Teatr performerów

21-02-2011
12-02-2020
Teatr fiński w dobie kryzysu ekologicznego
W świecie kończących się zasobów fińscy performerzy proponują nowe modele działania i wspólnej pracy. Tworzą grupy oparte na zasadach demokratycznej partycypacji oraz rozproszonego autorstwa. Eksperymentują z relacjami ludzkimi i nie-ludzkimi, akcentują silną obecność cielesności - pisze Hanna Helavuori.
21-01-2020
Performerzy spotkali się w Sopocie
"MiszMasz" był hasłem przewodnim tegorocznej edycji Międzynarodowych Spotkań Performerów w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Zeszłoroczna została odwołana ze względu na śmierć prezydenta Pawła Adamowicza. Twórcy postanowili więc ponownie zaprosić artystów, których nie mieli okazji zaprezentować. Poszerzono też formułę spotkań o trzeci dzień. Tytułowy "MiszMasz" to emocjonujący rozgardiasz artystyczny - pisze Julia Rzepecka w portalu Trójmiasto.pl.
22-11-2019
Łódź. Cecylia Malik laureatką Nagrody im. Katarzyny Kobro
Artystka wizualna, performerka, malarka i aktywistka Cecylia Malik została laureatką Nagrody im. Katarzyny Kobro za rok 2018, przyznawanej przez artystów twórcom progresywnym i poszukującym. Nagrodę wręczono w piątek w Muzeum Sztuki w Łodzi.
09-11-2019
Poznań. Performance Pawła Hajncla w Ósemkach
- Do niedawna jeszcze prześladowały mnie straszne sny, w których Niemcy mnie gonili i zabijali - mówi artysta Paweł Hajncel, który sobotę w Teatrze Ósmego Dnia zaprezentuje swój performance "Mięso", po raz pierwszy pokazany w 2011 roku na łódzkim festiwalu Kultura Mięsa.
22-10-2019
Warszawa. Instytut Sztuk Performatywnych wraca premierą
Instytut Sztuk Performatywnych zaprasza na premierę spektaklu "Po prostu" w reżyserii Weroniki Szczawińskiej: pierwszej produkcji Instytutu w nowej odsłonie.
19-08-2019
Performance? A co to w ogóle jest za sztuka
- To jest sztuka, która bada różne granice, w tym granice bezpieczeństwa - mówi o performansie artystka Maria Bitka.
07-08-2019
Kraków. "Łuczniczki" jako rzeźby ruchowe
Krakowskie Centrum Choreograficzne-Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na pierwszy w Krakowie pokaz "Łuczniczek" - performansu ruchowego Agnieszki Kryst.
25-07-2019
Sokołowsko. Rusza 9. Festiwal Sztuk Efemerycznych "Konteksty"
9. Festiwalowi Sztuk Efemerycznych "Konteksty" pod hasłem "Wszystko już było?" przyświecać będzie myśl: zdobywajmy wiedzę, uczmy szacunku dla tego, co "już było" i szukajmy "innego" - podała PAP dyrektor ds. komunikacji Edyta Bach.
22-07-2019
Sokołowsko. Program Festiwalu Sztuk Efemerycznych
Program Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Efemerycznych "Konteksty" w tym roku przedstawia się imponująco. Skupi wielu wspaniałych artystów, w tym m.in. Natalię LL, Izabelę Gustowską, Alastaira MacLennana, Andreę Saemann, Jozefa Robakowskiego i wielu innych.
18-07-2019
Sokołowsko. Festiwal Sztuk Efemerycznych
W tegorocznym programie Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Efemerycznych znajdą się działania perfomatywne, realizacje dźwiękowe, instalacje, interwencje w przestrzeni publicznej, otwarta scena dla młodych twórców, projekcje filmowe, dyskusje, prezentacje i wystawy. Konteksty w tym roku odbędą się w dniach 25-29 lipca.
09-07-2019
Wszystko, co kocham, czyli początek. "Ziemia" Aurory Lubos
Do tej pory Auora Lubos pozwalała mówić tym, którzy nie byli w stanie krzyczeć w swojej obronie, chcieli uwolnić gnieżdżone latami przerażenie, ale także marzenia za spokojem lub ciszą. "Ziemia" jest prywatną wypowiedzią artystki z szacunku do samej siebie, w przejmujący sposób zawłaszczającą sobie uwagę widzów - pisze Katarzyna Wysocka w Gazecie Świętojańskiej.
25-06-2019
Bydgoszcz. Międzynarodowe Spotkania Nieprzypadkowe "Oko Nigdy Nie Śpi"
Międzynarodowe Spotkania Nieprzypadkowe "Oko Nigdy Nie Śpi" to bydgoski festiwal sztuk wizualnych. Spotkania i działania festiwalowe będą odbywać się m.in. w Pałacu Ostromecko, Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.
24-06-2019
Łódź. Wydarzenia na 40-lecie grupy Łódź Kaliska
Cykl wystaw, przegląd filmów i sympozjum "Błogosławione skutki wykluczenia" złożą się na trwające do końca września obchody 40-lecia działalności awangardowej grupy artystycznej Łódź Kaliska, uprawiającej "sztukę krytyczną, ale sympatyczną".
18-06-2019
Sokołowsko. Festiwal Sztuk Efemerycznych w lipcu
9. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Efemerycznych Konteksty odbędzie się w tym roku w dniach 25-28 lipca.
13-06-2019
Lublin. Performans w Galerii Labirynt
Galeria Labirynt (ul. Popiełuszki 5) zaprasza na performans "In-between" w wykonaniu izraelskiej artystki Adiny Bar-On. Wydarzenie będzie miało miejsce 14 czerwca o godz. 18.
03-06-2019
Festiwal A Part. Premiery, hity i spektakle przyjaciół
W czwartek 6 czerwca w Katowicach rozpoczyna się 25. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych A Part, która potrwa do niedzieli 16 czerwca. W programie premiery Teatru A Part, który świętuje 15-lecie istnienia, performensy, spektakle solowe, pokazy teatru tańca i ruchu, projekty "site specific", widowiska plenerowe i - na inaugurację - koncert. Rozmowa z Marcinem Herichem, dyrektorem festiwalu i Teatru A Part.
17-05-2019
Warszawa. Open Call do laboratorium z Michikazu Matsune
Fundacja Ciało/Umysł i Michikazu Matsune w ramach projektu Performing Europe ogłaszają nabór do laboratorium poświęconego najskrytszym tajemnicom.
11-03-2019
Marina Abramović w Toruniu. To wciąż jest mistrzyni performance'u
Powiedziała kiedyś, że aby uprawiać sztukę performance'u, trzeba nienawidzić teatr. Bo gdy w teatrze wszystko jest udawane, w performansie nic nie jest na niby - pisze Karol Sienkiewicz w Gazecie Wyborczej.
07-03-2019
Marina Abramović: przed performansem, przed sztuką jest miłość
- Przed performansem, przed sztuką jest miłość - powiedziała w czwartek w Toruniu artystka Marina Abramowić. Podczas konferencji prasowej poprzedzającej otwarcie jej wystawy "Do czysta" oceniła, że pogłoski o jej rzekomym satanizmie wynikają z niezrozumienia tego, co prezentuje w ramach performansów.
06-02-2019
Dlaczego nie wezmę udziału w wernisażu Mariny Abramović
Chcemy Mariny, ale nie chcemy brać na nią kredytu. Większość miłośniczek i miłośników sztuki to osoby niemajętne, nie zapominajcie o nas - pisze Sylwia Chutnik w Wysokich Obcasach - dodatku do Gazety Wyborczej.
29-01-2019
Gdynia. Wielkie Halo! Otwarcie nowej przestrzeni kultury
Stowarzyszenia Halo Kultura zaprasza 2 lutego do Hali Targowej na otwarcie nowej przestrzeni kultury w Gdyni. Start - niespodzianka godzina 14.45 na hali łukowej. Od godziny 15 stowarzyszenie zaprasza do podziemi hali płaskiej na wieczór wrażeń w towarzystwie wszystkich sztuk.
25-01-2019
Bytom. Performerki wkraczają do galerii Kronika
Poruszająca autobiograficzna opowieść Aleksandry Kubiak będąca próbą rozliczenia z przeszłością oraz ekscentryczny wrzask Marii Magdaleny Kozłowskiej czekają na widzów w bytomskiej "Kronice". W sobotę otwarcie dwóch nowych ekspozycji.
14-01-2019
Sopot. Międzynarodowe Spotkania Performerów w PGS
Siódma edycja Dwubiegunowych Międzynarodowych Spotkań Performerów w Sopocie odbędzie się w dniach 18-19 stycznia w Państwowej Galerii Sztuki, pod hasłem "Dada Dance".
13-12-2018
Skok do wody o innej temperaturze
- W spektaklu "Raport panika" zadaję pytania skąd stereotyp Polaka Janusza? Kiedy napędzamy się niewytłumaczalną, wszechobecną złością? Rozwijam też kwestię usprawiedliwiania nienawiści, nietolerancji, ksenofobii i ułańskiej zakrapianej fantazji - opowiada Arti Grabowski, performer, aktor, reżyser, artysta-rezydent Sceny Roboczej, w rozmowie z Julią Niedziejko w portalu kultura.poznan.pl.
