powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Trzeci sezon transmisji na żywo spektakli Baletu Bolszoj

Kino Praha zaprasza na trzeci sezon transmisji na żywo przedstawień baletowych z cyklu "Bolshoi Ballet Live w Kinie Praha". W niedzielę, 13 marca o godz. 15.45 odbędzie się retransmisja przedstawienia baletowego "Spartakus" w choreografii J. Grigorowicza.

"Spartakus" to wizytówka stylu Bolszoj. Przedstawienie miało premierę w 1968 roku i do tej pory cieszy się niesłabnącym powodzeniem, głównie ze względu na wirtuozowskie popisy męskiej części zespołu. Treść baletu ormiańskiego kompozytora - który zasłynął na świecie przede wszystkim "Tańcem z szablami", będącym częścią innego jego baletu "Gajane" - oparto na faktach: tracki jeniec, Spartakus, doprowadził do powstania gladiatorów w starożytnym Rzymie. Myślą przewodnią dzieła jest walka o wolność, a dzieje buntu gladiatorów - jej wielką metaforą.

"Spartakus" to monumentalny fresk o wieloplanowej akcji, wątkach epickich, tragicznych i lirycznych, pełen ostrych spięć dramatycznych, operujący tłumami na scenie. Obok rytmów tanecznych i reminiscencji folkloru różnych narodów - zwłaszcza ormiańskiego, gruzińskiego i tureckiego - dominują rytmy marszowe i tryumfalne. Historię Spartakusa na język tańca przełożył Jurij Grigorowicz, jeden z najważniejszych choreografów baletu Bolszoj i jego długoletni dyrektor artystyczny.

Przedstawienie trwa około 2 godzin i 50 minut.

Zespół baletowy moskiewskiego Teatru Bolszoj cieszy się ogromną i niesłabnącą sławą. Na jego występy melomani wszystkich największych miast świata czekają z ogromną niecierpliwością. Kino Praha jako jedyne w Warszawie prezentuje balet z najsłynniejszego moskiewskiego Teatru Bolszoj.

Przed każdym spektaklem słowo wstępu wygłosi Katarzyna Gardzina-Kubała. Krytyk muzyczny i baletowy. Publikuje w programach teatralnych do spektakli baletowych oraz w prasie lokalnej. Administrator baletowego internetowego forum dyskusyjnego balet.pl. W 2008 roku wraz z gronem krytyków tańca podjęła próbę reaktywacji

kwartalnika "Taniec". Współautorka serii książek dla dzieci Bajki baletowe i autorka baletowego bloga Na czubkach palców. W latach 2008-2010 pracowała na stanowisku sekretarza literackiego Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Od 2010 jest stałym współpracownikiem Instytutu Muzyki i Tańca.

***

Teatr Bolszoj. Historia moskiewskiego baletu sięga czasów carskiej Rosji (1776). W XX wieku zespół wypracował swój własny, niepowtarzalny, wręcz sportowy styl. Wirtuozeria solistów stoi na najwyższym poziomie. Balet Teatru Bolszoj przygotowuje przedstawienia, które wciąż są niedoścignionym wzorem dla innych zespołów baletowych, nawet tych zaliczających się do najwybitniejszych na świecie.

Zapraszamy na "Bolshoi Ballet Live 2015/2016" w Kinie Praha.

Cena biletu na transmisje - 50 zł

Cena biletu ulgowego - 45 zł

Karnet (7 transmisji) - 40 zł

Na przedstawienia baletowe kino nie prowadzi rezerwacji biletów.

***

Program: "Bolshoi Ballet Live 2015/2016" w Kinie Praha:

"Spartakus"

13 marca, niedziela, 15.45, retransmisja

muzyka: A. Chaczaturian, choreografia: J. Grigorowicz

"Don Kichot"

10 kwietnia, niedziela, 16.45, transmisja live

muzyka: L. Minkus, choreografia: A. Fadejeczew

***

Informacja: Kasa Kina Praha, ul. Jagiellońska 26, tel. 22 343 03 10