powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Pokazy "Żyda" Artura Pałygi w Teatrotece WFDiF

Dziś o godz. 17.00 i 18.30 w Instytucie Teatralnym pokazana zostanie dwukrotnie ekranizacja "Żyda" Artura Pałygi w reżyserii Anety Groszyńskiej-Liweń. To trzeci pokaz z tegorocznej odsłony cyklu "Teatroteka WFDiF".

Z pozoru komiczne spotkanie w pokoju nauczycielskim przemienia się w spór pełen obiegowych stereotypów i umożliwia zebranym dyskusję na temat przeszłości ich miasteczka, gdzie przed wojną połowę ludności stanowili Żydzi. Okazuje się, że wiele spraw było dotychczas przemilczanych, a nauczyciele momentami drastycznie różnią się poglądami i wiedzą na temat społeczności i kultury żydowskiej. Każdy z bohaterów dostaje szansę skonfrontowania się z przeszłością ze swojej perspektywy, a także zabrania głosu w sprawie własnych niejednoznacznych losów i postaw.

"Żyd" Artura Pałygi w reżyserii Anety Groszyńskiej-Liweń to zaproszenie do dyskusji o stereotypach i próba ich weryfikacji. Sztuka przygląda się bliżej skomplikowanej relacji polsko-żydowskiej, a poruszając wiele kontrowersyjnych jej aspektów, prowokuje do debaty wolnej od jednostronnej oceny. Osadzona w realiach postpeerelowskich szkoła okazuje się miejscem, gdzie lokalna elita ma okazję zmierzyć się z zawiłą przeszłością miasteczka.

***

tekst: Artur Pałyga

reżyseria: Aneta Groszyńska-Liweń

obsada: Andrzej Grabowski, Magdalena Kuta, Dominika Kluźniak, Andrzej Mastalerz, Michał Tokaj

Teatroteka to cykl ekranizacji polskiej młodej dramaturgii teatralnej realizowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, największą państwową wytwórnię filmową w Polsce. Pokaz "Żyda" poprzedziły projekcje "Waszej wysokości" Anny Wakulik w reż. Agnieszki Smoczyńskiej oraz "Wizyty" Radosława Paczochy w reż. Agnieszki Maskovic. W kwietniu zaprezentowany zostanie "Zakład Doświadczalny Solidarność" Szymona Bogacza w reżyserii Adama Sajnuka

Wstęp wolny, rezerwacje: bilety@instytut-teatralny.pl

tel. +48 791 877 377