13-12-2018
Toruń. CSW "Znaki Czasu" szuka performerów
W marcu 2019 roku Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu otworzy wystawę retrospektywną Mariny Abramović "Do czysta / The Cleaner". Będzie to jedyne takie wydarzenie w tej części Europy. CSW poszukuje chętnych osób, które wezmą udział w odtwarzaniu wybranych performansów Mariny Abramović.
12-12-2018
Białystok. Cykl wykładów o sztuce performatywnej w Galerii Arsenał
Jak określić osobę, która zaszywa sobie usta, przybija genitalia do bruku, leży nago na ulicy owinięta w kokon z drutu kolczastego? Wariat? Takich radykalnych performatywnych aktów protestu w swojej sztuce używa rosyjski artysta Piotr Pawlenski. I o nim posłuchać będzie można w czwartek (13 grudnia) w Galerii Arsenał.
05-11-2018
Kiedy ekshibicja może być sztuką?
Najnowsze spotkanie pary Steller/Dziemaszkiewicz to czytelne, wręcz linearne fabularnie perfo Anny Steller z bardzo statycznym, właściwie ograniczonym do znaku, gestu i uśmiechu udziałem Krzysztofa "Leona" Dziemaszkiewicza - o "Atmanie" pisze Piotr Wyszomirski w Gazecie Świętojańskiej.
26-10-2018
Leon Dziemaszkiewicz w momencie przejściowym
Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz wraz z Anną Steller stworzyli performans o rytuale przejścia, inspirując się pojęciem zaczerpniętym z hinduizmu. "Atman", którego premiera odbyła się 24 października w klubie Dwie Zmiany, wyraźnie nawiązuje do dwóch wcześniejszych performansów tego duetu - pisze Łukasz Rudziński w portalu Trójmiasto.pl.
25-10-2018
Zamość. Wracają Fortalicje
Do Zamościa wraca, po dekadzie nieobecności, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Intuitywnej Fortalicje. Stworzył go w 1991 r. performer Paweł Dudziński. On, jego rodzina i skupieni wokół ich Teatru Performer artyści organizowali to wyjątkowe przedsięwzięcie artystyczne do 2008 r. Później Dudzińscy opuścili miasto.
08-08-2018
Łódź. Sprawa kobieca w Polsce wg Anny Baumgart
Społeczniczki, badaczki, aktywistki, artystki - przy symbolicznym, kartonowym stole Anny Baumgart usiądą wyłącznie kobiety. Uznana artystka wizualna, reżyserka, scenografka i producentka przygotowuje właśnie dla Festiwalu Łódź Czterech Kultur performans-instalację "Sprawa kobieca w Polsce. Łódź 2018". Premierowo zaprezentuje ją na scenie Teatru Nowego za miesiąc - 8 września.
06-07-2018
Toruń. Sztuka performance na Bulwarze Filadelfijskim
W piątek w Toruniu zacznie się trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych i Przestrzennych. W tegorocznej edycji festiwalu udział wezmą artyści z Holandii, Norwegii, Litwy oraz Polski.
02-07-2018
Toruń. Wkrótce III Festiwal Sztuk Performatywnych i Przestrzennych
Trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych i Przestrzennych "Terytoria" rozpocznie się w piątek w Toruniu. Artyści wystąpią na Bulwarze Filadelfijskim nad Wisłą. W wydarzeniu wezmą udział performerzy z Polski, Litwy, Holandii i Norwegii.
15-06-2018
Chorzów. United Cowboys z Holandii na Festiwalu A Part
W Katowicach do niedzieli trwa 24. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych A Part. Ostatniego dnia organizatorzy zapraszają dorosłych widzów na spektakl "Studia nagości. Menu" United Cowboys z Holandii.
14-06-2018
Konin. Performance "Walden" w Wieży Ciśnień
Performance "Walden" Thoreau/Franczak, czyli oniryczna opowieść o świadomości wobec natury, państwa i cywilizacji. Ludomir Franczak 14 czerwca o godz. 18 zabierze nas w niezapomnianą audio-wizualną podróż. Zapraszamy do Galerii CKiS "Wieża Ciśnień" w Koninie.
13-06-2018
Białystok. Performance wietnamskich artystów
Grupa Phu Luc (Appendix) w składzie: Vu Duc Toan, Nguyen Huy An, Ngo Thanh Bac, Nguyen Van Song, Hoang Minh Đuc oraz Nguyen Phuong Linh i Tran Luong już w czwartek (14.06) zaprezentuje performance "Asia Live!".
08-06-2018
Bliskie i szczere spotkanie z drugim człowiekiem
Bez rampy. W kameralnym gronie. Bez udawania i gry. Z udziałem widza. Teatr, który jest spotkaniem nieznanych sobie ludzi, proponują performerzy teatru Cantabile 2 z Danii, którzy wystąpią podczas 24. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych APART. O ich artystycznych działaniach opowiada Karolina Pietrzykowska, Polka, która jest aktorką duńskiego zespołu i z którą będzie można spotkać się osobiście, twarzą w twarz w miniaturze "Smak" w w Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach.
08-06-2018
Teatr (dla) zmysłów
- Polski teatr awangardowy i jego odmiana, nazywana kiedyś teatrem alternatywnym, nie istnieje już w takim wymiarze, w jakim istniał w latach 90. i u progu XXI wieku. To były lata prosperity dla polskiego offu artystycznego - mówi Marcin Herich, dyrektor artystyczny festiwalu "A Part" w rozmowie z Martą Odziomek w Gazecie Wyborczej - Katowice.
30-05-2018
Too Soon Too Late
Instalację performatywną "Too Soon Too Late" współtworzoną przez artystów z Austrii, Belgii, Czech, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji można było w miniony weekend (26-27.05.2018) zobaczyć w Centrum Sztuki Bozar w Brukseli - Dariusz Kosiński o akcji w ramach europejskiego projektu projektu "1918 europejskie marzenia o nowoczesności. 100 lat później".
15-05-2018
Tychy. W czerwcu Tyski Festiwal Performance
Miasto Tychy w dniach 2-3 czerwca opanuje sztuka, a wszystko za sprawą Tyskiego Festiwalu Performance, który odbędzie się w Miejskim Centrum Kultury w Tychach.
09-03-2018
Grzegorz Jarzyna: Tradycję trzeba pchać do przodu
- Polska kultura teatralna jest fantastyczna. Z jednej strony jesteśmy spadkobiercami wielkiej tradycji teatralnej, ale z drugiej musimy ją pchać do przodu - powiedział PAP po nowojorskiej prezentacji "G.E.N VR" Grzegorz Jarzyna.
17-02-2018
Yokohama. Premiera "G.E.N. VR" Jarzyny na Międzynarodowych Spotkaniach Sztuk Performatywnych TPAM 2018
W dniach 14 i 15 lutego na Międzynarodowych Spotkaniach Sztuk Performtywnych TPAM 2018 odbyła się międzynarodowa premiera "G.E.N VR", czyli rejestracji najnowszej polskiej premiery Grzegorza Jarzyny (prem. luty 2017, TR Warszawa).
02-02-2018
Bydgoszcz. Performance ruchowy w Galerii BWA
"Łuczniczki" to performance inspirowany dwiema bydgoskimi rzeźbami, które stanowią dziś podwójny symbol miasta: klasycznym pomnikiem Łuczniczki Ferdinanda Lepcke z 1908 roku znajdującym się przed Teatrem Polskim oraz rzeźbą Marcina Jagodzińskiego-Jagenmeera odsłoniętą w 2013 roku przed Operą Nova.
10-01-2018
Sopot. VI Dwubiegunowe Międzynarodowe Spotkanie Performerów
Dziewięciu artystów z Finlandii, Meksyku, Niemiec, Polski i Włoch, zajmujących się sztuką żywą, wystąpi na rozpoczynającym się w piątek w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie Dwubiegunowym Międzynarodowym Spotkaniu Performerów. To szósta edycja tej imprezy.
01-12-2017
Katowice. Artysto, zgłoś się!
Nabór do programu rezydencji artystycznych pt. "Performatywny Magazyn. Przemysłowa panorama Śląska" ogłosiło w czwartek Muzeum Śląskie w Katowicach.
27-10-2017
Warszawa-Gdańsk. Martin laureatką "Spojrzeń 2017"
Honorata Martin zdobyła I nagrodę 8. edycji konkursu Spojrzenia 2017, dla młodych indywidualności twórczych. Jury uznało, że jest ona najbardziej interesującą artystką młodej polskiej sceny sztuki ostatnich dwóch lat.
20-09-2017
Warszawa. Wystawa prac Natalii LL i VALIE EXPORT
Wystawa pt. "Zeitgeist" poprzez zestawienie twórczości takich artystek jak Natalia LL, VALIE EXPORT, Diana Lelonek i Justyna Górowska ma ukazywać ducha obecnej epoki. Ekspozycja, na której zobaczyć będzie można fotografie i rejestracje performansów, dostępna będzie od piątku.
