powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Spektakl "Pusty dom" Teatru Amareya w IT

Dziś o godz. 19:00 w ramach cyklu "Mów za siebie" pokazany zostanie spektakl Teatru Amareya z Gdańska pt. "Pusty dom".

Pusty dom to próba oswajania rzeczywistości po stracie, opowieść o znikających punktach oparcia i dogasającym płomieniu życia. Dom to nie tylko miejsce, ale także wewnętrzne poczucie bezpieczeństwa i godności, zakorzenienia w świecie, kontaktu ze sobą, swoim ciałem i jego historią. Moment straty to przełom, początek powolnego poszukiwania sensu i zapełniania pustki. Ciało, wzruszone i bezbronne, rozpięte między lękiem a potrzebą miłości dryfuje, szukając samego siebie w spotkaniu z innym ciałem.

Prowadzenie dyskusji po przedstawieniu: Julia Hoczyk (Instytut Muzyki i Tańca)

***

Teatr Amareya powstał w 2003 roku z inicjatywy Agnieszki Kamińskiej, Katarzyny Julii Pastuszak oraz Aleksandry Śliwińskiej. Twórczynie wypracowały własną metodę pracy artystycznej i dydaktycznej opartą na estetyce tańca butoh oraz technikach teatru fizycznego, tańca współczesnego, tańca modern Marty Graham, tańca afrykańskiego, śpiewu, jogi oraz psychosomatycznych technik relaksacyjnych.

"Mów za siebie" to cykl prezentacji twórców, dla których podstawową formą i środowiskiem pracy jest grupa teatralna. W ramach projektu pokazywane są przedstawienia grup pochodzących z różnych stron Polski, od 2014 roku były to m.in. Teatr Brama (Goleniów), Teatr Chorea (Łódź), Teatr Porywacze Ciał (Poznań), Teatr Realistyczny (Skierniewice), Teraz Poliż (Warszawa). Ich twórczość - podejmowane tematy, estetyka przedstawień, metody pracy, a także sposób funkcjonowania - forma instytucjonalna, miejsce pracy, czas trwania - są bardzo zróżnicowane. Łączy je to, że zazwyczaj stanowią jawnie osobistą wypowiedź twórców, wyrażają indywidualny punkt widzenia, własną interpretację rzeczywistości.

Celem projektu "Mów za siebie" jest rozpoznanie różnorodności środków wyrazu i praktyk polskich grup teatralnych, a tym samym ujawnienie często niedostrzeganych zróżnicowań na mapie teatralnej Polski i nasycenie jej nowymi szczegółami.

kuratorka: Zofia Dworakowska

Bilety: 20 zł (normalny), 10 zł (ulgowy), dostępne w księgarni PROSPERO oraz na eventim.pl

Rezerwacja: bilety@instytut-teatralny.pl, 791 877 377