powiększwersja do drukupoleć znajomemu

TVP2. Premiera filmowej adaptacji sztuki Doroty Masłowskiej

W niedzielę 28 lutego w Studiu Teatralnym Dwójki odbędzie się telewizyjna premiera filmowej adaptacji sztuki Doroty Masłowskiej "Między nami dobrze jest" w reż. Grzegorza Jarzyny.

Sztuka została napisana przez Masłowską w 2008 roku na zamówienie TR Warszawa i wystawiona tam przez Jarzynę rok później z ogromnym sukcesem.

Film był pokazywany m.in. na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty (2014), na Festiwalu Filmowym w Gdyni (2015), na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach czy na Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" w Koszalinie, gdzie zdobył nagrody za reżyserię (Grzegorz Jarzyna) i główną rolę męską (Adam Woronowicz).

Grzegorz Jarzyna wykonuje tu kolejny w swojej karierze krok w stronę filmu. Jak mówił w rozmowie z Łukaszem Knapem w miesięczniku "Kino": "Tekst Masłowskiej jest zlepkiem zdań i spostrzeżeń na temat rzeczywistości. Nie ma w nim linearnej fabuły, rozbudowanych postaci. Teatr bywa zbyt wolny, nie nadąża za tempem narracji i dialogów Masłowskiej. Dzięki filmowemu montażowi mogę zaprosić widza do gry. Każde zdanie, słowo czy sens może mieć swój kontrapunkt w precyzyjnie dobranym obrazie, co buduje dodatkowe pole skojarzeń i powiązań. Film daje mi również zbliżenia i detale, o które trudno w teatrze".

"Miedzy nami dobrze jest" to opowieść o polskim społeczeństwie czasu transformacji - pełna groteskowych dialogów złożonych z przewrotnie potraktowanych cytatów z popkultury, szyderstw z języka reklam, kolorowych czasopism, tabloidów i stereotypów narodowych. Głównymi bohaterkami są żyjące poniżej minimum socjalnego, zamieszkujące ciasną warszawską kawalerkę przedstawicielki trzech pokoleń kobiet: Osowiała Staruszka na wózku inwalidzkim, jej córka Halina i wnuczka - Mała Metalowa Dziewczynka. Panoramę postaci uzupełniają ich sąsiedzi - roznosicielka ulotek Bożena i reżyser filmu Koń, który jeździł konno, a także dwójka aktorów, prezenterka telewizyjna oraz pragnąca ratować różnego rodzaju "biednych ludzi" Edyta.

Jak powiedziała Dorota Masłowska: "Zderzyłam pokolenia: języki, sposoby myślenia, funkcjonowania, inne codzienności, żeby wydobyć ten zgrzyt, ten brak czegoś takiego jak "statystyczny Polak", brak platformy, na której to by się wszystko spotykało i moglibyśmy powiedzieć "my". Wszystko to jest w tej sztuce dość makabryczne, przerysowane, ale wydaje mi się, że tutaj po raz pierwszy mówię coś potencjalnie dobrego. Oczywiście nie formułuję wprost żadnego pozytywnego przesłania, ale to pierwsza rzecz, którą napisałam nie pod hasłem: w jakim okropnym kraju żyjemy, a jak tu szaro! Odwrotnie, jest tu moja afirmacja bycia Polką i polskości, totalnie dzisiaj wyszydzonej, zmieszanej z błotem i traktowanej jako skaza, jako policzek wymierzony przez los, przynajmniej w moim pokoleniu."

Doskonałe role w "Między nami dobrze jest" stworzyli Danuta Szaflarska (Osowiała Staruszka na wózku inwalidzkim), Aleksandra Popławska (Mała Metalowa Dziewczynka), Magdalena Kuta (Halina), Maria Maj (Bożena), Adam Woronowicz (Reżyser), Rafał Maćkowiak (Aktor), Agnieszka Podsiadlik (Prezenterka), Roma Gąsiorowska (Edyta), Katarzyna Warnke (Monika), Lech Łotocki (Prezenter telewizyjny)

***

niedziela 28 lutego, g. 22:45 w ramach Studia Teatralnego Dwójki w TVP2.

Produkcja: TR Warszawa, Narodowy Instytut Audiowizualny, Fundacja TR