powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Festiwalowa premiera "Wyznawcy" w Teatrze Studio

11 lutego w Teatrze Studio odbędzie się premiera spektaklu "Wyznawca" w reż. Natalii Korczakowskiej w ramach Festiwalu Gorzkie Żale.

Spektakl inspirowany dwoma heterogenicznymi tekstami kultury: współczesną narracją o kontrowersyjnym wyborze moralnym Żyda, który stał się antysemitą (bohatera znanego filmu Henry'ego Beana "Fanatyk") oraz staropolskim dialogiem pasyjnym "O ofiarowaniu Izaaka". Unikalną wartością tego spektaklu jest instalacja muzyczna współczesnego niemieckiego artysty Aloisa Spätha.

Daniel Burros, sekretarz Amerykańskiej Partii Nazistowskiej i lider Ku Klux Klanu w stanie Nowy York, zapytany w słynnym wywiadzie dla "New York Timesa" z 1965 r. o swoją bar micwę zagroził dziennikarzowi, że popełni samobójstwo, jeżeli ten opublikuje prawdę o jego żydowskich korzeniach. Kiedy autor artykułu John McCandlish Phillips dowiedział się o samobójczej śmierci Daniela B., oświadczył, że nie czuje się za nią odpowiedzialny, ponieważ był to akt sprawiedliwości wymierzony przez Boga, a on sam był tylko narzędziem w jego rękach. Jakie siły stworzyły Daniela B.? - pyta Phillips w swoim artykule, zestawiając fakt nieprzeciętnej inteligencji żydowskiego chłopaka z jego pragnieniem odbudowy w Stanach Zjednoczonych nazistowskich Niemiec. Jakie siły pozwoliły legendarnemu amerykańskiemu dziennikarzowi zinterpretować tragiczną śmierć Daniela B. w kategorii złożonej Bogu ofiary?

Spektakl "Wyznawca" w reż. Natalii Korczakowskiej jest koprodukcją Teatru Studio z Centrum Myśli Jana Pawła II w ramach Festiwalu Gorzkie Żale.