powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. "Jansi, nie ta Janis" z Rzymu w Nowym

27 lutego o godz. 19.15 w Teatrze Nowym w Krakowie odbędzie się polska premiera spektaklu "Jansi, nie ta Janis" Teatru Patas Arriba z Rzymu w reż. Simone Fraschetti.

"Dziewczyna, która wykrzyczała bluesa tak, jak nikt, biały czy czarny, nigdy przedtem się nie odważył. To Janis Joplin - pierwsza gwiazda rocka kontrkultury lat '60, która ustaliła modę panującą w ruchu "powrotu do korzeni". Niewolnica poszukiwań szczęścia w seksie, narkotykach, pieniądzach i sławie."

Jansi, czyli Janis nie taka. Autorzy spektaklu eksplorują koleje losu i teksty piosenek Janis Joplin. Publiczna i prywatna Janis daje początek innej opowieści - historii Janis i jednocześnie Jansi, czyli Janis nie takiej. Żadnych celebracji tekstu, żadnych półśrodków. Wszystko rozgrywa się na ziemi i w ziemi. Podróż w głąb Jansi, panorama Janis. Nieodłączna butelka Southern Confort, miłości, dorastanie w mieszczańskim środowisku Port Arthur. Eksplorowanie jej wspomnień, tego, kim była i kim mogła się stać. I głos. Jej głos. Jej włosy. Proch. Jej proch.

Jansi, czyli Janis nie taka narodziła się z ziemi, powstała z oddechu, który stał się głosem, jej głosem. Ma tylko wspomnienia. Zadręcza się tym, kim była, kim mogła się stać. Wszystkie przedmioty-fetysze swoich wspomnień wyciąga z kibla w kolorze fuksja. Przywołuje je z zapomnienia; odnajduje ubranie, żeby się okryć, pierzaste boa, butelkę Southern Confort. Jansi podtrzymuje światło małej lampki, bawi się nim, szuka jego duszy. Rysuje ogniste kręgi, ogromne jak świat. Jansi ma swoje narkotyki. Niczym wprawna szamanka miesza je z ziemią, maluje sobie twarz i ramiona, odpływa w rytuale, staje się boginią i pogromczynią wszystkich strachów. Później powraca na ziemię, by przesiewać ją, jak co dzień, czerpać z niej swoją siłę i swój głos.

***

Twórcy:

reżyseria: Simone Fraschetti,

tekst: Adriano Marenco i Alessandra Caputo (fragmenty)

występuje: Valentina Conti

Organizatorzy polskiej premiery: Instytut Kultury Włoskiej w Krakowie i Stowarzyszenie Teatr Nowy w Krakowie.

Kolejny spektakl: 28 lutego, g. 19:15.

Spektakl w języku włoskim z polskimi napisami. Bilety dostępne są w cenie 20 zł.

***

Teatr Nowy w Krakowie

Ul. Gazowa 21

31-060 Kraków

tel. +12 426 45 06, e-mail: biuro@teatrnowy.com.pl

www.teatrnowy.com.pl www.facebook.com/teatrnowy