powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. O problemie przemocy seksualnej w Teatrze WARSawy

Teatr Warsawy zaprasza 15 lutego na czytanie performatywne sztuki "Malanova" w adaptacji i reżyserii Karoliny Kirsz. Tekst powstał na podstawie książki "Napiętnowana", opowieści Anny Marii Scarfo spisanej przez Christinę Zagarla dziennikarkę "La Reppublica".

To zdarzyło się naprawdę w XXI wieku. Miasteczko San Martno di Taurinowa. Anna Maria biegnie do domu, żeby piec tort na swoje trzynaste urodziny. Obok zatrzymuje się samochód, przystojny dwudziestolatek mówi o uczuciach do niej. Dziewczyna zgadza się pojechać z nim na przejażdżkę. Jest ciemno, pola, gaj mandarynkowy i są inni mężczyźni. Wszyscy to znajomi... Tak zaczyna się koszmar, grupa "użytkowników" stale rośnie. W mieście nie cichną plotki. W końcu dziewczyna znajduje w sobie odwagę by zacząć mówić ale jak refren powraca do niej odpowiedz społeczności. "Miasto" to taki współczesny rodzaj Chóru - przerażający i groteskowy. Nigdy się nie poddaje, nigdy nie odpuszcza i nigdy nie zapomina działań, które prowadzą do zmącenia zbiorowego spokoju.

"Malanova" to opowieść o roli kozła ofiarnego, a także o rozproszonej odpowiedzialności i o samotności ofiary, ale przede wszystkim o zbiorowości, która pragnie przetrwać za wszelką cenę. Anna Maria powinna milczeć, bo to co mówi bije w powszechnie uznane wartości. Tajemnica skrywana latami zaczyna spajać jeszcze bardziej. Jej ujawnienie grozi rozpadem społeczności, a przecież najważniejsze są trwałość i ciągłość.

***

Reżyseria: Karolina Kirsz

Scenariusz na podstawie "Napiętnowanej", historii Anny Marii Scafro spisanej przez Christine Zagarla: Karolina Kirsz

Obsada: Izabela Baran, Hanna Klepacka, Daniel Mosior, Adam Pater

Muzyka: Jacek Mazurkiewicz

Po czytaniu odbędzie się dyskusja z udziałem ekspertów i twórców spektaklu o problemie przemocy seksualnej w Polsce i na świecie, a także o metodach skutecznego ścigania jej sprawców.

Wstęp wolny.