powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. Agnieszka Holland pisze ws. Teatru Polskiego

Apel do marszałka Cezarego Przybylskiego wystosowała reżyserka Agnieszka Holland, wyrażając swoje zaniepokojenie ewentualnymi zmianami w Teatrze Polskim, które mogłyby zniweczyć dorobek i artystyczny program tej sceny.

Pan Cezary Przybylski

Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Szanowny panie Marszałku!

Pozwalam sobie napisać do pana, aby wyrazić mój podziw dla znajdującego się w pańskiej gestii Teatru Polskiego we Wrocławiu i zaniepokojenie na wieść o tym, że mogą nastąpić tam zmiany, które przerwałyby dotychczasową linię programową i artystyczną tego teatru.

Mam nadzieję, że nie dojdzie do tego - wieloletnia praca tego zespołu i tej dyrekcji sprawiła, że powstał teatr szalenie ważny, unikalny na kulturalnej mapie Polski, stanowiący prawdziwą inspirację i dla widzów, i dla innych twórców kultury.

Naprawdę, byłoby smutne, gdyby coś tak wartościowego zostało zatrzymane w locie. Z doświadczenia wiem, jak strasznie trudno stworzyć zespół i natchnąć go odwagą, poczuciem sensu, energią kreacyjną. Tworzy się to trudno, niszczy bardzo łatwo.

Ostatnie spektakle - w tym wyjątkowa inscenizacja pełnej wersji "Dziadów" - pokazują, że powstaje tu wartość nie do zastąpienia, dobro narodowe będące nie pustym hasłem, ale wynikiem głębokiej pracy, talentu i refleksji.

Szanowny panie Marszałku! Bardzo liczę, że pański głos w tej dobrej sprawie okaże się pozytywny i że teatr będzie mógł przez najbliższe lata służyć nam wszystkim.

Pozostaję z szacunkiem,

Agnieszka Holland