powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraj. Legendarny balet "Spartakus" Grigorowicza w kinach

"Spartakus" to wizytówka stylu baletu Bolszoj. Przedstawienie miało premierę w 1968 roku i do tej pory cieszy się niesłabnącym powodzeniem, głównie ze względu na wirtuozowskie popisy męskiej części zespołu. Już 13 marca widzowie polskich kin będą mogli obejrzeć retransmisję spektaklu w wykonaniu solistów i zespołu baletowego Teatru Bolszoj w Moskwie.

Treść baletu ormiańskiego kompozytora - który zasłynął na świecie przede wszystkim "Tańcem z szablami", będącym częścią innego jego baletu "Gajane" - oparto na faktach: tracki jeniec, Spartakus, doprowadził do powstania gladiatorów w starożytnym Rzymie. Myślą przewodnią dzieła jest walka o wolność, a dzieje buntu gladiatorów - jej wielką metaforą. "Spartakus" to monumentalny fresk o wieloplanowej akcji, wątkach epickich, tragicznych i lirycznych, pełen ostrych spięć dramatycznych, operujący tłumami na scenie. Obok rytmów tanecznych i reminiscencji folkloru różnych narodów - zwłaszcza ormiańskiego, gruzińskiego i tureckiego - dominują rytmy marszowe i tryumfalne. Historię Spartakusa na język tańca przełożył Jurij Grigorowicz, jeden z najważniejszych choreografów baletu Bolszoj i jego długoletni dyrektor artystyczny.

"Spartakus" Grigorowicza to bodaj najbardziej wirtuozowski, akrobatyczny, a jednocześnie monumentalny balet epoki radzieckiej. Uniwersalny temat dążenia do wolności stał się okazją do stworzenia wielkich obrazów: przemarszów, walk i tanecznych orgii na rzymskim dworze. Cztery główne partie solowe to jednocześnie olbrzymie i wyjątkowo wymagające popisy taneczne i wyraziste postaci do stworzenia przez najlepszych rosyjskich solistów.

W retransmisji spektaklu zarejestrowanego podczas transmisji HD Live w 2013 roku wystąpili Michaił Łobuchin jako Spartakus, Anna Nikulina jako jego żona Frygia, primabalerina Bolszoj Swietłana Zacharowa jako kusicielka Egina i Władisław Lantratow jako rzymski wódz Krassus. Spartakus jest uważany za najlepsza kreację sceniczną Łobuchina, a on sam podkreśla, że przygotowania do wykonania tej partii pod względem fizycznym przypominają przygotowania do olimpiady - niewielu jest artystów baletu zdolnych podołać temu wyzwaniu. Także pozostali wykonawcy stworzyli wspaniałe kreacje i wyraziste portrety protagonistów dramatu rozgrywającego się do porywającej, skrzącej się rytmicznymi pomysłami, muzyki Arama Chaczaturiana.

***

Więcej na: www.nazywowkinach.pl

https://www.facebook.com/nazywowkinach

"Spartakusa" będzie można obejrzeć:

11 marca Rzeszów kino Zorza

13 marca 2016

Katowice Kino Rialto

Konin Kino Oskard

Kraków kino ARS

Przemyśl Centrum Kulturalne w Przemyślu-kino Centrum

Warszawa Kino Praha

Wrocław Kino Nowe Horyzonty

18 marca Włoszczowa kino Muza

19 marca Łódź ŁDK kino Szpulka

3 kwietnia Łuków kino Łuków

3 kwietnia Warszawa Dom Kultury Świt

3 kwietnia Oświęcim Nasze kino

***

Aram Chaczaturian (1903-1978) / Jurij Grigorowicz

SPARTAKUS

Balet w trzech aktach (1956)

Premiera niniejszej inscenizacji na scenie Bolszoj: 9 kwietnia 1968

Retransmisja HD przedstawienia nagranego na żywo w dniu: 20 października 2013:

13 marca 2016 | niedziela | 15:45

Obsada:

Michaił Łobuchin jako Spartakus

Władisław Łantratow jako Krassus

Swietłana Zacharowa jako Egina

Anna Nikulina jako Frygia

Pierwsi tancerze, soliści, koryfeje i zespół baletowy Teatru Bolszoj, chór i orkiestra Teatru Bolszoj

Realizatorzy:

Paweł Sorokin dyrygent

Jurij Grigorowicz choreografia

Simon Wirsaładze scenografia i kostiumy

Giennadij Rożdiestwienski kierownictwo muzyczne

Prowadzenie podczas transmisji:

Katia Nowikowa

Realizacja telewizyjna transmisji:

Vincent Bataillon

Przedstawienie trwa około 2 godzin i 50 minut.

***

Treść baletu

AKT PIERWSZY

Starożytny Rzym. Dowodzone przez Krassusa legiony rzymskie powracają do miasta, prowadząc jeńców. Wśród nich są Spartakus i Frygia. Na targu niewolników zostają rozdzieleni. Frygia trafia do pałacu Krassusa, gdzie trwa uczta. Krassus zarządza widowisko: dwóch gladiatorów ma walczyć na śmierć i życie. Wojownicy stają do boju w hełmach zasłaniających ich twarze. Po walce zwycięzca zdejmuje hełm - to Spartakus.

W koszarach Spartakus podburza gladiatorów do buntu. Wszyscy składają mu przysięgę wierności i uciekają.

AKT DRUGI

Okoliczni rolnicy i pasterze przyłączają się do powstania Spartakusa. Gladiatorzy docierają do willi Krassusa, aby uwolnić Frygię. Krassus bawi się z Eginą i przyjaciółmi. Na wieść o nadejściu buntowników arystokraci uciekają. Krassus zostaje schwytany. Staje do pojedynku ze Spartakusem i przegrywa, ale gladiator darowuje mu życie.

AKT TRZECI

Egina namawia Krassusa do zemsty. Wódz zwołuje swoje legiony. W obozie gladiatorów Spartakus i Frygia cieszą się, że mogą być znów razem. Nadchodzi wieść, że nadciąga armia dowodzona przez Krassusa. Spartakus postanawia odeprzeć atak i ruszyć w bój. Egina wnika w szeregi buntowników, wabi ich tańcem i oddaje w ręce Krassusa. Osłabione oddziały Spartakusa zostają otoczone, Spartakus walczy do końca, ale przeciwników jest zbyt wielu Zrozpaczona Frygia zabiera ciało Spartakusa z pola bitwy i opłakuje ukochanego.