Czeski Cieszyn. Z "Oborą" w rok jubileuszowy

Scena Polska obchodzi w tym roku 65. urodziny. W swój rok jubileuszowy polski zespół Teatru Cieszyńskiego wkroczył oficjalnie 23 stycznia -jakże inaczej - kolejną premierą, wystawiając sztukę "Obora" Helmuta Kajzara, przedwcześnie zmarłego pisarza związanego ze Śląskiem Cieszyńskim.

«"Obora" to najbardziej klasyczna sztuka tego dramaturga. Jednak, jak zapewnił reżyser przedstawienia, Janusz Klimsza z Teatru Narodowego Morawsko-Śląskiego w Ostrawie (zadebiutował w latach 80. ub. wieku w Teatrze Cieszyńskim), także ona nie jest pozbawiona absurdalnego humoru znanego z innych jego sztuk. Tych absurdalnych scen jest w "Oborze" sporo, bo przecież rzecz dzieje się w czasach stalinowskich, kiedy to także w Polsce lub Czechosłowacji walczono z "burżuazyjną" genetyką i usiłowano wprowadzać w życie eksperymenty radzieckich "geniuszy.

Dodajmy, że autorem scenografii i kostiumów jest Marta Rosz-kopfova, muzyki - Vladislav Georgiev. W spektaklu gra większość aktorów Sceny Polskiej, a także dyrektor Teatru Cieszyńskiego, Karol Suszka, oraz kierownik artystyczny zespołu, Bogdan Kokotek.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego