powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. Premiera spektaklu Pracowni||Rosa w Instytucie Grotowskiego

8 lutego o godz. 19 odbędzie się premiera nowego spektaklu Pracowni||Rosa "SERCE Cisza wieloboku" w reżyserii Grzegorza Ziółkowskiego.

Przedstawienie "SERCE Cisza wieloboku" poświęcone zostało problemowi rozpoznania swej tożsamości i własnych powinności w sytuacji, gdy podważone zostaje człowieczeństwo. Jest gestem współczucia wobec zwierząt i ludzi skrzywdzonych przez wojnę, fanatyzm i ideologię, jak miało to miejsce w przypadku Meriam Ibrahim, skazanej na publiczną chłostę i śmierć przez powieszenie za sprzeniewierzenie się dominującej religii.

Tekst do spektaklu przygotował Grzegorz Ziółkowski opierając się na motywach dramatu "Pogorzelisko" Wajdi Mouawada (przeł. Tomasz Swoboda; z uwzględnieniem angielskiego przekładu Lindy Gaboriau), z fragmentem wiersza "Al-Atlal" ("Ruiny") i cytatem z "Pod wulkanem" Malcolma Lowry'ego (przeł. Krystyna Tarnowska), a także fragmentami tekstów piosenek "The Logical Song" zespołu Supertramp (autorzy tekstu: Richard Davies, Roger Hodgson) i "Silence is Sexy" Einstürzende Neubauten.

Na spektakl składają się dwie części: "Zgliszcza - Suita. Myśląc o zwierzętach ze zbombardowanego zoo" i "Al-Atlal - Ruiny. Pamiętając o historii Meriam Ibrahim"

Pierwsza z nich, preludium, dedykowana jest wszystkim zwierzętom, które padły ofiarą ludzkiej głupoty i próżności i stanowi pomost między spektaklem "TAZM Milczenie światła" a drugą "komorą" "SERCA - Al-Atlal - Ruiny". "TAZM" i "SERCE" składają się na "Dwugłos O CISZY".

***

"SERCE Cisza wieloboku"

8 lutego, godz. 19 (premiera)

9 lutego, godz. 19,

18 lutego, godz. 18

sala Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego

Reżyseria, dramaturgia muzyczna, scenografia, światła: Grzegorz Ziółkowski

Występują: Maria Bohdziewicz (Meriam, Akuszerka, Przewodniczka, Dozorczyni, Kobieta); Maria Kapała (współpraca aktorska; Bliźniaczka, Matka, Babka), Maciej Zakrzewski (Bliźniak, Ukochany-Ojciec, Nihad), Grzegorz Ziółkowski (Notariusz)

Pomoc techniczna: Marta Pautrzak

Fragmenty muzyczne:

"Zgliszcza - Suita": Valgeir Sigursson - płyta "Architecture of Loss: Guard Down", "The Crumbling", "Between Monuments", "World Without Ground", "Guardian at the Door", "Big Reveal"

"Al-Atlal - Ruiny": Hildur Gunadóttir - płyta "Without Sinking: Elevation", "Unveiled"; Supertramp "The Logical Song" (remix); Hanna Kulenty "A Cradle Song"; Einstürzende Neubauten "Silence Is Sexy"

W spektaklu będzie można usłyszeć grecką kołysankę: "Jesteś kwiatem pośród kwiatów".

"SERCE Cisza wieloboku" odbywa się w ramach poszukiwania teatralnego Pracowni || ROSA "Wsłuchanie w PULS" realizowanego podczas rezydencji w Instytucie Grotowskiego.

Reżyserem spektaklu jest Grzegorz Ziółkowski, przez wiele lat pełniący funkcję dyrektora programowego w Instytucie Grotowskiego (do 2009 roku), nauczyciel, reżyser, wydawca, tłumacz, autor książek o Peterze Brooku (2000) i Jerzym Grotowskim (2007). Obecnie pracuje jako prof. UAM dr hab. w Katedrze Dramatu, Teatru i Widowisk. Kieruje niezależną PRACOWNIĄ||ROSA oraz Acting Techniques Intensive Seminar ATIS. W ramach grantu Narodowego Centrum Nauki pisze książkę o samospaleniach w kulturze współczesnej.

PRACOWNIA||ROSA (Rzemiosło Oraz Sztuka Aktorska) to przestrzeń między ludźmi, służąca długofalowej pracy nad sobą oraz badaniu relacji między wyszkoleniem a twórczością teatralną. Praca skupia się na uważności i harmonizowaniu oddechu, ciała i głosu. Jej sercem jest jakość lekkości, poszukiwana w przepływie działań i dialogowaniu z samym sobą, otoczeniem, partnerem, grupą, którą członkowie pracowni starają się uobecniać w treningu i w improwizacjach. PRACOWNIA||ROSA realizuje od września 2012 roku na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza Acting Techniques Intensive Seminar ATIS, kierowany przez prof. Grzegorza Ziółkowskiego. To intensywne seminarium praktyczne, stanowiące miejsce poszukiwań w zakresie podstawowych i zaawansowanych technik aktorskich. Prace seminarium, zakorzenione w podejściu antropologicznym, skierowane są zarówno do międzynarodowego grona studentów, artystów i badaczy, pragnących studiować aktorstwo i badać teatr, jak i do osób, które chciałyby w praktyczny i teoretyczny sposób pogłębiać rozumienie ludzkiej kreatywności i ekspresji.

Bilety do nabycia w Sekretariacie Instytutu Grotowskiego oraz na portalu biletin.pl

Rezerwacja i sprzedaż: sekretariat@grotowski-institute.art.pl; tel. 71 34 45 320.