24-08-2017
Warszawa. Spektakl Takao Kawaguchiego w IT
28 sierpnia, w Instytucie Teatralnym, japoński performer Takao Kawaguchi zaprezentuje dzieła zmarłego w wieku 104 lat Mistrza i ikony Butoh, Kazuo Ohno. Jego spektakl "O Kazuo Ohno" to ekscytujący eksperyment, który przenosi nas w czasie i przestrzeni.
29-06-2017
Warszawa. "Performans teraz" w CSW Zamek Ujazdowski
Od 29 czerwca do 2 lipca Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na program performatywny "The Way We Perform Now [Performans teraz]".
23-06-2017
Co by było, gdyby w Polsce sprzedawano coca-colę z napisem "Beata Szydło"?
Podobno, gdy Janez Janša, słoweński polityk z ramienia konserwatywnej, prawicowej partii, kandydował na urząd premiera, jego hasło wyborcze brzmiało mniej więcej: "Im nas więcej, tym lepiej". Gdy w końcu wybory wygrał (po raz pierwszy, bo udało mu się to dwukrotnie), troje mężczyzn (artystów i teoretyków sztuki) postanowiło wcielić to hasło w życie - z Malta Festival pisze Stanisław Godlewski w Gazecie Wyborczej - Poznań.
19-06-2017
Wystawy są martwe, niech żyje rave
- W latach dziewięćdziesiątych pojawili się artyści związani z nurtem estetyki relacyjnej, którzy bardzo chętnie wchodzili w interakcje z publicznością i interesowali się działaniami partycypacyjnymi. Praktykując wspólne gotowanie czy wycieczki terenowe poszerzyli samą definicję performansu - rozmowa z Joanną Zielińską, kierowniczką Działu Sztuk Performatywnych w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.
12-06-2017
Poznań. Performans Aurory Lubos o losie uchodźców
14 czerwca o godz. 19 w Malarni Teatru Polskiego w Poznaniu odbędzie się performans Aurory Lubos "Witajcie/ Welcome". Wstęp wolny. Zachęcamy również do przyłączenia się do zbiórki dla małych uchodźców, organizowanej przez artystkę.
07-06-2017
Bytom. "Witajcie/Welcome" Aurory Lubos w Kronice
Centrum Sztuki Współczesnej "Kronika" w Bytomiu pokaże w piątek 9 czerwca głośny i ważny spektakl performerki Aurory Lubos "Witajcie/Welcome" o emigrantach.
23-05-2017
Kraków. Teatralna katastrofa nadciąga
Już w najbliższy piątek i sobotę 26 i 27 maja 2017 r. o godz. 19:15 w krakowskim Teatrze Nowym Proxima odbędzie się spektakl performatywny Prince'a Negatifa: CRASH.
17-05-2017
Kraków. "Jamais vu" na otwarcie Galerii feministycznej
Już w piątek, 19 maja , nowopowstała TA Galeria feministyczna [w:] currentart.space zaprezentuje wystawę "TA | Anne Seagrave | Involved" opartą na dokumentacji 30-minutowego wyreżyserowanego performensu-portretu Artystki zatytułowanego "Jamais vu".
19-04-2017
Witaj/żegnaj
"Witajcie/Welcome" Aurory Lubos na Polskiej Platformie Tańca 2017 w Bytomiu. Pisze Michał Centkowski w Newsweeku.
03-04-2017
David Bowie, człowiek teatru
David Bowie pozostawił nam dwa testamenty: ostatnią płytę "Blackstar" i spektakl "Lazarus", o którym myślał już w 2005 roku - pisze Jacek Cieślak w miesięczniku Teatr.
01-04-2017
Wrocław. 30. rocznica pierwszej akcji Pomarańczowej Alternatywy
"Święto Garnków" zorganizowane 30 lat temu we Wrocławiu, 1 kwietnia 1987 r., było pierwszą akcją Pomarańczowej Alternatywy, o której informacja dotarła - dzięki RWE - za żelazną kurtynę. Walczące z komuną krasnoludki i św. Mikołajowie stali się z czasem stałym elementem krajobrazu Wrocławia.
10-02-2017
Sopot. Występ Władka Zaporowskiego w SPATIF-ie
Nietypowy występ odbył się w czwartkowy wieczór w sopockim SPATiF-ie. Na scenie swoją śmiałą sztukę zaprezentował Władek Zaporowski, który własnoręcznie pomalował nagie kobiece ciała. Publiczność zgromadzona w klubie w kulturalny i życzliwy sposób reagowała na pokaz artysty.
26-01-2017
Zrób sobie performansa
V Dwubiegunowe Międzynarodowe Spotkanie Performerów "Ryzyk Fizyk" w Sopocie rozszerzyło na tyle rozumienie performansu, że ostatecznie zatarło znaczenie i pogłębiło problem terminologiczny tym, którzy lubią szukać przybliżeń, by łatwiej zrozumieć - pisze Piotr Wyszomirski w Gazecie Świętojańskiej.
11-01-2017
Sopot. V Międzynarodowe Spotkanie Performerów w PGS
Siedmiu artystów zajmujących się sztuką żywą wystąpi na rozpoczynającym się w piątek w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie Dwubiegunowym Międzynarodowym Spotkaniu Performerów. To piąta edycja tej imprezy.
09-01-2017
Sopot. V Dwubiegunowe Międzynarodowe Spotkania Performerów
Zadają niewygodne pytania, wystawiają swoje ciało na próby wytrzymałości, prowokują widzów do przekraczania granic. O tym, do czego potrafią posunąć się artyści performerzy, by poruszyć publiczność, będzie można się przekonać podczas piątej edycji Dwubiegunowych Spotkań Performerów w Sopocie.
16-12-2016
Kraków. Kaspar - impreza performatywna kolektywu KAFE
Impreza performatywna "kaspar" to eksperymentalne przedsięwzięcie na czterech performerów, dwóch vj'ów, dj'a i kamerzystę, która odbędzie się 17 grudnia o godz. 21:00 w Krakowie w Klubie Pauza przy ul. Stolarskiej 5/3.
25-11-2016
Wrocław. Performatywny "kaspar" kolektywu Kafe
Impreza performatywna "kaspar" to eksperymentalne przedsięwzięcie na czterech performerów, dwóch vj'ów, dj'a i kamerzystę. Premiera odbędzie się 3 grudnia o godz. 21:00 w klubie Uff przy ul. Nankiera 1 we Wrocławiu.
19-11-2016
Kwestia uchodźców przez pryzmat performansu. "Zatonięcie Europy" w Gdańsku
Temat uchodźców budzi skrajne emocje: u jednych wywołuje empatię, u innych strach, a jeszcze inni stają się w jego obliczu agresywni. Faktycznie jednak uchodźców w Polsce nie ma i niewiele osób zna ich losy z pierwszej ręki. Bardziej osobistego wymiaru ich historiom próbował w piątkowy wieczór nadać hiszpański performer Fernando Bravo na terenie Muzeum II Wojny Światowej przy ul. Wałowej - pisze Jarosław Kowal w portalu trojmiasto.pl
27-10-2016
Poznań. Performans Łukasza Surowca na placu Ratajskiego
Od wczoraj do 30 października, przez witryny lokalu, mieszczącego się na placu Cyryla Ratajskiego, można oglądać spektakl Łukasza Surowca "Przychodnia", prezentowany w ramach projektu "Performanse wspólne".
14-10-2016
Gdańsk. "Perforacje: Pamięć wody" Amareya Theatre & Guests
Teatr Amareya zaprasza na kolejną część nowego projektu "Perforacje: Pamięć wody", realizowanego przez Stowarzyszenie Amareya Art i zaproszonych do współpracy wybitnych artystów z Gdańska, Polski i Japonii.
07-09-2016
Częstochowa. Rusza Festiwal ART.eria
Festiwal Sztuki Współczesnej w Przestrzeni Publicznej ART.eria - Szósty Strzał potrwa od 7 do 11 września. Tegorocznej edycji towarzyszy hasło "Dobro wspólne". Oto sylwetki niektórych artystów, których podczas festiwalu będzie można spotkać w Częstochowie.
06-09-2016
Gdańsk. Nowy projekt kolektywu Amareya Theatre & Guests
"Perforacje: Pamięć wody", to nowy projekt trójmiejskiego kolektywu Amareya Theatre & Guests i artystów z Polski i Japonii - instalacje, performance, warsztaty. Pierwsze wydarzenie już 23 września na plaży w Gdańsku Brzeźnie.
14-07-2016
Kraków. "Działanie" Magdaleny Miklasz na osiedlu
Blok na osiedlu Dywizjonu 303, numer 19. Setki mieszkań, klatki schodowe, korytarze... Krakowianka Magdalena Miklasz zamieniła go w blok sąsiedzkich cudów - stał się kinem, galerią, teatrem. 17 lipca będzie można zwiedzać go z przewodnikiem i próbować zrozumieć ten najdziwniejszy mieszkaniowy projekt.
14-07-2016
Poznań. Casting dla aktorów i osób aktorsko uzdolnionych
Andrzej Czerniawski, finalista konkursu nanoDramy na bardzo małe eksperymentalne formy teatralne poszukuje 2 aktorów lub osób aktorsko uzdolnionych z Poznania.
27-06-2016
Poznań. Performance na Jeżycach
Im później, tym wyraźniej na wielkoformatowym billboardzie pod ZUS-em na Jeżycach widać było napis "Zaczyn". Wyszywali je przez sobotę i niedzielę artyści i wolontariusze związani z Fundacją Barak Kultury.
11-06-2016
Sopot. "Pełnia. Inkantacje dla matki" w Boto
12 czerwca o godz. 18 w Teatrze Boto odbędzie się performans taneczno-muzyczny Justyny Jan-Krukowskiej i Marty Sapierzyńskiej pt. "Pełnia. Inkantacje dla matki".
02-06-2016
Wrocław. Forum ESK 2016 z Chrisem Baldwinem
Kolejne Forum ESK, będzie tym razem poświęcone sztuce performance. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 7 czerwca, o godzinie 18.00 w Barbarze (Świdnicka 8c). Gospodarzem rozmowy będzie Chris Baldwin - kurator ESK ds. preformance.
31-05-2016
300 kilometrów bólu, czyli aktywacja
Trwająca niespełna 40 minut prezentacja z pogranicza bio i body art, podlana nieuniknionymi, acz, jak twierdzi autorka, niezamierzonymi kontekstami daty (Boże Ciało i Dzień Matki), zaskoczyła, zaniepokoiła, zainspirowała i zadała wiele pytań wszystkim: autorce, prezenterom i widzom - o performansie/instalacji "Utrata chaosu" Agafii Wieliczko w Stacji Orunia w Gdańsku pisze Piotr Wyszomirski w Gazecie Świętojańskiej.
28-05-2016
Empatycznie i ekstremalnie
Aurora Lubos nie zadowoliła się doniesieniami medialnymi na temat uchodźców i wyjechała do obozu w Sentilij na granicy słoweńsko-austriackiej. Wideo i dźwięki wykorzystane w spektaklu nagrała właśnie tam, poznała również warunki i ludzi, ale swej opowieści nie oparła na konkretnym przypadku. Stworzyła portret, a właściwie wrażenie zbiorowe, obejmujące wszystkich: dużych i małych, kobiety i mężczyzn - o "Witajcie/Welcome" Aurory Lubos w WL4 w Gdańsku, pisze Piotr Wyszomirski w Gazecie Świętojańskiej.
02-02-2016
Nie jestem smutnym klaunem
- Teatr Z Głową w Chmurach tworzy grupa 20 aktorów. Dotąd nie mieliśmy stałej sceny, zakładamy więc, że naszą siedzibą stanie się Scena Parowozownia - rozmowa z Tomaszem Rodakiem, założycielem teatru Z Głową w Chmurach i pomysłodawcą stworzenia jego stałej sceny na poznańskim Łazarzu.
14-01-2016
Sopot. IV Międzynarodowe Spotkanie Performerów w PGS
10 artystów z Meksyku, Estonii i Wielkiej Brytanii, uprawiających sztukę żywą, wystąpi na rozpoczynającym się w piątek w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie Dwubiegunowym Międzynarodowym Spotkaniu Performerów. To czwarta edycja tej imprezy.
06-11-2015
Kraków. O sztukach performatywnych na UJ
Katedra Performatyki Wydziału Polonistyki UJ zaprasza na wykład i warsztaty performatywne prowadzone przez dr Rosemary Klich (University of Kent) w ramach projektu naukowego "Sztuczne ciała/żywe maszyny w laboratorium sztuk performatywnych"
21-09-2015
Przyjemność niepewności
Porozrzucane na podłodze litery wyznaczają przystanki w podróży Antoni Baehr. Podążamy za nią z jednej części sali do drugiej, z mieszanką niepokoju i rozbawienia, każdorazowo pozwalając się zaskakiwać - o performansie niemieckiej artystki "Abecedarium Bestiarium. Portrety pokrewieństwa w zwierzęcych metaforach" pisze Agnieszka Dul w portalu kultura.poznan.pl.
16-09-2015
Poznań. "Abecedarium Bestiarium" w Zamku
D jak ptak dodo, S jak krowa morska odkryta przez Stellera, T jak tygrys tasmański. Wymarłe gatunki, o których na co dzień pamięta tylko grupka zoologów, w spektaklu "Abecedarium Bestiarium" zostają przywołane w alfabetycznym porządku. W sobotę w CK Zamek.
03-08-2015
Kraków. Książka o brytyjskiej grupie Forced Entertainment
"Tak jakby nic się nie wydarzyło. Teatr Forced " to pierwsza w Polsce publikacja poświęcona praktyce performatywnej Forced Entertainment - brytyjskiej grupy, działającej nieprzerwanie od 1984 roku. Książka wydana nakładem Korporacji Ha!art dostępna jest od czerwca.
14-07-2015
Sokołowsko. Festiwal Sztuki Efemerycznej
Performance, instalacje, realizacje dźwiękowe i multimedialne prezentowane będą podczas V Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Efemerycznej (18-22 lipca).
20-06-2015
Wrocław. Mosty zmienią się w artystyczne instalacje
Dwadzieścia siedem wrocławskich mostów w sobotę zamieni się w artystyczne instalacje. To pierwsze duże przedsięwzięcie wpisujące się w program artystyczny Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury 2016 r.
11-06-2015
Zielona Góra. Wykład "Teatr w muzeum. O współczesnych strategiach performatywnych"
Jak wygląda współczesny performance, w którą stronę zmierza? O tym opowie w zielonogórskim BWA Joanna Zielińska.
01-06-2015
Wrocław. Zbliża się Art of Improvisation Creative Festival
W dniach 19 - 21 czerwca odbędzie się 4. edycja projektu poświęcony sztuce improwizowanej. Ruszyła sprzedaż promocyjnych karnetów.
21-05-2015
Łódź. Performance jako akt polityczny
W piątek na ul. Piotrkowskiej odbędzie się performance Anny Kalwajtys. Artystka będzie zapraszać do wspólnego działania widzów.
13-05-2015
Wrocław. Rozpoczęło się XVI Biennale Sztuki Mediów Wro
Wystawy, koncerty oraz spektakle performance, łącznie ponad 250 wydarzeń artystycznych, znalazło się w programie XVI Biennale Sztuki Mediów Wro, które w środę rozpoczęło się we Wrocławiu. To największy w Polsce międzynarodowy przegląd sztuki współczesnej.
27-04-2015
Kraków. Rewolucyjna PAKA 2015: na pierwszym miejscu Fair Play Crew
Największą niespodzianką 31. edycji przeglądu kabaretów PAKA był zespół tancerzy i performerów, który rozśmieszył publiczność zupełnie nową formułą komedii. Formacja Fair Play Crew została najwyżej oceniona przez jury, a także widownię, zdobywając Nagrodę Publiczności.
23-04-2015
Kraków. Performedia 2015
Już jutro, 24 kwietnia rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Performance PERFOMEDIA 2015 - wyjątkowe wydarzenie, w którym wezmą udział znani i cenieni na całym świecie artyści-performerzy m.in. Emilio Morandi z Włoch, Daniel Daligand z Francji, Andrzej Dudek-Dürer z Polski.
08-04-2015
Najciekawsze wydarzenie inauguracji Otwartych Pracowni Artystycznych
Performans sygnowany przez Mellin, Pastuszak i Mazurka tkwi we mnie nadal, a przecież po drodze były te najważniejsze dla milionów Święta... Sprawiły to energia i jakość składowych: słowa, obrazu, dźwięku, ruchu i piątego elementu, który zdecydowanie nie zawsze występuje w produkcji artystycznej. Tutaj wystąpił - o perfomansie "Dialogi nie/przeprowadzone, listy nie/wysłane" pisze Piotr Wyszomirski w Gazecie Świętojańskiej.
01-04-2015
Warszawa. Seminarium i wykład o portugalskim performansie
Zapraszamy na wykład oraz seminarium, realizowane w cyklu "Poza kadrem / poza centrum. Alternatywne historie performansu". Spotkania odbędą się już 1 i 2 kwietnia o godz. 18.00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Obydwa spotkania poprowadzi Verónica Metello - historyczka sztuki, kuratorka i badaczka w Centrum Studiów Interdyscyplinarnych XX wieku na Uniwersytecie w Coimbrze.
28-03-2015
Aurora oddaje głos
W progu sali leży skulona drobna kobieta. Wokół niej potłuczone szkło. Żeby dostać się do środka, trzeba nad nią zrobić krok. Wiem, że to teatr, ale uwiera mnie myśl, że minęłam, zamiast pomóc. Tak zaczynają się "Akty", przedstawienie przygotowane przez tancerkę Aurorę Lubos - pisze Izabela Szymańska w Gazecie Wyborczej - Wysokich Obcasach.
21-03-2015
Bytom. 66. HartOFFanie Teatrem z Aurorą Lubos
22 marca BeCek zaprasza na "AKTY" - autorski spektakl Aurory Lubos inspirowany historiami osób dotkniętych przemocą domową oraz spotkanie z autorką.
16-03-2015
Poznań. Zapisz się do Alternatywnej Szkoły Teatru
Rozpoczęły się zapisy na warsztaty w ramach Alternatywnej Szkoły Teatru, która od 25 do 27 marca odbędzie się w Teatrze Ósmego Dnia. Marcowa, druga edycja warsztatów poświęcona będzie performerom.
09-01-2015
Sopot. III Spotkania ze Sztuką Performance w PGS
Występy czterech artystów z Włoch, Niemiec, Algierii oraz Iranu rozpoczną w piątek wieczorem w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie III edycję Dwubiegunowych Spotkań ze Sztuką Performance. Impreza potrwa dwa dni.
12-12-2014
Warszawa. Tydzień Performance w CSW
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie zaprasza od 14 grudnia na Tydzień Performance.
24-10-2014
Warszawa. Premiera książki "Świat butoh Kazuo Ohno"
Ukazała się książka "Świat butoh Kazuo Ohno", prezentująca złożony portret najbardziej rozpoznawalnego perfomera butoh XX wieku. Premierze książki towarzyszą wydarzenia kulturalne - m.in. wernisaż i spotkanie w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie, które odbędą się 29 października.
22-10-2014
Oddech wolności
- O tej samej godzinie piątka tancerzy wyrusza na trasę. Za każdym razem wychodzą oni z tego samego punktu, pokonują tę samą trasę. Nie jest to typowa taneczna choreografia, bo nasz taniec jest dużo bliższy codziennemu życiu i doświadczeniu każdego człowieka. Nie rozpoznamy też artystów do razu na ulicy. Spotykani po drodze ludzie widzą tylko fragmenty układu. Nikt nie ogląda całego performance`u i nie towarzyszy artystom w ich drodze - rozmowa z Annie Vigier i Franckiem Apertetem, twórcami projektu "Topologie", realizowanego w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku.
02-10-2014
Warszawa. Feministyczne artystki w Studio
Międzynarodowy projekt feministycznego kolektywu ff w sobotę zagości w Teatrze Studio. Kilkadziesiąt artystek z całego świata zaprezentuje 24-godzinny program artystyczny.
22-09-2014
Wrocław. "Wahadłowe drzwi" Petera Rosea i Annamarii Faraone w Instytucie Grotowskiego
26 i 27 września o godz. 19.00 w Sali Teatru Laboratorium wystąpią amerykanin Peter Rose i włoszka Annamaria Faraone. Przygotowany przez nich spektakl pt. "Wahadłowe drzwi" porusza tematy płci biologicznej i kulturowej, osobistej mitologii, żywych i umarłych.
17-09-2014
Wrocław. Performance o Polsce
Dziś odbędzie się premiera wyjątkowego przedstawienia, które pokazuje Polskę widzianą oczami lokalnych i zagranicznych artystów. "Harmonia Przeciwstawień" obnaży polską rzeczywistość pełną sprzeczności i absurdów.
15-09-2014
Gdańsk. Choreograficzny performans "Topologie" w Łaźni
W dniach 22 września - 1 października, w ramach rezydencji artystycznych w Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia", choreografowie Annie Vigier i Franck Apertet realizować będą performans "Topologie".
03-09-2014
Kraków. Ant Hampton i The Quiet Volume"w Łaźni Nowej
Ant Hampton, znany na świecie performer, odsłoni nieznany dotąd charakter powszechnie znanego miejsca. Teatr Łaźnia Nowa zaprasza do udziału w kolejnym projekcie w ramach Urban Art, który odbędzie się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej.
22-07-2014
Niemcy. Zgłoś się na europejski festiwal sztuk "transeuropa 2015"
Organizatorzy "transeuropa 2015" szukają młodych artystów oraz kolektywów, którzy w ramach festiwalu chcą przeprowadzić nowy lub jeszcze niezrealizowany projekt.
18-07-2014
Gdańsk. Hapenning w obronie terenów dawnej stoczni
Happening artystyczny z udziałem performera, Pawła Althamera w przebraniu Koziołka Matołka odbył się w piątek na terenie byłej stoczni gdańskiej. Celem akcji była obrona dawnych terenów przemysłowych, na których ma powstać nowa dzielnica. Obrona wyburzanych budynków postoczniowych będzie też tematem sobotniej akcji na Targu Węglowym w Gdańsku.
24-06-2014
Gdańsk. O performansie w Teatrze w Oknie
26 czerwca o godz. 19 w Teatrze w Oknie odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "De-konstrukcje TwO". Gościem będzie AnkaFugazi Biernacka.
27-05-2014
Gdańsk. O performansie w Oknie
29 maja o godz. 19 w Teatrze w Oknie odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "De-konstrukcje TwO". Gościem będzie Justyna Górowska.
23-05-2014
Gdańsk. Performens "Mushi no hoko" na UG
24 maja o godz. 19, w ramach Festiwalu Kultury Azjatyckiej "Made in Azja", w Akademickim Centrum Kultury UG "Alternator" odbędzie się performance "Mushi no hoko" w wykonaniu Katarzyny Pastuszak, Joanny Dudy i Aleksandry Śliwińskiej.
09-05-2014
Bochum. Polscy performerzy na wystawie
Wczoraj rozpoczęła się polska odsłona projektu "This is not Detroit" w Schauspielhaus w Bochum - otwarto instalację Michała Januszańca. Ekspozycja będzie otwarta do 5 lipca.
09-05-2014
Wrocław. Zaczyna się Mandala Performance Festival
Jubileuszowa, 10. edycja festiwalu tańca i performansu Mandala zaczyna się dziś. Zobaczymy spektakle polskich i zagranicznych teatrów ruchu, większość z nich będzie miała swoje wrocławskie premiery.
08-05-2014
Opole. Przyjedzie czołówka performerów
Galeria Sztuki Współczesnej organizuje wystawę, której głównym tematem ma być performance i granice, które przełamuje. A także to, czy działania artystów są dla odbiorców zrozumiałe. Do Opola przyjadą też najbardziej znani performerzy. Na czym polega ich sztuka?
05-05-2014
Skala wstydu według Aurory Lubos, czyli "Akty"
Aurora Lubos nie zadaje cierpkich pytań świadkom i sprawcom przemocy, nie obarcza odpowiedzialnością konkretnej społeczności, nie wskazuje palcem na widza, zasiadającego w zasięgu jej spojrzenia i gestu. Pozwala uczestnikowi performansu uczestniczyć - w "libacji" krzywdy - o pokazie gdańskiej tancerki i performerki pisze Katarzyna Wysocka w Gazecie Świętojańskiej online.
23-04-2014
Wrocław. Debata o teatrze na Forum ESK 2016
Dziś w kinie Nowe Horyzonty odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Forum Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Poświęcone będzie teatrowi oraz sztuce performance'u.
22-04-2014
Wrocław. Jubileuszowy festiwal performerów
Główną ideą jubileuszowej X Mandala Performance Festival jest prezentacja sztuki tańca współczesnego i performance. Festiwal rozpocznie się 9 maja.
27-03-2014
Warszawa. Wykład i seminarium prof. Shannona Jacksona
27 marca w Muzeum Sztuki Współczesnej zaprasza na wykład Shannona Jacksona. W piątek, 28 marca Shannon Jackson poprowadzi zamknięte seminarium "Publiczność, performans i teoria społeczna".
26-03-2014
Gdańsk. Performans "Prawa ręka lewa" w Oknie
27 marca o godz. 19 w Teatrze w Oknie odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "De-konstrukcje TwO", którego gościem będzie Janusz Bałdyga.
26-03-2014
Lublin. "Identity.Move!" zaczyna się jutro
Jakim językiem mówi taniec? Odpowiedzi poszuka w weekend kilkudziesięciu artystów i ekspertów sztuk performatywnych z piętnastu państw europejskich. Wszyscy spotkają się w Lublinie w ramach projektu "Identity.Move!".
20-03-2014
Poznań. Przegląd performerów "TheKONSTRUKT"
W najbliższy weekend odbędzie się przegląd działalności młodych poznańskich performerów, organizowany przez grupę CONCRIT. W programie dwa dni intensywnych działań i artystycznych doznań.
13-03-2014
Lublin. "Identity.Move!" już wkrótce
Pierwsza publiczna odsłona projektu rozpocznie się 27 marca. "Taniec: Identity.Move!" powstaje we współpracy praktyków i teoretyków tańca współczesnego z 14 krajów wschodniej Europy. Znamy już program lubelskich zdarzeń.
24-02-2014
Gdańsk. Performer w Teatrze w Oknie
27 lutego o godz. 19 kolejne spotkanie z cyklu De-konstrukcje TwO. Gościem będzie performer Antoni Karwowski.
24-02-2014
Lublin. Wschodnioeuropejska Platforma Sztuk Performatywnych nadal działa
W sobotę, 22 lutego, odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia między Instytutem Adama Mickiewicza a Miastem Lublin, dotyczącego kontynuacji projektu EEPAP w latach 2014-2016.
18-02-2014
Polska-Europa. Taniec: Identity.Move!
To projekt, który umożliwia spotkanie praktyków i teoretyków tańca współczesnego z 14 krajów wschodniego pasa Europy, od Bałtyku do Morza Śródziemnego.
30-01-2014
Gdańsk. Performance Suki Off w Teatrze w Oknie
Jak poznawać sztukę współczesną? Najlepiej konfrontując ją z głosami ekspertów i publiczności. Do takiego wniosku doszli organizatorzy "De-konstrukcji TwO" - nowego cyklu w Teatrze w Oknie. Pierwsza jego odsłona w czwartek, 30 stycznia o godz. 19. Spektakl "Die Puppe" pokaże bardzo kontrowersyjna grupa Suka Off.
28-01-2014
Gdańsk. Suka Off w Teatrze w Oknie
30 stycznia w Teatrze w Oknie odbędzie się performance zespołu Suka Off "Die Puppe" w ramach nowego cyklu De-konstrukcje TwO.
28-01-2014
Rysowane ruchem
Wystawa rysunku "Dla każdego gestu inny aktor" otwiera dziesiąty rok działalności Art Stations Foundation Grażyny Kulczyk w Poznaniu. Tytuł pokazu kuratorka Katarzyna Redzisz zaczerpnęła z "Traktatu o manekinach" Schulza - pisze Monika Kuc w Rzeczpospolitej.
24-01-2014
Poznań. "Praktyka Fizycznej Symetrii" w Studio Słodownia +3
Tonny Orrico i uczestnicy Alternatywnej Akademii Tańca zapraszają na otwarty pokaz pracy powarsztatowej "Praktyka Fizycznej Symetrii".
22-01-2014
Sopot. II Międzynarodowe Spotkania Performerek
Osiem artystek interdyscyplinarnych weźmie udział w II Międzynarodowych Spotkaniach Performerek pod hasłem "Pain/Pong" w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Hasłem wywoławczym dla artystek było pojęcie bólu - powiedział PAP kurator spotkań Arti Grabowski.
22-01-2014
Wrocław. Cztery duże przedstawienia performance w programie ESK 2016
Brytyjski reżyser Chris Baldwin przygotowuje cztery duże wydarzenia artystyczne z okazji objęcia przez Wrocław w 2016 r. tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Pierwsze z nich, nawiązujące do mostów jako ważnych elementów architektonicznych miasta, odbędzie się w 2015 r.
16-01-2014
Poznań. "Dla każdego gestu inny aktor" dziś w Browarze
Wystawa "Dla każdego gestu inny aktor" po raz pierwszy łączy dwa główne programy Art Stations Foundation - wystawienniczy i performatywny. Jedna z prac powstaje od wczoraj w galerii - przebieg pracy artysty można śledzić na bieżąco w internecie.
10-01-2014
Ofelie w Marsylii
Marsylia. Miasto portowe. Place du Marche des Capucins. Szemrana dzielnica. Muzułmanie. Czarnoskórzy. Dilerzy narkotyków. Mały rynek. Wokół stare kamienice. Kawiarenki, w których siedzą wyłącznie mężczyźni. Ich zachowanie, pewność siebie i wzrok, typowy dla południowców dają wyraźnie odczuć, że ten teren należy do nich - o pokazie performansu "Ophelia_3", w ramach VII Redplexus Festival Préavis de Désordre Urbain, pisze jedna z jego uczestniczek, aktorka Dorota Androsz.
10-01-2014
Poznań. Tony Orrico i jego rysunki ciałem w Starym Browarze
W dniach 14-16 stycznia w galerii Art Stations odbędzie się pokaz performansu Tony'ego Orrico "Penwald: 4: unison symmetry standing (grafit na ścianie)". Podczas pobytu w Poznaniu artysta poprowadzi też pierwszą sesję Alternatywnej Akademii Tańca 2014.
09-12-2013
Warszawa. Performance Kelly Nipper w CSW
Istotnym kontekstem dla performansu jest postać Rudolfa von Labana -węgierskiego choreografa i teoretyka tańca, który opracował na początku XX wieku graficzny język notacji ruchów ludzkiego ciała.
07-12-2013
Bytom. Zimowe HartOFFanie Teatrem
Dzisiaj o godz. 19 w CSW Kronika, w kolejnej odsłonie HarOFFania Teatrem "Solo Series", nowojorskiego performera Johna Morana.
03-12-2013
Lublin. Performans "Złoto" w CK
Zespół neTTheatre, Centrum Kultury i Stowarzyszenie Artystów "Bliski Wschód" zapraszają na solo-performance pt. "Złoto" - pokaz pracy w wykonaniu Nazario Díaz na podstawie "Gold. Petroleum. Frost. What if I would never be the same person?"
12-11-2013
Częstochowa. Sztuka Sacrum na ulicach miasta
8. Triennale Sztuki Sacrum rozpoczyna się w czwartek. Na program składa się szereg wydarzeń artystycznych z wykorzystaniem rozmaitych form sztuk wizualnych, które będzie można obserwować głównie na ulicach miasta.
06-11-2013
Poznań. Praca libańskiego artysty w CK Zamek
W ramach wydarzeń kontekstowych piątej odsłony cyklu "#nie jesteś mi obojętny" w dniach 11-17 listopada w CK Zamek zaprezentowana zostanie instalacja wideo Rabiha Mroué "The Pixeled Revolution". Artysta w centrum swojej uwagi stawia korzystanie z telefonów komórkowych podczas syryjskiej rewolucji.
20-09-2013
Bydgoszcz. Wielkie święto performance
W piątek (20.09) rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Performance. W programie Bydgoski Spichlerz Sztuki, w którym wezmą udział BBB Johannes Deimling, Wojciech Kowalczyk czy Anna Seagrave.
24-06-2013
Poznań. "Stary Browar Nowy Taniec" na Malcie 2013
W Starym Browarze sztuki performatywne nieustannie spotykają się ze sztukami wizualnymi, nie może być inaczej podczas tegorocznej Malty.
19-06-2013
Wrocław. Kongres Sztuk Performatywnych ISPA
Spotkania i dyskusje twórców i managerów kultury znalazły się w programie 27. Kongresu Sztuk Performatywnych ISPA, który w środę rozpoczął się we Wrocławiu.
19-06-2013
Wrocław. Performans w Drugiej Fali
Jutro odbędzie się performans taneczny "Help Me To Crash Band" w wyk. gitarzysty Arvinda Gangi z Holandii oraz tancerek Małgorzaty Haduch i Marii Mavridou (Grecja/Holandia).
07-06-2013
Zawód: kurator
W Polsce jesteśmy w tej chwili świadkami spotkania dwóch sposobów myślenia o teatrze, dwóch systemów jego produkcji: repertuarowego i kuratorskiego. Co z tego wyniknie? - pisze Marta Keil na swoim blogu.
28-03-2013
Łódź. Wstrząsający performance o Czeczenach
Niesamowity i wstrząsający performance przygotowały Weronika Fibich-Foremska i Ewa Łukasiewicz. Uczestniczenie w "Pobycie tolerowanym" wiąże się z głębokim poczuciem postępującej obcości i dezorientacji.
22-03-2013
Czy kultura może się "sprzedać" tylko przez sensację?
Nie mogę przestać o tym myśleć, odkąd przeczytałam artykuł Anny Węglarczyk o otwieraniu przez KOMUNĘ//WARSZAWA Instytutu Sztuk Performatywnych - pisze Magda Grudzińska w portalu natemat.pl
22-03-2013
Warszawa. Nowe przestrzenie dla sztuk performatywnych
23 marca rozpoczynają działalność dwie nowe, ważne, bardzo obiecujące inicjatywy: Instytut Sztuk Performatywnych Komuny Warszawa i Centrum w Ruchu Fundacji Burdąg.
21-03-2013
Czas na eksperymenty!
- Chcemy tworzyć teatr szukający nowych środków wyrazu, multidyscyplinarny, otwarty na performans i muzykę. Staliśmy się w ciągu kilku lat niepubliczną instytucją kultury a teraz chcemy "postawić kropkę nad i" - mówią Alina Gałązka i Grzegorz Laszuk, twórcy Instytutu Sztuk Performatywnych.
21-03-2013
Dawni anarchiści z Komuny//Warszawa otwierają instytucję kultury
Na scenie cięli się żyletkami, tworzyli anarchistyczną wspólnotę, wyznawali kontrkulturowe wartości. Teraz zakładają instytucję, która ma wypełniać lukę na warszawskiej mapie kulturalnej. W sobotę rusza Instytut Sztuk Performatywnych, który ma produkować wydarzenia artystyczne i integrować środowisko twórców - pisze Anna Węglarczyk w portalu natemat.pl.
21-03-2013
Remiks Komuny
Komuna//Warszawa zakłada Instytut Sztuk Performatywnych. Grupa, która ćwierć wieku temu zaczynała jako anarchistyczna wspólnota działań, przekształca się w instytucję kultury - pisze Agnieszka Berlińska w Przekroju.
20-03-2013
Warszawa. Powstaje Instytut Sztuk Performatywnych
KOMUNA// WARSZAWA zaprasza 23 marca (sobota) na specjalny program towarzyszący powstaniu Powstaje Instytutu Sztuk Performatywnych -pierwszej niepublicznej instytucji, której nadrzędnym zadaniem będzie wypełnienie luki w warszawskiej scenie kulturalnej poprzez integrację środowiska twórców, jak i produkcję nowych wydarzeń z pogranicza sztuk wizualnych, teatru, muzyki, performance art.
01-03-2013
Rafał Urbacki: posłuszni
ciała tańczących w polsce nie przeczytały jeszcze tak naprawdę bourdieu butler agambena i deleuze'a ani posthumanistów. to ruch który produkowany jest przez artystów posłusznych wobec utrwalonych ścieżek estetycznych i programów kuratorskich. tancerze i tancerki w polsce to posłuszni. zamiast olać cały ten komercyjny na miarę niszy jaką jest szlam ich taniec. jest tylko taki jaki opłaca się garstce producentów - manifest Rafała Urbackiego, tancerza i performera, przygotowany na seminarium w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
01-10-2012
Gdańsk. Performerzy wystąpili dla Grassa
Podczas czwartej edycji festiwalu Grassomania gdańszczanie zobaczyli pokazy performerów.
28-09-2012
Gdańsk. IV Festiwal Grassomania we Wrzeszczu
Niepamięć - to hasło tegorocznej, czwartej edycji festiwalu Grassomania, który rozpoczął się w czwartek w Gdańsku. Podczas trzydniowej imprezy, która odbywa się w dzielnicy Wrzeszcz, gdzie urodził się pisarz Guenter Grass, wystąpi 10 performerów.
28-09-2012
Łódź. Rozpoznali tańcem miasto
Anne Vigier i Franck Apertet - Francuzi tworzący kolektyw Les gens d' Uterpan - są autorami trwającego już od ponad tygodnia w Łodzi perfomansu "Topologie". Jego zwieńczenie nastąpi w sobotę, 29 września.
26-09-2012
Gdańsk. Performance dla Grassa
Podczas czwartej edycji festiwalu Grassomania zobaczymy wyłącznie sztukę performance. Miejscem wszystkich artystycznych prezentacji będzie Wrzeszcz, dzielnica, gdzie urodził się i wychował Günter Grass a tematem tegorocznej imprezy - niepamięć.
18-09-2012
Częstochowa. Performatywnie i OFFsceniczne
5 października Perfo art. Day suplement do Festiwalu Działań Performatywnych OFFsceniczny.
22-08-2012
Katowice. Rocznica śmierci Andrzeja Urbanowicza i akcja artystów
W środę przypada rocznica śmierci Andrzeja Urbanowicza malarza, grafika, twórcy parateatralnego i perfomera. Z tej okazji w niedzielę w Katowicach odbędzie się akcja artystów inspirowana jego twórczością - URBANart.
12-07-2012
Toruń. Film o twórczości Williama Kentridge'a w Kinie CSW
Toruńskie Kino Centrum oraz twórcy PRZEprojektu - przeglądu filmów o sztuce i ze sztuką w tle, jako pierwsi w kraju pokażą (12 lipca o godz. 19) film o twórczości Williama Kentridge'a, artysty, który fascynuje, zaskakuje i denerwuje. Na film "Anything Is Possible" w reż. Susan Sollins wstęp jest wolny.
06-07-2012
Gdynia. Gob Squad na Open'erze
Nowy Teatr, obok "Aniołów w Ameryce", jako kurator programu teatralnego na Open'erze pokaże również performance międzynarodowego kolektywu teatralnego Gob Squad.
02-07-2012
Lublin. Startuje Performance Platform Lublin
Artyści performerzy z całego świata wyjdą ze swoimi działaniami w przestrzeń Lublina. Trzydniowy festiwal zaczyna się w piątek 6 lipca.
18-05-2012
Wrocław. Kreacje z młodymi improwizatorami
Centrum Kultura Agora zaprasza na czerwcowe święto improwizatorów. "Kreacje. Ring" to impreza w ramach Art of Improvisation Festival.
05-04-2012
Częstochowa. Wraca Festiwal Działań Performatywnych OFFsceniczny
Masz duszę performera? Interesują cię nowe media? Szukasz inspiracji w różnych dziedzinach sztuki? W Częstochowie odbędą się warsztaty oraz Festiwal Działań Performatywnych OFFsceniczny.
03-04-2012
Częstochowa. Festiwal Działań Performatywnych OFFsceniczny
Po sześciu latach przerwy powraca Festiwal Działań Performatywnych OFFsceniczny, który jest jedyną tego typu imprezą w Częstochowie.
20-02-2012
Wrocław. "Stolik" Karbido znów z nagrodą
Wrocławski zespół Karbido dostał nagrodę za "Stolik" podczas festiwalu Fringe Perth w kategorii najlepszy performance.
16-02-2012
Łódź. Performance Justyny Koeke w Nowym
"Widzew!!! Co?! Koeke!!!" - tak swój najnowszy performance nazwała Justyna Koeke, pochodząca z artystycznej rodziny Malików, twórczyni niepokorna i zaskakująca. Pokaz 17 lutego.
02-02-2012
Lublin. Biuro EEPAP
1 lutego w Centrum Kultury przy ul. Narutowicza 32 zostało otwarte biuro East European Performing Arts Platform. EEPAP jest organizacją na rzecz rozwoju sztuk performatywnych (teatru i tańca) w Europie Środkowej i Wschodniej.
15-12-2011
Łódź. Niebezpieczne związki maszyn i tańca w Bajkonurze
Znakomicie zapowiada się pierwsza odsłona interdyscyplinarnego cyklu "Niebezpieczne związki/Liaisons dangereuses". Główną atrakcją wieczoru w Bajkonurze będzie industrialny spektakl taneczny w wykonaniu duetu Yura Yura & Macha Melanie.
30-11-2011
Lublin. Performance Platform
He Chengyao, chińska artystka o feministycznych poglądach, wystąpi w czwartek na festiwalu Performance Platform Lublin, który potrwa do 2 grudnia.
25-11-2011
Toruń. Performerzy pokażą się w CSW
W piątek i sobotę w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu odbędzie się festiwal sztuki performance Koło Czasu.
02-11-2011
Łódź. Filmy o sztuce performansu
Na "Taniec bogów, czyli himalajski tryptyk"- pokazy filmów poświęconych sztukom performatywnym związanym z tradycją buddyzmu tybetańskiego - zaprasza Fabryka Sztuki.
22-09-2011
Łódź. Performance Bodzianowskiego
W czwartek o godz. 12 na dziedzińcu w Muzeum Sztuki (ul. Wieckowskiego 36) Cezary Bodzianowski, łódzki artysta działający wyłącznie w przestrzeni publicznej, pokaże najnowszy performance "Do trzech razy sztuka".
20-09-2011
Sopot. John Moran gościem Off de Bicz
24 września w Sopockiej Scenie Off de Bicz wystąpi kompozytor i performer John Moran. Artysta połączy ruch i gest z muzyką i efektami dźwiękowymi tworząc niezwykły styl tańca i teatru.
19-09-2011
Wrocław. Avant Art Festival performatywnie
Największe święto sztuki awangardowej w Polsce to nie tylko koncerty, ale również performanse i instalacje. We Wrocławiu swoje spektakle wystawią m.in. znany perkusista grupy Velma - Stephane Vecchione, Alexandra Bachzetsis czy Minimetal.
09-09-2011
Łódź. Warsztaty w Fabryce Sztuki
Warsztat będzie próbą stworzenia zestawu indywidualnych choreografii uczestników w oparciu o techniki taneczne, butoh i performatywne sposoby pracy z ciałem.
08-07-2011
Kuszą lasery, trójwymiary
- Lady Gaga przeniosła dekorację z English National Opera do swojego show. To znak czasów - mówi Boris Kudlicka, główny kurator Quadrennial of Performance Design and Space w Pradze.
01-06-2011
Praga. Polska w Quadriennale
W dniach 12-26 czerwca odbędzie się w Pradze 12. edycja Praskich Quadriennale. Odbywająca się co 4 lata wystawa była dotąd skierowana głównie do teatralnych scenografów. W tym roku w Pradze wystąpią performerzy i artyści zajmujący się sztuką wizualną.
31-05-2011
Zza miedzy - Divadelní svět Brno
Stwierdzę tylko, może trywialnie, lecz szczerze, że zapowiada się interesująco. Mam nadzieję, że w kolejnych dniach poprzeczka będzie konsekwentnie wędrowała w górę - pierwszy weekend Festiwalu "Teatralny Świat" w Brnie w Czechach podsumowuje Katarzyna Piwońska z Nowej Siły Krytycznej.
11-05-2011
Wrocław. Mandala Performance Festival
20 maja poczatek festiwalu. Celem projektu jest wielowątkowa prezentacja sztuki tańca współczesnego i performance. Taniec i performance uważane są za dziedziny sztuki, które przekraczają granice i stanowią pola badawcze na użytek współczesności i przyszłości.
