powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraj. Transmisja "Manon Lescaut"

Już w najbliższą sobotę w wybranych kinach odbędą się kolejne transmisje sezonu The Met: Live in HD 2015-2016. Będzie to "Manon Lescaut" Pucciniego z udziałem Kristine Opolais i Roberto Alagny.

Nową inscenizację "Manon Lescaut" przygotował

Sir Richard Eyre, którego znakomite spektakle oglądaliśmy w transmisjach z nowojorskiej Met już wielokrotnie. Tym razem reżyser przeniósł XVIII-wieczną powieść Abbé Prévosta w lata 40-te XX wieku. W głównych partiach usłyszymy święcącą tryumfy w partiach z repertuaru Pucciniowskiego Kristine Opolais i sławnego francuskiego tenora Roberto Alagnę. Dyryguje Fabio Luisi.

THE MET: LIVE IN HD | "Manon Lescaut" Giacoma Pucciniego

Powieść Abbe Prevosta "Historia kawalera des Grieux i Manon Lescaut" stała się niemal w jednym czasie inspiracją dla dwóch oper dwóch znakomitych kompozytorów: Masseneta i Pucciniego. Włoski kompozytor przeczytał partyturę swego kolegi jeszcze przed premierą i uznał, że sam lepiej oddałby dramatyzm zawarty w historii płochej Manon rezygnującej z miłości dla bogactwa, co doprowadzi ją do śmierci na bagnach Luizjany. "Manon Lescaut" Pucciniego rzeczywiście odniosła ogromny sukces. Warto zauważyć, że opera warszawska wystawiła to dzieło zaledwie dwa lata po prapremierze, Nowy Jork - rok później. Nową inscenizację opery Pucciniego Met powierzyła Richardowi Eyre, którego spektakl "Carmen" bije rekordy popularności na tej scenie i podczas transmisji w HD. W tytułowej partii usłyszymy Kristine Opolais, zakochanym w niej des Grieux będzie tenor Roberto Alagna.

Przedstawienie trwa około 3 godzin i 35 minut (w tym 2 przerwy). Przedstawienie w języku oryginału (włoskim) z polskimi napisami.

***

"Jako Manon, sopranistka Kristine Opolais brzmiała tak efektowne, jak wyglądała... A był to kolejny wspaniały wieczór pod kierunkiem Fabio Luisi'ego, który namówił imponującą orkiestrę Met, aby grała "fakturą pluszu i aksamitu", wprowadzając orzeźwienie i powściągliwość, co w muzyce Pucciniego dało zaskakująco dobry efekt". - The New York Times

"Pani Opolais wniosła wiele subtelności wokalnej i seksapilu do partii Manon.... Dzięki szerokiej gamie teatralnych barw, jej sopran przechodził od słodkiego, poprzez ziemisty, zmysłowy i pełen uroku, aż po odarty do nagiej tragedii w IV akcie. Scena śmierci "Sola, perduta, abbandonata " była hipnotyzująca ... Kierownictwo muzyczne Fabio Luisi'ego łączy wrażliwość i dbałość o szczegóły z namiętnością charakterystyczną dla Pucciniego". - The Wall Street Journal

***

Giacomo Puccini (1858-1924)

Manon Lescaut

Dramat liryczny (dramma lirico) w czterech aktach (1893)

Libretto: Giuseppe Giacosa, Luigi Illica, Ruggero Leoncavallo, Domenico Oliva, Marco Praga,

Giacomo Puccini i Giulio Ricordi

Premiera niniejszej inscenizacji The Metropolitan Opera: 12 lutego 2016

PREMIERA SEZONU 2015-16

Transmisja przedstawienia:

5 marca 2016 | sobota | 18:55

Obsada:

Zach Borichevsky jako Edmond

Roberto Alagna jako kawaler des Grieux

Massimo Cavalletti jako Lescaut, brat Manon

Philip Cokorinos jako hotelarz

Brindley Sherratt jako Geronte, urzędnik

Kristine Opolais jako Manon Lescaut

Virginie Verrez jako muzyk

Maria D'Amato, Christiana Thomson Anderson,

Stephanie Chigas, Rosalie Sullivan jako śpiewacy madrygałowi

Scott Sully jako Nauczyciel tańca

Martin Harvey jako Tancerz solista

Brandon Cedel jako Sierżant

Andrew Bidlack jako Zamiatacz ulic

Richard Bernstein jako Kapitan statku

Soliści, chór, balet i orkiestra The Metropolitan Opera

Fabio Luisi dyrygent

Realizatorzy:

Sir Richard Eyre reżyseria

Rob Howell scenografia

Fotini Dimou kostiumy

Peter Mumford światło

Sara Erde choreografia

Prowadzenie podczas transmisji

Deborah Voigt

Realizacja transmisji

Gary Halvorson