyczność jego spektakli. Aktualnie przebywa w Krakowie w ramach stypendium Międzynarodowego Funduszu Wyszechradzkiego. Wcześniej był laureatem stypendium w Rzymie, gdzie pracował jako nauczyciel pisania, teatrologii, czytania dramatycznego.

Warsztat kierowany jest do aktorów, reżyserów, adeptów, przyszłych studentów uczelni artystycznych, poszukujących rozwoju.

Opis:

Warsztaty teatralne / Alejandro Genes

Głównym celem warsztatów będzie skupienie się na improwizacji, jako środku scenicznej kreacji, w ujęciu żartobliwym a nie psychologicznym. Będziemy koncentrować na użyciu na 100% ciała aktora i jego korzystania z urządzeń scenicznych w celu ułatwienia zamierzonego przekazu. Popracujemy też nad użyciem na scenie ciszy i ruchu.

Wychodząc z założenia, że Tadeusz Kantor był uznanym na całym świecie dramaturgiem, mimo iż międzynarodowa publiczność nie była w stanie zrozumieć słów wypowiadanych przez aktorów (prace wystawiane w języku polskim), na warsztach będziemy dążyć do stworzenia takiego potężnego przekazu poprzez inne środki, usuwając z centrum uwagi słowa.

Jednak, nie będziemy tworzyć "teatru tańca", którym nazywany jest często teatr bez słów. Skupimy się na zrozumieniu czym jest TEATR. Teatr jest akcją i bez akcji nie może istnieć. Zastanowimy się nad tym czy czasem nie lepiej powstrzymać się od niepotrzebnych słów.

Dzięki różnorodnym ćwiczeniom, będziemy tworzyć niezwykłe postaci, znaki i sceny codziennie w grupach dwu i trzech osobowych.

Ważne:

Uczestnicy powinny przygotowac kostium sceniczny i jeden przedmiot

Mężczyźni: (proszę zainspirować strojem imigrantów z lat 30.)

Płaszcze, kurtki, koszule, krawaty, muszki, klamki, buty, torba, starodawne fryzury

Kobiety: (proszę zainspirować strojem imigrantek z lat 30.)

Płaszcze, spódnice, koszule, sukienki, buty, torebki, makijaż, fryzury retro

Przedmioty: (coś dziwnego, niepopularnego, starego i wytrzymałego na zniszczenia)

Koszt: 300 zł za 4 dni warsztatów

Rezerwacje na: rezerwacje.teatrxl@gmail.com

UWAGA

Ilość miejsc ograniczona, o uczestnictwie w warsztatach decyduje kolejność zgłoszeń.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego