Wrocław. "Tesla vs Edison" - najnowsza produkcja Teatru Lalek

Historia rywalizacji dwóch wielkich wynalazców XX w. to temat spektaklu "Tesla vs. Edison" - najnowszej produkcji wrocławskiego Teatru Lalek. Premiera przedstawienia odbędzie się w sobotę.

«Spektakl w reżyserii Michała Derlatki jest skierowany do dzieci w wieku szkolnym. - To spektakl, który mówi o początkach wynalazczości, o tzw. drugiej rewolucji przemysłowej, kiedy dwa wielkie umysły Thomas Edison i Nikola Tesla toczyły spór o prymat - powiedział we wtorek podczas próby prasowej Derlatka.

Dodał, że ten spór z naukowego punktu widzenia wygrał Tesla, choć - jak podkreślił reżyser - w powszechnej świadomości ważniejsze miejsce zajmuje Edison. - Tesla był idealistą, a Edison - pragmatykiem. W tym spektaklu próbujemy widzowi przybliżyć postać Tesli, naukowca, który dał podwaliny pod współczesną cywilizację - mówił reżyser.

Twórcy spektaklu podkreślają, że przedstawienie ma walory edukacyjne. - Staramy się pokazać tu wynalazki naukowe w sposób przystępny dla dzieci. To przedstawienie może być dobrym wstępem do zgłębienia wiedzy z zakresu historii fizyki - mówił reżyser.

Historia rywalizacji pomiędzy Teslą i Edisonem opowiedziana jest w sposób humorystyczny. Scenografia nawiązuje do realiów z początku XX w., a dodatkowym atutem przedstawienia jest zastosowanie efektów specjalnych.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego