Europejski Kongres Kultury

11-02-2011
15-05-2013
Warszawa. "Kultura bez granic" na Targach Książki
"Kultura bez granic" - premiera książki kontynuującej debaty i dyskusje Europejskiego Kongresu Kultury już 16 maja podczas IV Warszawskich Targów Książki
03-01-2012
Kulturalna prezydencja. Pierwsza taka ofensywa
W trakcie trwającej pół roku prezydencji Polski w UE zorganizowaliśmy za granicą 400 imprez - wystaw, koncertów i spektakli - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
02-01-2012
Hity kulturalnej prezydencji
Polska prezydencja sprzyjała kulturze, ale co w 2012 roku pozostanie z tego fajerwerku pomysłów? - pisze Jacek Marczyński w Rzeczpospolitej.
02-01-2012
Rok wrocławskiej kultury
Zwycięstwo Wrocławia w konkursie ESK 2016, Europejski Kongres Kultury, "Tęczowa Trybuna 2012" w Polskim, Rok Tadeusza Różewicza i Antykabaret Marka Kocota znalazły się wśród 10 wydarzeń roku 2011 punktowanych w portalu wroclove2012.com.
28-12-2011
Będziemy stolicą Europy. Za pięć lat. A na razie co?
Żadna nagroda dla wrocławskiego artysty, żadna wygrana na festiwalu nie zdołała przesłonić największego zwycięstwa - tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. I choć w pełni będziemy mogli się nim cieszyć dopiero w 2016 roku, to ostrzyć apetyty i szykować się na to święto można, ba! - nawet trzeba, już dziś - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
27-09-2011
Alfabet pominiętych
Kongres Kultury to głównie popisy neomarksistów, których I wypowiedzi przypominały czasy, gdy ZSRR dyrygował częścią europejskiej lewicy - pisze Kazimierz Michał Ujazdowski w Uważam Rze.
23-09-2011
TVP 2. Koncert Penderecki & Greenwood
25 września TVP 2 wyemituje rejestrację koncertu Krzysztofa Pendereckiego i Jonny'ego Greenwooda, który odbył się podczas Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu.
22-09-2011
Europejski Kompleks Kultury
W polskich elitach władzy pokutuje niepewność, niewiara, wstydliwość wobec prezentacji własnych dokonań co do poprawności własnego dorobku - pisze Małgorzata Bartyzel, teatrolog, animator kultury, w Naszym Dzienniku.
14-09-2011
Penderecki to strzał w dziesiątkę
Kongres okazał się kompletny, wszystkie jego elementy zafunkcjonowały. A więc, rozmowy intelektualistów, polityków, szefów instytucji kulturalnych oraz artystycznych z całej Europy i spotkania artystów oraz wydarzenia artystyczne - mówi Bogdan Zdrojewski w rozmowie z Hanną Wieczorek z Polski Gazety Wrocławskiej
13-09-2011
Europejski Kongres Kultury - podsumowanie
Zakończył się Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu, jedno z najważniejszych wydarzeń Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji. Debatom poruszającym najbardziej aktualne problemy współczesnej kultury towarzyszyły interdyscyplinarne projekty artystyczne.
13-09-2011
Odczarowany wrocławski dom hrabiego Dzieduszyckiego
- Chcieliśmy, żeby do willi Dzieduszyckich wrócili ludzie. Próbowaliśmy im pokazać, że sztuka nie jest czymś bardzo odległym, ale że dotyczy naszych osobistych problemów. Mam wrażenie, że się udało - mówi Agata Szczęśniak z Krytyki Politycznej, kuratorka projektu "House of Change"
12-09-2011
Europejski festiwal pozbawiony wniosków
"Warszawa przyjechała do Wrocławia", "To nie jest wydarzenie europejskie", "To nie jest kongres, lecz festiwal" - trzeciego dnia na placyku przy Pawilonie Czterech Kopuł, który stał się nieformalnym miejscem spotkań uczestników kongresu, słychać było otwarte słowa krytyki - pisze Katarzyna Kazimierowska w Rzeczpospolitej.
12-09-2011
Kultura jako ekonomia i bunt
Zakończony w niedzielę Europejski Kongres Kultury był zderzeniem dwóch wizji kultury: rynkowej i obywatelskiej - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
12-09-2011
Projekt "Gelsomina"
Do napisania tego tekstu skłonił mnie wywiad jakiego udzielił Piotrowi Sarzyńskiemu Michał Merczyński - pisze w felietonie dla e-teatru Paweł Wodziński.
12-09-2011
Sabat
Jestem w domu hrabiego Wojciecha Dzieduszyckiego na wrocławskich Krzykach. Animator kultury, śpiewak i dziennikarz mieszkał tu od końca lat 40. do śmierci w 2008 roku. W ostatnich latach - po ujawnieniu przez historyków z IPN jego współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa - nie wychodził z domu - pisze Roaman Pawłowski w felietonie z cyklu Kronika Wypadków Kulturalnych.
12-09-2011
Sierpowy artystów
Europejski Kongres Kultury ujawnił siłę sztuk wizualnych i remiksu. Kongres był trafioną inwestycją. Podniesie nasze notowania na europejskiej giełdzie, ponieważ Wrocław stał się areną spotkania mistrzów światowej kultury - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
12-09-2011
Wrocław. Europejski Kongres Kultury uroczyście zakończony
Prawie 200-tysięczna publiczność wzięła udział we wszystkich wydarzeniach Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu, także tych artystycznych. W niedzielę - z udziałem ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego - kongres uroczyście zakończono.
12-09-2011
Z dziennika chałturnika
Każdy dzień na Europejskim Kongresie Kultury jest podobny. Rano pędzę na szkolenie z marksizmu-leninizmu, które prowadzi prof. Zygmunt Bauman. W południe biorę udział w manifestacji antyklerykalnej oraz paradzie miłości. Pod wrocławską katedrą obrzucamy inwektywami pielgrzymów i całujemy się z osobami tej samej płci - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
10-09-2011
Europejski! Kongres! Kultury!
Do niedzieli przebywam na zdumiewającym wrocławskim Europejskim Kongresie Kultury - monstrulnym kilkudniowym karnawale urządzonym wspólnie przez Państwo i Miasto za ponad dziesięć milionów złotych - pisze Marceli Rozwadowski w swoim blogu.
10-09-2011
Kultura i gospodarka w rozwoju Europy
O wpływie kultury na gospodarczy postęp Europy i roli w procesie zmian społecznych rozmawiano w sobotę we Wrocławiu podczas panelu dyskusyjnego "Kultura i gospodarka w rozwoju Europy", który odbył się w ramach Europejskiego Kongresu Kultury.
10-09-2011
Kultura w akcji, kultura z odzysku
Dzień drugi festiwalu upłynął w poczuciu, że jesteśmy na jednym wielkim festiwalu wymiany doświadczeń i opowieści o kolejnych projektach kulturalnych. Brakuje poziomu refleksji, który pozwoliłby na konstruktywne wnioski na przyszłość - relacjonuje Katarzyna Kazimierowska z Europejskiego Kongresu Kultury.
10-09-2011
Wrocław. "Osłodź sobie kulturę"
Ciastka zapakowane w papier zaprojektowany przez kilku młodych artystów sprzedaje kilkanaście wrocławskich cukierni w ramach akcji "Osłodź sobie kulturę". Jest ona częścią trwającego we Wrocławiu Europejskiego Kongresu Kultury.
10-09-2011
Wrocław. Teatr pirotechniczny Groupe F na Europejskim Kongresie Kultury
Kilka tysięcy widzów obejrzało w piątek na wrocławskiej Wyspie Słodowej spektakl "Each One and Everybody" w wykonaniu Groupe F - jednego z najbardziej znanych na świecie teatrów pirotechnicznych. Spektakl zorganizowano w ramach Europejskiego Kongresu Kultury.
10-09-2011
Wrocław. Debata o konkursie o ESK 2016
Przygotowania do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury powodują pozytywne zmiany społeczne, rewolucje mentalne, pobudzają wyobraźnię i niosą za sobą wzrost środków na kulturę - przekonywano podczas sobotniej debaty.
09-09-2011
Bauman: losy polityczne Europy zależą od kultury europejskiej
Losy politycznej jedności Europy jeszcze ciągle się ważą. Zależą one w dużym stopniu od rozwoju kultury europejskiej - mówił prof. Zygmunt Bauman w czwartek, podczas swego wykładu inaugurującego Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu.
09-09-2011
Europejski Kongres Kultury: Lewą marsz!
Rozpoczęty wczoraj we Wrocławiu Europejski Kongres Kultury okazał się imprezą lewicową, lansującą wręcz światopogląd marksistowski. - Już dawno wyzbyłem się iluzji, że takie imprezy prezentują szeroki przegląd światopoglądów. W Europie Zachodniej rządzi dzisiaj ideologia lewicowa. Większość instytucji unijnych jest w rękach starców z pokolenia roku 1968 - twierdzi prof. Ryszard Legutko, filozof, europoseł PiS. - Podejrzewam, że to lewicowe skrzywienie kongresu jest celowe - mówi Krzysztof Koehler, poeta i krytyk, były dyrektor TVP Kultura - czytamy w Dzienniku Polskim.
09-09-2011
Wrocław. Inauguracja Europejskiego Kongresu Kultury
Oficjalnie rozpoczął się Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu jedno z najważniejszych wydarzeń Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji. W uroczystym otwarciu Kongresu udział wzięli przedstawiciele najwyższych władz rządowych i instytucji europejskich. Inauguracyjny wykład wygłosił prof. Zygmunt Bauman.
09-09-2011
Wrocław. Ujazdowski krytykuje kongres kultury
Europejski Kongres Kultury oddano w ręce ludzi o skrajnie lewicowych poglądach - napisał w oświadczeniu przekazanym PAP poseł PiS Kazimierz M. Ujazdowski. - Wypowiadanie takich poglądów jest niesprawiedliwe wobec uczestników kongresu - komentuje minister kultury.
08-09-2011
Artystyczne przeżycia czy feta dla kuratorów i urzędników
Krytycy wrocławskiego kongresu wskazują, że za wiele miejsca poświęcono promowaniu lewicowej wizji kultury, a wśród gości nie brakuje radykalnych marksistów - piszą Kamila Baranowska, Antoni Trzmiel i Katarzyna Zuchowicz w Rzeczpospolitej.
08-09-2011
Guy Sorman: Kultura pokolenia Facebooka
W państwach, takich jak Francja czy Polska, gdzie kultura opiera się na dotacjach publicznych, kryzys z pewnością wpłynie na działalność wielu instytucji. Część z nich znajdzie się w kryzysie, przede wszystkim te najdroższe, zespołowe: opery, teatry dramatyczne, narodowe orkiestry - mówi Guy Sormanm francuski eseista i publicysta, uczestnik Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu w rozmowie z Romanem Pawłowskim z Gazety Wyborczej.
08-09-2011
I co dalej z tą kulturą
Od czwartku we Wrocławiu trzystu bardzo ważnych ludzi ze świata kultury będzie się zastanawiać na panelach, wykładach i w rozmowach kuluarowych między innymi nad tym, jak tworzyć sztukę, żeby zmieniała społeczeństwo - pisze Edyta Błaszczak w Metrze.
08-09-2011
Kultura zaatakuje setką wystaw, spektakli i koncertów
Europejski Kongres Kultury rozpocznie się dziś o godz. 17 wykładem prof. Zygmunta Baumana. - Jego książka "Kultura w płynnej nowoczesności" będzie osią kongresowych debat o związkach polityki i sztuki oraz roli Unii Europejskiej w kreowaniu tożsamości kulturowej jej obywateli w erze globalizacji - mówi Michał Merczyński, dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego, organizatora kongresu
08-09-2011
Słownik Europejskiego kongresu Kultury
Jak nie pogubić się w gąszczu zagadnień, które będą tematami Europejskiego Kongresu Kultury? Pomoże Wam nasz kongresowy słownik-przewodnik - pisze Roman Pawłwoski w Gazecie Wyborczej.
08-09-2011
Warszawa. PKO Bank Polski mecenasem kultury
PKO Bank Polski jest mecenasem Europejskiego Kongresu Kultury (EKK). To jedno z największych i najważniejszych wydarzeń Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 rozpocznie się 8 września br. we Wrocławiu.
08-09-2011
Wrocław. Odsłonięto "Krzesło" Tadeusza Kantora
Rzeźbę "Krzesło" Tadeusza Kantora odsłonięto w czwartek we Wrocławiu. Betonowa instalacja ma ponad osiem metrów wysokości. Odsłonięcie rzeźby jest połączone z rozpoczynającym się w czwartek Europejskim Kongresem Kultury.
08-09-2011
Wrocław. Rusza Europejski Kongres Kultury
Dziś zaczyna się Europejski Kongres Kultury, jedno z najważniejszych wydarzeń Kulturalnego Programu Polskiej Prezydencji.
08-09-2011
Wrocław. W południe odsłonięcie "Krzesła Kantora"
Wielkie "Krzesło Kantora" już kilka tygodni temu stanęło przy zbiegu ulic Łaziennej, Rzeźniczej i Nowy Świat.
08-09-2011
Zmuszeni do uwolnienia
Nieczynny dworzec to miejsce niczyje. Ludzie czują się na nim osieroceni albo uwolnieni od nacisków cywilizacyjnych. Przede wszystkim od tego monstrualnego żądania sukcesu, jakiemu każdy dziś ulega - mówi Krystian Lupa, reżyser "Poczekalni.0", która ma premierę na Europejskim Kongresie Kultury.
08-09-2011
Wrocław. Premiera spektaklu Lupy na Europejskim Kongresie Kultury
Najnowszy spektakl Krystiana Lupy "Poczekalnia.0" będzie miał swoją premierę podczas rozpoczynającego się dziś Europejskiego Kongresu Kultury. Będzie to jedno z głównych wydarzeń teatralnych Kongresu.
08-09-2011
Wrocław. Rozpoczął się Europejski Kongres Kultury
Ponad 100 interdyscyplinarnych wydarzeń z udziałem ok. 300 intelektualistów i artystów odbędzie się podczas Europejskiego Kongresu Kultury, który rozpoczął się w czwartek we Wrocławiu. W inauguracji kongresu uczestniczy prezydent Bronisław Komorowski.
07-09-2011
Ludzie Kongresu Kultury
Jedni dadzą wykłady, będą jurorami w konkursach, pokażą swoje najnowsze dzieła, a inni za pomocą gry miejskiej zechcą opanować stolicę Dolnego Śląska. Przedstawiamy wybranych ludzi Kongresu
07-09-2011
Wrocław. Jutro Europejski Kongres Kultury
- Uff, jak gorąco! - mówią zapewne robotnicy, którzy biorą udział w wyścigu z czasem w Hali Ludowej. W zabytkowym kompleksie dobiega końca wielkie sprzątanie po remoncie przed Europejskim Kongresem Kultury. Już w czwartek Halę, Wytwórnię Filmów Fabularnych, Pawilon Czterech Kopuł, Regionalne Centrum Turystyki Biznesowej i IASE oraz pergolę odwiedzi ponad 300 znakomitych gości.
07-09-2011
Wrocław. Marszałek Sejmu na Europejskim Kongresie Kultury
Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu informuje: Jutro, 8 września br., marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna weźmie udział w otwarciu Europejskiego Kongresu Kultury.
07-09-2011
Wrocław. Ministrowie z ok. 20 krajów na Europejskim Kongresie Kultury
Ponad 20 ministrów kultury z m.in. Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii i Portugalii potwierdziło swój udział w Europejskim Kongresie Kultury we Wrocławiu. Kongres - jedno z najważniejszych wydarzeń polskiej prezydencji - potrwa od czwartku do niedzieli.
07-09-2011
Wrocław. "Trickster 2011", czyli teatr na Kongresie Kultury
Z kuratorką "Trickstera" Agatą Siwiak rozmawia Małgorzata Matuszewska. Skąd tytuł projektu, w ramach którego podczas Kongresu będą odbywać się wydarzenia teatralne? - Trickster to błazen, chochlik, robiący dużo zamieszania, "wirusujący" rzeczywistość, ale też mędrzec pokazujący innym jej niewygodne aspekty.
06-09-2011
Wrocław. Europejski Kongres Kultury od czwartku
Wykład prof. Zygmunta Baumana zainauguruje w czwartek Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu, który potrwa do niedzieli. Zaplanowano m.in. debaty i spotkania oraz wystawy, koncerty, spektakle. Udział w kongresie ma wziąć ok. 300 intelektualistów i artystów.
06-09-2011
Wrocław. Promocja polskich kompozytorów na Europejskim Kongresie Kultury
Narodowy Instytut Audiowizualny zaprasza na przedpremierowy pokaz najnowszych wydawnictw muzycznych.
06-09-2011
Wrocław. Współpraca z San Sebastian w ramach ESK 2016
Podczas odbywającego się we Wrocławiu Europejskiego Kongresu Kultury władze miasta będą rozmawiać z burmistrzem San Sebastian o współpracy przy przygotowaniach do objęcia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.
05-09-2011
Menedżer z obsesją
- Powiem rzecz może mało popularną, ale uważam, że w kulturze nie ma wcale tak mało pieniędzy. Trzeba tylko wiedzieć, co z nimi robić - mówi MICHAŁ MERCZYŃSKI, dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego.
03-09-2011
Bezwzględny trickster
Kongresowy program Trickster 2011 skupia się na idei zjednoczonej Europy. Trickster zdrapie z niej pazurem lakier - pisze Aneta Kyzioł w Polityce.
03-09-2011
Wrocław. Od soboty przez tydzień będzie zamknięta Wyspa Słodowa
Bywalcy wrocławskiej Wyspy Słodowej muszą uzbroić się w cierpliwość - od soboty do 11 września to miejsce będzie zamknięte dla odwiedzających.
01-09-2011
Wrocław. Bezpłatne wejściówki na wydarzenia EKK
W czwartek (8 września) zaczyna się Europejski Kongres Kultury - wyjątkowe spotkanie intelektualistów i twórców z całego świata, którzy przez cztery dni będą we Wrocławiu debatować o roli kultury w nowoczesnym świecie.
01-09-2011
Wrocław. Fotografie Buscarino w Instytucie Grotowskiego
Wystawa "Proch. 'Apocalypsis cum figuris' na fotografiach Maurizia Buscarino" to jedno z wydarzeń towarzyszących kongresowi.
01-09-2011
Wrocław. "Poczekalnia.0" Lupy otworzy sezon w Polskim
Pierwszymi widzami "Poczekalni.0", spektaklu wyreżyserowanego przez Krystiana Lupę, będą uczestnicy Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu. Prapremierę zobaczą w czwartek, 8 września, na Scenie na Dworcu Świebodzkim.
01-09-2011
Wrocław. Projekty konkursowe Art for Social Change na EKK
Podczas Europejskiego Kongresu Kultury, organizowanego we Wrocławiu między 8-11 września, zrealizowanych zostanie osiem projektów wyłonionych w konkursie Art for Social Change, przeprowadzonego przez Narodowy Instytut Audiowizualny dla organizacji pozarządowych z Polski i zagranicy.
31-08-2011
Wrocław. "Macbeth" na Europejskim Kongresie Kultury
Teatr Pieśń Kozła zaprasza na spektakl "Macbeth" prezentowany podczas Europejskiego Kongresu Kultury.
30-08-2011
Wrocław. Teatralny Trickster na Europejskim Kongresie Kultury
Już 8 września rusza we Wrocławiu Europejski Kongres Kultury. Projekt Trickster 2011, a w nim m.in. premiera "Poczekalni" Krystiana Lupy i Doroty Masłowskiej i spektakle w willi Dzieduszyckich..
27-08-2011
Amsterdam. Zmarł Dragan Klaić
Był autorytetem w dziedzinie polityki kulturalnej i międzynarodowej współpracy kulturalnej. Zajmował się również analizą współczesnych instytucji kultury. Był także jednym z autorów aplikacji Lublina do tytułu ESK.
26-08-2011
Wrocław. Debaty Europejskiego Kongresu Kultury
Kluczowym elementem Europejskiego Kongresu Kultury, jednego z najważniejszych wydarzeń Polskiej Prezydencji 2011, będą spotkania i dyskusje wokół najważniejszych zagadnień współczesnej kultury.
25-08-2011
Wrocław. Trickster 2011 na Europejskim Kongresie Kultury
Wśród licznych wydarzeń artystycznych Europejskiego Kongresu Kultury nie zabraknie wydarzeń z pogranicza teatru i performansu. Program performatywny Trickster 2011 obejmie spektakle Krystiana Lupy i Doroty Masłowskiej, Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki, Massimo Furlana oraz Société Réaliste, performans Oskara Dawickiego a także instalację Mirosława Bałki.
23-08-2011
Marksista promuje Zdrojewskiego
"Kultura dla zmiany społecznej" ("Art for Social Change") - to hasło tegorocznego Europejskiego Kongresu Kultury, który odbędzie się we wrześniu we Wrocławiu. Organizatorzy chcieliby, żeby był jednym z najważniejszych wydarzeń polskiej prezydencji w obszarze kultury w 2011 roku. Jednak sądząc po liście zaproszonych gości, szykuje się porażka: znaleźli się na niej m.in. były marksista oraz twórcy promujący w swym dorobku antywartości i antypolskie akcenty - Piotr Czartoryski-Sziler w Naszym Dzienniku.
22-08-2011
Wrocław. Zaprezentowano program Europejskiego Kongresu Kultury
Ponad 100 interdyscyplinarnych spotkań i projektów z udziałem 300 artystów, naukowców oraz filozofów znalazło się w programie Europejskiego Kongresu Kultury, który odbędzie się w dniach 8 -11 września we Wrocławiu.
08-08-2011
Wrocław. Zwycięzcy konkursu Art for Social Change
Akcja "Osłodź sobie kulturę", audycje dziennikarzy z Polski i z Białorusi w Radiu Ryba i spektakl dla dzieci "W szufladzie" - to niektóre ze zwycięskich projektów konkursu Art for Social Change, który towarzyszy wrześniowemu Europejskiemu Kongresowi Kultury.
04-08-2011
Europejski Kongres Kultury: Od literatury do liberatury
We wrześniu odbędzie się we Wrocławiu Europejski Kongres Kultury. Wśród ponad stu zaproszonych gości są gwiazdy światowej literatury - Umberto Eco, Amos Oz, Wiktor Jerofiejew, Vaclav Havel i Tadeusz Różewicz. Ale będzie też miejsce na eksperymenty z książką, czyli liberatura i powieść pisana na Twitterze
27-07-2011
Wrocław. Penderecki, Greenwood i Aphex Twin razem na scenie
To jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń wrześniowego Europejskiego Kongresu Kultury. Dwaj muzycy sceny alternatywnej: Jonny Greenwood z Radiohead i klasyk elektroniki Aphex Twin zagrają skomponowaną pół wieku temu przez Krzysztofa Pendereckiego "Polymorphię" - utwór, który grano nie tylko na klasycznych instrumentach, ale też na maszynie do pisania i pile łańcuchowej.