10-05-2011
Wrocław. Rozpoczęło się Biennale Sztuki Mediów Wro
Wernisażem instalacji Grupy TheGreenEyl opowiadającej o symbolicznych związkach pożywienia i religii rozpoczęło się we wtorek we Wrocławiu 14. Biennale Sztuki Mediów Wro. Impreza jest najstarszym i największym w Polsce festiwalem poświęconym sztuce nowych mediów.
09-05-2011
Lublin miastem miłości
W Lublinie festiwal poświęcony kulturze mniejszości został włączony do strategii Europejskiej Stolicy Kultury 2016. To świetnie, Lublin potrafi walczyć o tożsamość - pisze Dorota Jarecka w Gazecie wyborczej.
28-04-2011
Warszawa. Kontrowersyjny performance Jakuba Słomkowskiego
Performance "Kontrola" Jakuba Słomkowskiego polegający na wręczaniu pasażerom komunikacji miejskiej - także tym jadącym na gapę - biletów do teatrów czy galerii odbył się w czwartek w Warszawie. Kilka instytucji kulturalnych skrytykowało akcję.
27-04-2011
Łódź. Związek otwarty sztuk zakończony
Zakończyła się kontynuacja rozpoczętego w ubiegłym roku międzynarodowego cyklu FashionLab organizowanego przez fundację Future in Fashion. W tym roku tematem przewodnim happeningu był "związek otwarty".
26-04-2011
Wrocław. Sztuka nowych mediów na festiwalu
Wystawy, koncerty, projekcje oraz spektakle performance znalazły się w programie 14. Biennale Sztuki Mediów Wro, które rozpocznie się 10 maja w stolicy Dolnego Śląska. Impreza jest najstarszym i największym w Polsce festiwalem poświęconym sztuce nowych mediów.
18-04-2011
Łódź. Coaching project z Michaelem Schumacherem
Otwarte Studium Improwizacji zaprasza na coaching project z Michaelem Schumacherem, wybitnym performerem i improwizatorem. Celem warsztatu jest rozbudowanie i wzmocnienie świadomości bycia w ruchu podczas improwizacji.
15-04-2011
Łódź. Związek otwarty sztuk
To kontynuacja rozpoczętego w ubiegłym roku międzynarodowego cyklu FashionLab, podczas którego różne dziedziny sztuki współczesnej - takie jak moda, performance, fotografia, film i muzyka mają się ze sobą przenikać - w tym roku tematem przewodnim happeningu jest związek otwarty
01-04-2011
Wrocław. Międzynarodowy Kongres Sztuk Performatywnych
Dyrektorzy teatrów, sal koncertowych i festiwali oraz artyści z całego świata przyjadą w czerwcu 2013 r. do Wrocławia, aby wziąć udział w Międzynarodowym Kongresie Sztuk Performatywnych. Imprezę zorganizuje Filharmonia Wrocławska oraz Narodowe Forum Muzyki.
24-03-2011
Warszawa. "Stu(d)nia Performansu" na UW
30 marca 2011 roku na terenie Kampusu Głównego Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się druga edycja festiwalu teatralnego organizowanego przez Niezależne Zrzeszenie Studentów - "Stu(d)nia Performansu. Dzień performatywny na UW".
21-03-2011
Adishiakti Ramyana Festiwal - podsumowanie
Zakończony 23 lutego w Indiach Adishiakti Ramajana Festiwal podsumowuje Karolina Szwed z Nowej Siły Krytycznej.
15-03-2011
Warszawa. "Stu(d)nia performensu" na UW
Niezależne Zrzeszenie Studentów organizuje 30 marca projekt "Stu(d)nia performensu. Dzień performatywny na UW".
10-03-2011
Warszawa. Festiwal sztuk wizualnych i performatywnych
Miesiąc trwać będzie festiwal sztuk wizualnych i performatywnych Temps d'Image, stanowiący europejską sieć wymiany projektów artystycznych.
07-03-2011
Wiedeń. "Working like a Dog" na festiwalu imagetanz 2011
W ramach trwającego w dniach 04-19 marca w Wiedniu festiwalu imagetanz 2011 - Festiwalu Choreografii i Performancu, będzie można zobaczyć również polski projekt. "Working like a dog" to otwarta choreografia, w której ruch i słowa pojawiają się na granicy czasu, przestrzeni i znaczenia.
25-02-2011
Warszawa. Pokaz performance'u "C.O.L.O." w Akademii Teatralnej
Akademia Teatralna im.A.Zelwerowicza zaprasza 27 lutego o g. 20 na pokaz performance'u "C.O.L.O." w wykonaniu brazylijsko-francuskich artystów: Bio Sauitzvy'ego i Thomasa Laroppe'a.
25-02-2011
Wrocław. Meredith Monk na PPA
To jedna z najdroższych produkcji w historii PPA, ale to widowisko warte jest każdych pieniędzy - tak o spektaklu "Songs of Ascension" Meredith Monk mówi dyrektor artystyczny PPA Konrad Imiela. Na tytuł czarodziejki głosu zapracowała już pięcioma dekadami obecności na scenie
22-02-2011
Adishiakti Ramayana Festiwal
Celem festiwalu jest pokazanie inspiracji Ramajaną we współczesnych sztukach performatywnych - pierwszy i drugi dzień Adishiakti Ramayana Festiwal w Vazhakulam w południowych Indiach podsumowuje Karolina Szwed z Nowej Siły Krytycznej.
21-02-2011
Łódź. Spotkania performerów
Meeting Point to seria spotkań artystów różnych dziedzin sztuki z przestrzenią, czasem, publicznością i sobą nawzajem. Performatywne kompozycje powstające we wspólnym doświadczaniu otoczenia, tworzone są w technice improwizacji i kompozycji w czasie rzeczywistym (instant composition). Spotkania już w marcu.
21-02-2011
Warszawa. "Stud(n)ia Performensu" na Uniwersytecie Warszawskim
30 marca na na Kampusie Głównym Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się teatralno-performatywne wydarzenie "Stud(n)ia Performensu. Dzień performatywny na UW". Jest to druga edycja teatralnych przedsięwzięć NZS-u, która odbywa się na terenie UW.
28-01-2011
Łódź. Performance w Owocach i Warzywach
3 lutego (czwartek), o godz. 20:00 klubokawiarnia Owoce i Warzywa oraz Otwarte Studium Improwizacji zapraszają na multidyscyplinarne wydarzenie artystyczne. Piotr Gawera - perkusista łódzkiego zespołu L.Stadt i Konrad Szymański - wybitny performer i choreograf z Akademii Tańca w Rotterdamie zaprezentują improwizowany performance ruchu i muzyki
21-01-2011
Kraków. Śpiewogra performance o Kochanowskim
Śródmiejski Ośrodek Kultury zaprasza na spektakl teatralny "Szczęsnego Wrońskiego "Jednak mam te nadzieję"
05-01-2011
Wiedeń. Performance "You Dirty Dancing "
Instytut Polski w Wiedniu zaprasza w dniach 20-24 stycznia na performance Cezarego Tomaszewskiego z udziałem Agaty Wińskiej i Macieja Chorążego.
03-12-2010
Wrocław. Performance multimedialny w Polskim
W sobotę 11 i niedzielę 12 grudnia o godzinie 19:00 na Scenie na Świebodzkim performance multimedialny Łukasza Twarkowskiego "Lila Negr" z udziałem Adama Szczyszczaja.
16-04-2010
Wrocław. Mandala Performance Festival wkrótce
W dniach 24-25 kwietnia we Wrocławiu odbędzie się szósta edycja festiwalu performansu Mandala, organizowanego w tym roku przy wsparciu szwajcarskiej fundacji Pro Helvetia i Ambasady Belgii.
09-04-2010
Wrocław. Mandala Performance Festival dla dorosłych
VI edycja Mandala Performance Festival odbędzie się w kwietniu w Imparcie. Spektakle adresowane są do widzów dorosłych.
19-11-2009
Łódź. Performance i finał Manewrów Patriotycznych w Fabryce Sztuki
Fabryka Sztuki zaprasza do swojej siedziby na kolejne imprezy.
25-05-2009
Łódź. Improwizacje Konrada Szymańskiego
"Kiedy wchodzę w miejsce performance'u nie wiem, jak TERAZ będzie komponować się TU. Czekam spokojnie momentu kiedy ciało poruszone zmysłami wykona pierwszy ruch. Gotowość i spokój" - tak Konrad Szymański, polski tancerz, choreograf i fotograf pracujący na co dzień w Rotterdamie, zapowiada wieczór improwizacji, który odbędzie się 26 maja o godz. 19:00 w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych przy ul. Zachodniej 54 w Łodzi.
11-09-2008
Warszawa. Europejski Festiwal Sztuki Performance
Trzecia warszawska edycja Europejskiego Festiwalu Sztuki Performance EPAF 2008 rozpoczyna się w czwartek w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
28-04-2008
Warszawa. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Performance w CSW
Od 8 do 10 maja w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Performance: W kontekście sztuki. Różnice / Interakcje.