powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Premiera spektaklu "Jedność" Atsushiego Takenouchiego w IT

Dziś o g. 19:00 słynny artysta teatru butoh Atsushi Takenouchi pokaże w Instytucie Teatralnym swój premierowy spektakl "Jedność". Po spektaklu odbędzie się wernisaż poświęconej tancerzowi wystawy "Realunreal" Waldemara Zdrojewskiego.

W lutym, w ramach projektu-cyklu "Japońscy mistrzowie butoh - prezentacje" organizowanego przez fundację Pompka i objętego patronatem przez Ambasadę Japonii, przyjeżdża do Polski kolejny artysta butoh - Atsushi Takenouchi. Tym razem jego wizyta wiąże się z premierą i międzynarodowymi warsztatami. Towarzyszy mu Hiroko Komiya, tworząca muzykę do spektaklu.

Mistrzowskie spektakle butoh są zawsze niezwykłym doświadczeniem. Jedność ducha, ciała i umysłu tancerza daje widzom możliwość uczestnictwa w bezgranicznej i ponadczasowej podróży do uniwersalnego źródła bytu. W przypadku przedstawień Takenouchiego, jego szczupłe ciało emanuje energią udzielającą się widowni, a światło i niezwykła, przypominająca dźwięki zasłyszane w naturze muzyka, dopełniają wrażenie pełnego uczestnictwa w żywym obrazie. Umiejętność przełożenia pełnego spektrum ludzkich uczuć na minimalistyczny a jednocześnie niezwykle silny w odbiorze język butoh dana jest tylko mistrzom po latach ich osobistych i głębokich poszukiwań. Atsushi Takenouchi jest jednym z nich.

Po spektaklu "Jedność", o godz. 20:30, odbędzie się wernisaż wystawy "Realunreal" Waldemara Zdrojewskiego. Prezentowane zdjęcia to fotograficzny zapis przedstawienia "Ziarno emocji" Atsushiego Takenouchiego. Wykonane na czarno białej kliszy identyfikują się z naturalną formułą butoh. Część wystawy prezentuje zdjęcia realistyczne, wręcz dokumentalne, druga - odrealnione, na których tancerz przeistacza się w mgłę. Cykl "Unreal" znalazł się w ścisłym finale I Konkursu Fotografii Teatralnej, w którym brało udział 170 fotografów. Wystawa potrwa do 18 marca 2016 r.

Cykl "Japońscy mistrzowie butoh - prezentacje" to prawdziwa gratka dla poszukiwaczy interesujących zjawisk w kulturze i sztuce. W tym przypadku jest to butoh - kontrkulturowa forma tańca powstała w Japonii w końcu lat 50-tych. Jej twórcami byli Tatsumi Hijikata (1928-1986) i Kazuo Ohno (1906-2010). Jak twierdzi prof. Dariusz Kosiński, butoh to nie tylko i nie tyle specyficzny styl tańca, współczesny gatunek performatywny czy określony typ treningu, ale całościowa postawa, łącząca specyficzny sposób pracy, estetykę, dramaturgię, filozofię. Powstałe przez połączenie tradycji i inspiracji z Wschodu i Zachodu, zarazem wciąż otwarte na inwencje twórców, stanowi swoiste odbicie złożoności współczesnej kultury globalnej, a jednocześnie pozwala na wyjście poza jej ograniczenia.

Bilety na spektakl: 50 zł normalne, 20 zł ulgowe, dostępne w księgarni "Prospero" oraz na eventim.pl

Rezerwacja: bilety@instytut-teatralny.pl, tel. 791 877 377.