14-07-2011
Książka Zygmunta Baumana na Europejski Kongres Kultury
Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu już za osiem tygodni. Wydana z tej okazji książka Zygmunta Baumana "Kultura w płynnej nowoczesności" jest zapowiedzią kongresowych debat. Przede wszystkim jednak jest zaproszeniem do rozmowy
08-07-2011
Wrocław. Rejestracja na Europejski Kongres Kultury
Wystarczy wejść na oficjalną stronę internetową Europejskiego Kongresu Kultury: rejestracja.culturecongress.eu, bezpłatnie się zarejestrować, otrzymany mejlem formularz wydrukować. A potem pokazać go przy wejściu na wybrane wydarzenia kongresu.
27-06-2011
Kongres Płynnej Kultury
Czy jest sens zwoływać kolejny europejski kongres, kiedy Unia tonie w morzu debat, dyskusji panelowych i kursokonferencji, których uczestnicy często nie pamiętają nawet, w jakiej sprawie się zebrali? Tak, o ile jego tematem będzie kultura - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej
20-06-2011
Wrocław. EKK a Afrykańska Wiosna Ludów
Do programu Europejskiego Kongresu Kultury, który odbędzie się w dniach 8-11 września we Wrocławiu, dołączył nowy panel "Kultura w akcji". Jego tematem będzie rola kultury w przebiegu rewolucji społeczno-politycznych w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie.
17-06-2011
Wrocław. Picasso, Szymborska i inni a kradzież stulecia
Dziś premiera "40 tysięcy do tyłu - tajemnicy kradzieży stulecia" Teatru Ad Spectatores. To pierwszy z dwóch zapowiadanych na lato spektakli, dla których pretekstem jest obraz Pietera Breughla młodszego "Pejzaż zimowy z łyżwiarzami i pułapką na ptaki".
19-05-2011
Warszawa. Nowa książka Baumana "Kultura w płynnej nowoczesności"
Do księgarń trafiła właśnie wyznaczająca ramy debaty Europejskiego Kongresu Kultury, który odbędzie się we wrześniu we Wrocławiu i będzie jednym z ważniejszych elementów programu polskiej prezydencji.
11-05-2011
Warszawa. Premiera "Kultury w płynnej nowoczesności" Baumana
12 maja na Warszawskich Targach Książki (12-15 maja 2011, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie) ukaże się najnowsza książka profesora Zygmunta Baumana "Kultura w płynnej nowoczesności".
21-03-2011
Co mieszkańcy Wrocławia będą mieli z kongresu kultury
Amos Oz, Umberto Eco, Wiktor Jerofiejew, Dubravka Ugrešić - to tylko część nazwisk intelektualistów, którzy przyjadą do Wrocławia na Europejski Kongres Kultury. Żeby ich posłuchać, trzeba będzie zapłacić. Jeśli już tak być musi, miasto powinno stworzyć wrocławianom inne możliwości spotkania z wielkimi gośćmi - pisze Dorota Wodecka w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
11-02-2011
Wrocław. Europejski Kongres Kultury rozpocznie się 8 września
Spotkania ministrów kultury państw UE, debaty i dziesiątki wydarzeń artystycznych zaplanowano podczas Europejskiego Kongresu Kultury, który odbędzie się we wrześniu we Wrocławiu. Udział w nim mają wziąć m.in. Zygmunt Bauman, Vaclav Havel i Amos Oz.