powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Studenci pokażą polską prapremierę "Abu Hassana" Webera

Opera komiczna "Abu Hassan" Carla Marii von Webera powstała 205 lat temu, a do tej pory żaden z polskich teatrów jeszcze jej nie wystawiał. Akademia Muzyczna zaprasza na polską prapremierę tej opery 5 marca.

Studenci Akademii 5-krotnie wcielą się w bohaterów zwariowanej historii zaczerpniętej z "Baśni tysiąca i jednej nocy" o tonącym w długach małżeństwie Abu Hassana i Fatimy. Farsę wykreuje na scenie szalony librecista

Akademia Muzyczna zaplanowała premierę (5 marca) i cztery kolejne spektakle (6-9 marca) tej opery - wszystkie w polskiej wersji językowej. "Abu Hassan" - perełka sceny komicznej ukończona przez Webera w 1811 roku stała się pierwszym operowym sukcesem kompozytorskim autora "Wolnego strzelca". Dzieło zostało napisane do libretta Franza Karla Hiemera opartego na wątkach zaczerpniętych z "Baśni tysiąca i jednej nocy". Opowiada historię Abu Hassana i jego żony Fatimy, którzy - chcąc podstępem zdobyć środki na spłatę długu - pozorują własną śmierć. Seria zabawnych scen przypieczętowana zmartwychwstaniem małżonków oprawiona została przez Webera błyskotliwą muzyką z modnymi wówczas "tureckimi" motywami.

Od strony reżyserskiej i inscenizacyjnej spektakl przygotowała Hanna Chojnacka, scenografia i kostiumy są dziełem Elżbiety Tolak. Kierownictwo muzyczne sprawuje Marcin Wolniewski, który poprowadzi wszystkie przedstawienia zza dyrygenckiego pulpitu. Wykonawcy to studenci Akademii Muzycznej w Łodzi - Soliści, Chór i Orkiestra Symfoniczna.

***

Opera komiczna w jednym akcie w polskiej wersji językowej na scenie Akademii Muzycznej 5 marca w Sali Koncertowej przy ul. Żubardzkiej 2a.

Bilety w cenie 20 zł i 10 zł do kupienia w kasie biletowej AM (ul. Żubardzka 2a).